Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Jahnátek: Počas mája sa pri predaji pôdy nič hrozné nestane

Jahnátek: Počas mája sa pri predaji pôdy nič hrozné nestane
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek si myslí, že počas mája nedôjde k masívnemu skupovaniu poľnohospodárskej pôdy cudzincami. Jedným z hlavných dôvodov je podľa neho rozdrobenosť vo vlastníctve súkromnej poľnohospodárskej pôdy.

Šéf agrorezortu to uviedol v diskusnej relácii TA3. V úvode diskusie povedal, že hlasy vyvolávajúce paniku o masívnej strate poľnohospodárskej pôdy na Slovensku sú zavádzajúce. Upozornil, že v prípade možného predaja ide o pôdu v rukách súkromných vlastníkov.

“Pokiaľ viem, na jeden list vlastníctva pri takomto pozemku pripadá v priemere 15 vlastníkov,” uviedol Jahnátek v súvislosti s faktom, že počas mája už nebude platiť prechodné obdobie pri nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy cudzincami a novela zákona o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy bude účinná až od 1. júna.

Minister vysvetlil, že zákon bol pripravovaný k 30. aprílu, sklz nastal v dôsledku veľkého počtu pripomienok, ktoré k návrhu novely dostal rezort na konci roka 2013.

“Volili sme radšej možnosť posunúť účinnosť zákona a zapracovať pripomienky ako to, že stihneme termín, no budeme mať nedokonalý zákon,” povedal Jahnátek.

Martin Fecko (OĽaNo) v diskusii zdôraznil, že novela zákona musí krajinu chrániť pred tým, aby sa SR nedostala do situácie, v ktorej je v súčasnosti Česká republika. Podľa jeho slov tam vlastnia cudzinci vďaka voľnému trhu 20 až 30 % pôdy. Riziká, ktoré by mohli na Slovensku vzniknúť, ak by sa nereguloval predaj poľnohospodárskej pôdy, sú podľa neho v tom, že o pôdu sa môžu zaujímať nielen právnické, ale aj solventné fyzické osoby z celého sveta.

“Je potrebné teda mať zákon do zlého počasia a predpokladať, že môže prísť ku škodám, ktoré zasiahnu krajinu,” povedal Fecko.

Podľa Jahnátka je novela zákona dostatočne účinná na to, aby sa slovenská pôda nedostala do rúk špekulatívnym zahraničným investorom. Upozornil, že nová právna norma upravuje predaj pôdy tak, aby ju mohli získať iba poľnohospodársky aktívne subjekty. Predkupné právo na pôdu majú najprv subjekty z danej obce, ďalej zo susednej obce a v treťom kroku zo Slovenska, až potom môžu pôdu získať cudzinci.

Na otázku, či by nebol efektívnejší priamy zákaz odpredaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom, Jahnátek odpovedal, že takýto zákaz “by určite skončil na medzinárodnom súde”. “Preto je to tak, že zákon to síce umožňuje, no nastavenými pravidlami prakticky vylučuje,” povedal minister. Špekulatívnemu predaju a znehodnocovaniu ornej pôdy majú zabrániť nielen tvrdšie pravidlá, vzťahujúce sa na právnické osoby, ale aj povinný súhlas okresného úradu s predajom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
29. apríl 2014 6:50

Jahnatek v diskusnej relacii povedal, ze pokial nebude slovensky investor ochotny zaplatit sumu, ktoru ponukne zahranicny, tak vlastnik moze predat zahranicnemu. V opacnom pripade by to bolo proti pravidlam EU. Takze nic sa nemeni, len vacsia administrativa. Jedine, co sa zmenilo, ze sa stazila situacia slovenskym podvodnikom, ktori klamali vlastnikov,… Celý komentár »