Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Jednotka krásy a úspešnosti má meno Gader

Jednotka krásy a úspešnosti má meno Gader
insert_photoautor - - Agronómovia Milan Hyčko a Anna Nogová v poraste ľanu

V Gaderskej doline je na pomerne malom území nahromadených množstvo prírodných krás a zaujímavostí. Požičať si preto názov tejto oblasti pre Poľnohospodárske družstvo je trúfalé. Hospodári z Blatnice sa toho nezľakli a Gader nazvali nie len podnik, ktorí obhospodaruje 3500 hektárov pôdy, ale aj ďalšie aktivity, ktoré s ním priamo súvisia.

Jogurt z novovybudovanej mliekarne nesie prívlastok gaderský, útulný hotel sa volá Gader a s doplneným prívlastkom OL nájdeme na pultoch vlastných obchodných prevádzok aj repkový olej.  Gader nie je len jednotkou krásy, ale aj úspešnosti. V podniku našlo uplatnenie šesťdesiat zamestnancov a zdobí ho silná rastlinná výroba, perspektívna živočíšna produkcia a finalizácia, ktorá mu dáva šancu na ďalší rozvoj.

Rastlinná výroba stojí na tradičných plodinách, ako ozimná pšenica, sladovnícky jačmeň, silážna kukurica, potravinárska raž, repka, ovos, až po tie menej časté, ako ľan.

„V nedávnej minulosti sme na približne 100 hektárov pestovali mak. Zložitosť legislatívy nás ale od tejto aktivity odradila. Dnes sme túto plodinu plne nahradili ľanom, ktorý nám za ostatných desať rokov, čo ho na podniku pestujeme, zabezpečoval úrody na úrovni 1,5 až 2,4 tony z hektára,“ hovorí Milan Hyčko, ktorý uvádza, že tohtoročný vývoj počasia nebol pre ľan stresujúci a vyzerá to tak, že hospodárov z pod fatranských kopcov poteší dobrými úrodami a štandardne zaujímavým speňažovaním. .

Práve otázka finančného ohodnotenia je u dobrých hospodárov dôležitá. Aj preto sa napríklad pri repke už roky nespoliehajú na ceny stanovené odoberateľom repkového semena, ale na vlastný obchodnícky duch.

„Ročne spracovávame 250 až 300 ton repkového semena, z ktorého vyrábame jedlý repkový olej. Naši spotrebitelia si ho nájdu buď priamo v našich predajniach vo Vrútkach a v Martine, alebo ho dodávame do školských zariadení a reštaurácií,“ hovorí predsedníčka družstva Zlatica Holubová.

Gaderský olej bol pri nedávnom komplexnom rozbore vyhodnotený ako produkt špičkových kvalitatívnych parametrov. Vysoká kvalita bola potvrdená aj u mliečnej produkcie, kde jogurty z tamojšej mliekarne získali ocenenia Slovak Gold a Značka kvality SK. Blatnických poľnohospodárov teší, že kvalitu a chuťové vlastnosti ich produkcie vedia oceniť najmä zákazníci.

„Keď sme spúšťali mliekareň, mesačne sme spracovali približne 15 tisíc litrov mlieka, v januári to bolo 40 tisíc litrov a za máj sme sa dostali na úroveň 74 tisíc litrov. Kapacita mliekarne nám stále umožňuje navyšovať výrobu jogurtov, zákvasu, tvarohu, alebo masla,“ vymenúva výrobný program mliekarne Zlatica Holubová.

Predsedníčku družstva prinútilo orientovať sa na vlastné spracovanie produkcie situácia z roku 2009, keď družstvu každým dňom rástli straty z výroby mlieka a nikto presne nevedel, ako dlho bude tento stav pokračovať. Rozhodnutie padlo na vybudovanie vlastnej spracovateľskej kapacity, v ktorej dnes našlo uplatnenie šesť zamestnancov a  „zvoz“ mlieka na spracovanie je riešený približne stometrovou antikorovou rúrou rovno z mliečnice.

Živočíšnu výrobu na podniku reprezentuje aj chov ošípaných. Pokiaľ jogurty nájdu spotrebitelia aj v nadnárodných reťazcoch v Žilinskom kraji, speňažovanie bravčového mäsa prebieha cez maloobchody družstva.

„Nevieme využiť turnusovú výrobu mäsa pomocou nákupu odstavčiat, keďže ošípané potrebujeme kvôli predajni kontinuálne počas celého roka. K rozhodnutiu udržať uzavretý obrat stáda nás tak trochu prinútila aj pracovníčka, ktorá ma zvieratá na starosti. Jej neuveriteľná obetavosť, aby boli prasiatka spokojné a zdravé rozhodli, že chov ošípaných ešte určite istý čas nepustíme,“ hovorí predsedníčka družstva a je vidieť, že na kolektív, ktorý sa na podniku formoval desiatky rokov, je hrdá.

„Často si hovorím, že by sa nám hodil do podniku niekto mladý, s novými myšlienkami,“ uvažuje predsedníčka družstva a vzápätí dodáva „nášho najmladšieho kolegu voláme decko. Už by sa to hodilo hovoriť niekomu mladšiemu. Predsa, má už 54 rokov,“ hovorí s úsmevom Zlatica Holubová, pri ktorej vidíme, že má najmä u mužskej osádky gaderskej agrárnej lodi rešpekt. 

Autor článku: Juraj Huba - článok bol uverejnený aj v ročenke TOP AGRO 2012/2013
Zdroj obrázku: autor - - Agronómovia Milan Hyčko a Anna Nogová v poraste ľanu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
andrej
andrej
4. november 2013 20:14

Kde si môžem prečítať celú ročenku Topagro ?

Juraj Huba - Klub poľnohospodárskych novinárov
Juraj Huba - Klub poľnohospodárskych novinárov
4. november 2013 22:19

Ročenku si môžete pozrieť v elektronickej podobe na stránke http://topagro.sk/documents/Top_Agro_2013_web.pdf, poprípade Vám ju môžem poslať na požiadanie aj fyzicky, na adresu, ktorú mi pošlete na pracovný email.