Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Grüne Woche: Ministri riešili problém nedostatku potravín

Grüne Woche: Ministri riešili problém nedostatku potravín
insert_photoGrüne Woche

Bude možné efektívne bojovať so svetovým hladom? A aké opatrenia budú musieť byť prijaté jednotlivými krajinami a národnými organizáciami, aby sme to dosiahli? Toto boli hlavné otázky počas 2. Medzinárodnej konferencie ministrov poľnohospodárstva, ktorej účastníci boli dňa 17. januára pozvaní do Medzinárodného kongresového centra nemeckým ministerstvom poľnohospodárstva a spoločnosťami Land Berlin a Messe Berlin.

Prispievateľmi k diskusii v rámci jednotlivých panelov, ktoré pritiahli pozornosť viac ako tisícky návštevníkov, boli Komisárka EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer-Boelová a nemecká ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová, rovnako ako aj ministri poľnohospodárstva z Číny, Ruska, Indonézie a Brazílie.

K roku 2050 dosiahne svetová populácia 9 miliárd a celá bude musieť byť nasýtená. Alexei V.Gordeyev z Ruska však týmto číslom nie je znepokojený: podľa ministerstva Ruskej federácie nedávne prieskumy ukazujú, že Rusko má potenciál nakŕmiť 450 miliónov ľudí, to znamená trikrát viac, ako má v súčasnosti obyvateľov.

Podľa neho je ale nevyhnutné, využiť nové technológie, napríklad na zabezpečenie zdrojov pitnej vody. S cieľom boja proti chudobe je životne dôležité investovať viac do rozvojových vidieckych oblastí. Posledné roky preukázali pokračujúci pokles v množstve verejnej rozvojovej pomoci pre tento sektor.

Ministerka Nemeckej spolkovej republiky sa tiež vyjadrila v prospech jednotnej svetovej poľnohospodárskej politiky, navrhujúc FAO – Medzinárodnú organizáciu pre výživu a poľnohospodárstvo – ako ideálnu platformu na tento účel.

„V dlhodobom časovom horizonte môžeme poraziť hlad nie tak, že ľuďom dáme ryby, ale tak, že im poskytneme udice na rybolov,“ povedala Mariann Fischer – Boelová, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EÚ.

Ďalej uviedla, že potravinovú pomoc si je možné zvoliť ako prostriedok len za určitých okolností, akými sú stavy núdze. Namiesto toho je potrebné zlepšiť príjmy ľuďom vo vidieckych regiónoch rozvojových krajín. To znamená dať im priestor zarobiť si na živobytie vďaka pôde. Vtedy nebudú nútení presúvať sa do miest.

„Útek z pôdy“ predstavuje problém najmä pre Čínu. Od 80. rokov sa 130 miliónov ľudí presunulo za prácou z vidieka do miest, uviedol zástupca ministra poľnohospodárstva Chen Xiao Hua. „Nájsť rovnováhu medzi vidieckymi a urbanizovanými regiónmi je obrovskou výzvou.“

Investície do vidieckej infraštruktúry a programy školenia pre ženy, ktoré na vidieku ostávajú bokom, sú zamerané na redukciu nerovností medzi mestom a vidiekom.

Limity v dostupnosti pôdy a vody bránia úsiliu o rast produkcie, napriek tomu, že za posledných 5 rokov boli zaznamenané rekordné úrody v rámci národa, ktorý sa dnes počíta na 1.3 miliárd obyvateľov. Mechanizácia poľnohospodárskeho sektora a stimuly produkcie v pestovaní obilnín sú zamerané na zabezpečenie svetových potravinových zásob.

Pre indonézskeho ministra poľnohospodárstva Antona Apriyantono zostáva rast produkcie v poľnohospodárskom sektore a udržateľnosť pestovania prvotné miesto poľnohospodárskej agendy. Ak chceme zlepšiť svetovú potravinovú situáciu, musíme chudobnejším častiam populácie poskytnúť finančné prostriedky a nové technológie.

Autor článku: Miriam Gurínová - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Grüne Woche

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments