Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Jarné práce na poliach prerušuje nepriaznivé počasie

Jarné práce na poliach prerušuje nepriaznivé počasie
insert_photo

Na jarné práce na poliach má výrazný vplyv daždivé počasie, ktoré ich v tomto roku spomalilo. Uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Zdôraznila, že február bol podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu v niektorých regiónoch SR teplotne a zároveň aj zrážkovo rekordný. Teplotné rekordy dominovali v nižších polohách prevažne na východnom Slovensku.

„Zrážkami bola viac zasiahnutá východná polovica Podunajskej nížiny, čiastočne aj Ponitrie, ďalej Pohronie, juh stredného a východného Slovenska,“ priblížila.

Informovala zároveň, že v Bratislavskom kraji sa začali jarné prípravné práce, pôda je však zatiaľ mokrá, takže roľníci nemôžu na ňu vstúpiť s ťažkými strojmi.

„Oziminy na podmáčanej pôde hlásia poľnohospodári na výmere približne 120 hektárov. Osevy jarných plodín by sa mali rozbehnúť počas 11. týždňa. V okrese Senec začali poľnohospodári so sejbou hrachu a maku,“ spresnila.

V okrese Galanta podľa nej poľnohospodári nahlásili, že majú pod vodou asi 200 ha porastov. Pôdu majú mäkkú a lepivú, a tak zatiaľ čakajú s osevom jarín. Predpokladajú, že siať začnú na prelome 10. a 11. týždňa. S podobnou informáciou prišli aj komárňanskí poľnohospodári, pretože sejbu robia len na menších plochách. Porasty ošetrujú len tam, kde môžu vstúpiť na polia. V okrese Komárno majú väčšie podmáčané výmery.

„Trnavčania hnoja oziminy, ošetrenie repky už majú za sebou. So sejbou jarín začnú aj oni pravdepodobne až na budúci týždeň. V regióne Levice sa ešte nezačal osev plodín. Podobne ako v iných regiónoch, aj tu poľnohospodári hnoja oziminy len tam, kde to stav pôdy dovoľuje. Niektoré podniky si preto zabezpečili prihnojovanie letecky,“ priblížila hovorkyňa SPPK.

Z dôvodu ustálenia zrážok možno podľa Holéciovej hovoriť o stabilizácii mimoriadnej situácie so zaplavenou ornou pôdou, ktorá je najmä na rieke Ipeľ pri Šahách a na ľavej strane rieky Hron v okolí Želiezoviec. Po znížení hladiny v riekach neodtiekla voda z polí.

„Subjekty hlásili Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) zaplavené oziminy. Vysoká hladina spodnej vody a z toho vyplývajúce vodné plochy sú aj v iných častiach okresu Levice,“ doplnila.

„Podmáčané pôdy nám v rámci telefonického monitoringu v týchto dňoch oznámili aj v regióne Lučenec, Rimavská Sobota, Michalovce a Košice. V okresoch spadlo množstvo zrážok a preto na niektorých miestach voda až stojí. Osev jarín preto mešká, v regióne Lučenec sa začne pravdepodobne až v 12. týždni. Z tohto dôvodu v uvedených lokalitách poľnohospodári nezačali tiež s intenzívnym osevom a pre mokrý terén ani neošetrujú porasty. Poľnohospodári čakajú, kým mokrá zem vyschne, aby mohli naplno začať s jarnými prácami a vyčísliť aj presné škody na porastoch, ktoré zaliala voda,“ dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
14. marec 2016 22:01

Hospodáry majú dnes vrásky na čele z včasného leteckého prihnojovania. V lokalitách kde boli nadmerné zrážky z umelého hnojiva veľa na poli neostalo. No najdú sa aj spokojný ľudia .Hlavne výrobcovia umelých hnojív.Keby raz mohol zažiť tak priaznivý a úspešný rok aj hospodár.