Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Aktualizované: Iniciatíva poľnohospodárov protestuje na Dargove, žiada odvolanie agroministra

Aktualizované: Iniciatíva poľnohospodárov protestuje na Dargove, žiada odvolanie agroministra
insert_photoTASR - Na snímke slovenskí farmári a členovia Iniciatívy poľnohospodárov pózujú s transparentom 6. februára 2019 v Bratislave.

Iniciatíva poľnohospodárov (IPIF) žiada okamžité odvolanie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽANO), ktorý podľa nej nezvláda tento rezort. Združenie farmárov zároveň žiada o stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Na podporu svojich požiadaviek iniciatíva kolónou traktorov v utorok spomaľuje dopravu na horskom priechode Dargov. Zároveň sa tak pridáva k protestným akciám autodopravcov.

“Účelom našej aktivity je už definitívne okamžité odvolanie pána ministra Vlčana,” uviedol pre novinárov predseda IPIF Ján Cenkner.

Predchádzajúce rokovania s ministrom podľa neho nikam neviedli, šéfovi rezortu vyčíta aj rôzne prešľapy a kauzy.

“Nám sa neskutočne zvyšujú náklady teraz na zakladanie úrod, či sú to hnojivá, osivá, dennodenne sa dvíha cena nafty, nevieme takto prežiť. A to programové vyhlásenie vlády, ktoré bolo, sa neplní. My nechceme povaliť túto vládu, chceme, aby sa konečne začal riešiť problém farmárov, včelárov, dopravcov a tak ďalej,“ povedal Cenkner.

Protest na horskom priechode Dargov pri Pamätníku víťazstva v katastri obce Košický Klečenov začali farmári predpoludním krátkodobým blokovaním dopravy prechádzaním cez priechod pre chodcov. Následne spomaľovali dopravu v jazdných pruhoch pomaly jazdiacou kolónou traktorov. Na protest dohliada polícia.

“Ak treba, zotrváme, dokedy nebude odvolaný minister a dokedy pán Heger si s nami nesadne za rokovací stôl,” povedal Cenkner.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na protest IPIF pre TASR uviedlo, že požiadavky občianskeho združenia skupiny poľnohospodárov prerokovalo 10. februára na osobnom stretnutí.

“MPRV SR dalo odpovede k všetkým požiadavkám a koná v tých bodoch, ktoré patria do jeho gescie. Mrzí nás, že napriek otvorenému a konštruktívnemu prístupu ministerstva sa združenie rozhodlo svoje požiadavky presadzovať cestou nátlaku,“ konštatoval odbor komunikácie agrorezortu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke slovenskí farmári a členovia Iniciatívy poľnohospodárov pózujú s transparentom 6. februára 2019 v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Johnny
Johnny
16. február 2022 15:14

Iniciatíva poľnohospodárov (občianske združenie) alebo skôr Máme toho dosť (politická strana)? Lebo ono to je rozdiel, ale tu sa to akosi personálne zlieva 🙂