Hlavnou českou ovocinárskou komoditou zostávajú jablká
Tohtoročná úroda najdôležitejšieho ovocia v Česku, jabĺk, bude asi na úrovni 118.000 ton, čo by znamenalo medziročný pokles o 19 % a najhoršiu úrodu za ostatných 15 rokov. Ešte v polovici júna bol pritom odhad tohtoročnej úrody takmer 137.000 ton, čo by znamenalo iba 5-% pokles.
V rozhovore pre TASR to povedal Martin Ludvík, predseda Ovocinárskej únie ČR, ktorá zastrešuje 500 českých ovocinárskych podnikov, teda asi 80 % profesionálnych ovocinárov v Čechách a na Morave.
Po poklese spotreby jabĺk po zmene režimu pred 20 rokmi na úkor citrusov a banánov sa konzumenti na konci 90. rokov minulého storočia k jablkám opäť vrátili a dnes spotreba asi 25 kilogramov na osobu a rok predstavuje viac ako tretinu „ovocného koša“ priemerného Čecha.
„Jablká sú ovocinárskym druhom číslo 1,“ konštatoval Ludvík. Ďalšie miesta patria banánom (10 kg na osobu a rok), mandarínkam a pomarančom (12 kg/os/rok), hroznu (12 kg/os/rok) slivkám (3 kg/os/rok) a čerešniam a višniam (1 kg/os/rok).
Česko sa nevymyká situácii v celej EÚ, kde sa očakáva najhoršia úroda ovocia za ostatných 15 rokov. Ešte výraznejší medziročný pokles, až 20 %, očakáva česká ovocinárska únia u hrušiek, a až 25 % u sliviek. Marhúľ sa tohto roku urodilo menej než 1500 ton, čo v porovnaní s vlaňajšou rekordnou úrodou predstavuje vyše 70-% pokles a v porovnaní s rokom 2008 asi polovičnú úrodu.
České ovocinárstvo dlhodobo trápia podobné problémy ako celý agrárny sektor.
„Trendom je zbavovať sa špecializovanej výroby,“ zdôraznil predseda Ovocinárskej únie ČR.
Od orientácie iba na ovocinárstvo odrádzajú členov únie dlhodobé problémy s odbytom, potreba zaistiť a zaplatiť väčší počet sezónnych brigádnikov, náklady novej výsadby i vysoké riziká napadnutia stromov škodcami či poškodenia úrody poveternostnými vplyvmi, napríklad krupobitím. Ludvík to ilustruje na príklade pestovateľov obilia, ktorí – ak investujú do špičkovej techniky – vystačia si na veľkých plochách iba s minimom zamestnancov.
Za ostatných 20 rokov sa výmera sadov v Česku znížila z 22.000 hektárov na 17.000, a očakáva sa, že pokles bude v ďalších rokoch pokračovať. Pred niekoľkými rokmi si ovocinári sľubovali od vstupu ČR do EÚ, že pokles sa zastaví, ale nestalo sa tak. Výmera sadov sa za dve dekády znížila až o štvrtinu, ale tento pokles sa ovocinárom podarilo eliminovať dlhodobým zvyšovaním výnosov, ktoré sú dnes až o štvrtinu vyššie než pred 20 rokmi.