Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Kosenie horských lúk je nákladnejšie, no platby sú rovnaké

Kosenie horských lúk je nákladnejšie, no platby sú rovnaké
insert_photoautorka

Poľnohospodári z Hranovnice už trinásť rokov obhospodarujú chránené vysokohorské lúky v národnom parku Slovenský raj a Nízke Tatry. Kosia prevažne v strmom vysokohorskom teréne vo vysokých nadmorských výškach, používajú špeciálnu techniku, niektoré časti musia dokonca dokosiť a dohrabať ručne. Kosenie vzdialených vysokohorských lúk je nákladnejšie, no platby od štátu dostávajú rovnaké, ako ostatní.

V minulosti boli horské lúky pravidelne kosené a seno z nich sa využívalo pre jeleniu zver a prebytok pre hospodárske zvieratá. Tie časy sú už preč. Dnes lúky potrebujú aktívny manažment na to, aby sa udržala ich existencia a druhová pestrosť. Bratia Slavkovskí obhospodarujú zhruba 10 hektárov Nižnej a Vyšnej Hincavy v Hranovnickom plese (NP Slovenský raj) i najvyššie položené lúky pod Kráľovou Hoľou – Smrečiny (Nízke Tatry).

Úžitkovosť horskej lúky, ktorá sa nekosí klesá a vytrácajú sa hodnotné lúčne spoločenstvá – biotopy. Hlavne v neprístupnom horskom kamenistom teréne. Pravidelným kosením lúky nielen chránime, ale i obnovujeme, no nie je to jednoduché. Nie všetko sa dá vykosiť. Do obnovy krajinotvorby je potrebné zapojiť aj hovädzí dobytok.

Platby nezohľadňujú náročnosť vysokohorského terénu

Časť vysokohorských lúk, ktoré majú bratia Slavkovskí v správe spasú kravy, o ostatné sa postará technika a ľudia.

“Je to krásna, ale nedocenená práca,” začína svoje rozprávanie Vladimír Slavkovský, ktorý obhospodaruje sto hektárov vysokohorských lúk.

Platby od štátu by mali podľa neho zohľadňovať náročnosť, odľahlosť, svahovitosť i nadmorskú výšku vysokohorského terénu.

 “Je rozdiel kosiť ´ďatelinu za humnami´ alebo obhospodarovať vzdialené územie vysoko v horách. Ak sa máme porovnávať s ostatnými členskými štátmi EÚ, bolo by dobré, keby sa to zohľadnilo v novom programovacom období 2023-2027,” dodáva hospodár.

Malá technika s väčšou priechodnosťou v teréne

V teréne môžu používať len malú techniku s väčšou priechodnosťou. Terén je miestami kamenistý a technika môže jazdiť maximálnou rýchlosťou 3-5 kilometrov za hodinu. Pri takej rýchlosti dokáže stroj obrobiť maximálne päť hektárov za deň.

“Vysokohorský terén, spotreba nafty, to všetko sa odzrkadľuje vo zvýšení nákladov, ktoré nám vznikajú pri obhospodarovaní horských lúk, no štát na to neberie ohľad,” doplnil Slavkovský, podľa ktorého sú ich náklady zhruba o 20-30 percent vyššie, ako výška podpory, ktorú na tieto lúky dostávajú.

Ďalšia komplikácia je vzdialenosť a nedostupnosť vysokohorského terénu. Väčšinou sa jedná o roztrúsené malé horské lúky s rozlohou od troch do dvadsiatich hektárov.

“Najvyššie položená lúka, ktorú kosíme sú Smrečiny v nadmorskej výške 1 500 metrov. Od dediny je vzdialená štrnásť kilometrov. Pri zvoze sena sa musíme otočiť aj trikrát denne. Najazdíme do 100 kilometrov,” priblížil roľník.

To zaberie viac času a zvyšujú sa náklady na ľudí. Vo vysokohorských oblastiach sú tiež častejšie zrážky, takže vystihnúť počasie a zladiť práce, nie je vôbec jednoduché.

Alpský štýl hospodárenia

Aby vôbec mohli kosiť horské lúky, museli najskôr nakúpiť špeciálnu techniku. Inšpirovali sa u našich západných susedov, kde majú s terénom v horských oblastiach viacej skúsenosti.

“Techniku sme doviezli z Rakúska, keďže v Alpách sú podobné podmienky na obhospodarovanie pôdy, ako sú tie naše vysokohorské. Keď to dokážu oni, dokážeme to aj my,” doplnil farmár.

Kosením vysokohorských lúk prispievajú k druhovej pestrosti, obnove ekosystémov a zachovaniu vzácnych horských biotopov. Vďaka vysokej nadmorskej výške – viac ako 1 000 metrov nad morom – tu rastú aj byliny, ktoré inde, len tak ľahko nenájdete – napríklad vzácny šafran.

“Z pokosených kvetnatých lúk robíme polosuchú senáž, ktorá slúži ako poživeň pre kozy z našej farmy. Kŕmnu hmotu lisujeme pri 50-percentnom zvädnutí. Následne hmotu obaľujeme fóliou,” uzatvára roľník.

 

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments