Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Júnové dažde pokropili naše polia živou vodou. Pšenica milo prekvapila

Júnové dažde pokropili naše polia živou vodou. Pšenica milo prekvapila
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Občasné zrážky spojené s miernejšími teplotami, ako sme zvyknutí z liet ostatných rokov spôsobili, že poľnohospodári budú s tohtoročnými úrodami pšenice spokojní. Pred novinárov dnes, už ako tradične na prelome letných mesiacov, predstúpili zástupcovia výrobcov krmív aj s odhadmi tohtoročných úrod. Ich čísla, podľa skúseností z minulých rokov, zvyknú veľmi verne kopírovať neskôr zverejnené oficiálne dáta slovenských štatistikov.

Priemerný výnos z hektára 5,79 ton?

„Tie extrémne teploty vlani spôsobili pri viac menej rovnakom základe vývoja rastlín pokles hektolitrovej hmotnosti. Tento rok bolo mesiac pred zberom dostatok vlahy a neboli tak obrovské horúčavy, ako v roku 2019. To spôsobilo, že zrno sa nalialo do dostatočných rozmerov a hektolitrová váha je väčšia,“ hovorí Jozef Rebro, predseda revíznej komisie Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.

Žatva začala na Slovensku o dva až tri týždne neskôr, ako zvykla v ostatných dvoch – troch rokoch. Občas ju prerušili zrážky, ale vraj významne neodkrojili z kvality obilnín.

Pri pšenici dokonca predstavitelia menovaného zväzu predpokladajú, že priemerné úrody oproti vlaňajšku stúpnu o neuveriteľných dvadsať percent! Priemerný výnos z hektára by mal dosiahnuť 5,79 tony. Vzhľadom na potreby domáceho spracovateľského priemyslu, ale aj chovu hospodárskych zvierat, zodpovední predpokladajú, že až milión ton pšenice zo Slovenska bude umiestnených na zahraničných trhoch.

Svetové zásoby pšenice sú čím ďalej vyššie

„Európska únia vykazuje pri mäkkej pšenici výrazný pokles produkcie a to zo 146 na 129 miliónov ton. Výrazné poklesli najmä Francúzsko a Španielsko, kde žatva začína o niekoľko týždňov skôr ako u nás a tak tamojšie obilniny dozrievali v období bez zrážok. Pre samotnú Európsku úniu však tento fakt neznamená takmer nič. EÚ je významným exportérom pšenice, keď za ostatné obdobie vyviezla až 38 miliónov ton. Tento rok sa počíta s vývozom maximálne 27 miliónov ton,“ informuje Jozef Rebro.

Aj keď sa zdá, že situácia v Európe slovenským poľnohospodárom nahráva, vo svete je našej najpestovanejšej obilniny dostatok. Už niekoľko rokov nepretržite rastú jej zásoby.

„Pokiaľ v sezóne 2012/2013 dosiahli 173 miliónov ton, tak vlani boli tesne pod 300 miliónmi ton a za aktuálne obdobie je odhad, že dosiahnu 316 miliónov ton,“ interpretuje údaje amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) zväz krmovinárov.

Slovenskí poľnohospodári by napriek tomu mali získať. Predpoklad hovorí, že úroda prekročí päťročný priemer a bude sa blížiť k rekordu v roku 2016. Vtedy pšenica sypala 5,84 ton z hektára.

Cena na svetových burzách sa momentálne javí ako stabilná aj z dôvodu rekordných nákupov, ktoré realizuje Čína. Jozef Rebro dokonca predpokladá, že so začiatkom budúceho roka začne jej mierny nárast. Aktuálna cena mäkkej pšenice na Slovensku je v rozmedzí 140 až 160 eur za tonu a tvrdej pšenice v intervale 230 až 250 eur za tonu.

Aj pri tvrdej pšenici, podľa Rebra, dosahujú slovenskí pestovatelia v tomto roku špičkové parametre, ktoré sú plne porovnateľné so zahraničnou produkciou.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments