Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Jozef Öszi začal podnikať, lebo ho vyhodili z družstva, ktoré neskôr kúpil

Jozef Öszi začal podnikať, lebo ho vyhodili z družstva, ktoré neskôr kúpil
insert_photoKlub poľnohospodárskych novinárov - Jozef Öszi preberá cenu od predsedu SPPK Milana Semančíka (vpravo) na vyhlásení výsledkov súťaže TOP AGRO 2015/2016.

Roky bol v pozadí slovenského poľnohospodárstva nenápadný muž, ktorý sa na očiach verejnosti ukazoval len málo. Jozef Öszi vytvoril impérium pozostávajúce z úspešnej obchodnej firmy a viacerých poľnohospodárskych podnikov, ktoré spolu hospodária na výmere 30-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. V sobotu sa životný príbeh tohto poľnohospodárskeho ekonóma, ktorý bol plný zvratov, navždy uzavrel.

Príležitosť ponovembrových časov

Na podnikateľskom začiatku Jozefa Ösziho bola najmä náhoda, či skôr nepríjemná skúsenosť. Krátko po spoločensko-ekonomických zmenách, ktoré nastali v novembri 1989, bol on, aj jeho neskorší spoločník Anton Zsigo, prepustený z práce.

Pokiaľ Zsigo pred revolúciou pôsobil na družstve v Hurbanove, tak Öszi v Svätom Petri. Obaja neskorší spoločníci sa ale dobre poznali. Roky boli kamaráti. Navštevovali spolu základnú a strednú školu. Dokonca aj nitriansku univerzitu. Tú ukončil Jozef Öszi na terajšej Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v roku 1977.

Po škole pôsobil na družstve v Kameničnej, neskôr na Výskumnom ústave Sesíleš v Hurbanove a posledných päť rokov pred Novembrom, ako hlavný ekonóm na družstve v Svätom Petri.

Po roku 1990 stála pred Jozefom Öszim otázka, ako ďalej. Dva mesiace bol nezamestnaný, úspory sa postupne míňali a rodina potrebovala istotu. Dvoch dlhoročných kamarátov, ktorí prežívali rovnakú situáciu, spojila príležitosť ponovembrových časov. A tak v marci 1990 vzniklo výrobné družstvo Gamota zamerané na dodávku vstupov do agrosektora.

Anton Zsigo spomína, že poradové číslo ich registrácie na Slovensku bolo „3“ a dva subjekty, ktoré vznikli pred nimi už dávno neexistujú. Gamota funguje doteraz, aj keď Jozef Öszi bol jej súčasťou len do roku 1993.

Neskôr založil vlastnú spoločnosť Gamex Trading zameranú na dodávky chémie či osív a výkup plodín. Kamarátske väzby Ösziho a Zsiga sa však neroztrhli, ba práve naopak.

Anton Zsigo to komentuje slovami „robili sme spolu, ale vlastne nie“. Aj pri neskoršom nákupe poľnohospodárskych podnikov bolo jasne rozlíšené čo spadá do pôsobnosti Jozefa Ösziho a čo jeho dlhoročného kolegu.

Popredný slovenský hydinár

Jozef Öszi ako ekonóm skonsolidoval výrobu slepačích vajíčok a hydinového mäsa na Slovensku. Pravdepodobne aj to je dôvod, že práve táto oblasť patrí k najstabilnejším spomedzi sektorov slovenskej živočíšnej výroby. Urobil aj to, o čom doteraz najmä radi hovoríme. Založil silnú odbytovú organizáciu výrobcov. Zlúčil v nej producentov vajec, ktorí zabezpečovali viac ako 50-percent všetkých predaných vajíčok na Slovensku.

Dnes produkty spoločnosti Hybrav, Novogal a Koopera Levice poznajú spotrebitelia pod značkou Ovogal Farm. Ročne na Slovensku vyrobia tristo miliónov vajec a viac ako desať tisíc ton brojlerového kuracieho mäsa.

Do jeho portfólia spadali aj poľnohospodárske podniky s klasickou štruktúrou výroby, ako napríklad PD Cerovo, PD Litava, DAP Mužľa, ZAD Dvory nad Žitavou, spoluvlastnícky ovládal družstvo v Hronovciach, Svodíne, KTJ Parmel v Kameníne a donedávna ovládal aj PD Kolta alebo PD Tvrdošovce.

Vlastnil aj jemu dobre známe družstvo v Svätom Petri, ktoré dnes nesie názov AGROEKOSPOL. Práve postoj podniku vzdialeného asi desať kilometrov od Komárna bol nepriamo impulzom k tomu, že Jozef Öszi už štyri mesiace po novembrových udalostiach začal podnikať.

V spoločnostiach, ktoré Öszi vlastnil, len zriedkavo dochádzalo k výmene manažmentu. Skôr sa pristupovalo k zmene spôsobu rozmýšľania, čo ale neznamená, že by subjekty neboli riadené centrálne.

Posledná rozlúčka vo štvrtok

Majiteľa jednej z najväčších agrárnych skupín v krajine postihla pred rokmi udalosť, ktorú nechce zažiť žiadny rodič. To natrvalo zmenilo jeho pohľad na podnikanie a ešte väčšmi ho to vrhlo do pracovných povinností.

Tesne po synovej smrti prepuklo u Jozefa Ösziho ťažké ochorenie. Pokiaľ ešte pred rokmi sa zdalo, že nad jeho priebehom získal moc, posledné obdobie sa choroba vrátila v novej sile.

Jozef Öszi jej podľahol v sobotu 21. augusta vo veku 67 rokov. Rodinné impérium už pred odchodom Jozefa Ösziho začala postupne preberať jeho dcéra.

Posledná rozlúčka s Jozefom Öszim sa uskutoční vo štvrtok 26. augusta o 14:00 na cintoríne v Komárne.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Klub poľnohospodárskych novinárov - Jozef Öszi preberá cenu od predsedu SPPK Milana Semančíka (vpravo) na vyhlásení výsledkov súťaže TOP AGRO 2015/2016.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments