Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
MPRV SR Z domova

K Zelenej nafte je potrebné sa zaregistrovať do 9. augusta

blank

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala s registráciou oprávnených žiadateľov na tzv. Zelenú naftu 2019 +. Títo žiadatelia budú môcť získať v rámci tohto opatrenia celkovo 30 miliónov eur ročne na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby. Médiá o tom v stredu informovala PPA.

Proces podania žiadosti, administrácia a vyplácanie Zelenej nafty 2019 +  bude elektronický, žiadatelia si musia vytvoriť konto na portáli štátneho DataCentra, kde je podstránka s aktiváciou konta, do 9. augusta tohto roka.

„Zelená nafta 2019 + je prvá štátna podpora v agosektore, ktorá bude na 100 % realizovaná elektronicky,“ povedal generálny riaditeľ agentúry Juraj Kožuch s tým, že to uľahčí prácu žiadateľom aj spracovanie pracovníkom PPA.

PPA v stredu zverejnila na svojej stránke Výzvu pre oprávnených žiadateľov k povinnej registrácii v DataCentre prostredníctvom formulára – Žiadosť o aktiváciu konta a príručku pre žiadateľa.

Ak má konto, bude môcť v auguste požiadať o prostriedky

Podpora bude v živočíšnej výrobe zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe pôjde o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, zemiaky, cukrovú repu, olejniny ako mak a ľan, chmeľ, vinič a liečivé rastliny. Podľa Kožucha nejde o podporu pestovania kukurice, jačmeňa, repky či pšenice.

Generálny riaditeľ upozornil, že podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza podanie žiadosti o Zelenú naftu 2019 +, ale je nevyhnutným predpokladom, aby oprávnený poľnohospodár mohol o ňu vôbec požiadať. Ak má aktivované konto, po vydaní výzvy PPA počas augusta na stránke www.apa.sk bude žiadateľ môcť požiadať o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie formou úľav na environmentálnych daniach.

„Po dlhých rokoch čakania poľnohospodári konečne dostávajú koncepčné opatrenie, ktoré bežne funguje v krajinách Európskej únie. Pre poľnohospodárov je dobrou správou aj to, že nepôjde o administratívne náročnú podporu, pretože bude 100% realizovaná elektronicky. Chcem vyzvať poľnohospodárov aby sa skutočne registrovali a na portáli štátneho Datacentra si vytvorili konto. Urobia tak prvý krok k tomu, aby mohli v auguste, po vyhlásení výzvy, požiadať o peniaze z projektu Zelená nafta“, uviedol Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v reakcii na spustenie registrácie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1589 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.