Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Gramotnosť spotrebiteľov nie je na vysokej úrovni

Gramotnosť spotrebiteľov nie je na vysokej úrovni
insert_photopoľnoinfo.sk - Ján Durec (vpravo), Jozef Golian (druhý sprava), Peter Minárik a moderátor Martin Jurčo (vľavo).

Diskusné okrúhle stoly pripravuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku s portálom poľnoinfo.sk na nitrianskom Agrokomplexe. Do koncepcie diskusií zaraďujú aj témy, ktoré sú viac zamerané pre spotrebiteľov. Tentoraz sme rozprávali o potravinách, predstavili publikáciu o potravinovej a nutričnej gramotnosti, ale aj vyskúšali divákov verejnej nahrávky RTVS Rádia Regina, do akej miery rozoznajú kvalitné výrobky od tých menej kvalitných na základe senzorických vlastností.

A teda diváci ochutnávali, hodnotili základné druhy potravín – ovocné džúsy, syry a mäsové výrobky. Hostia tieto ich rýchle skúsenosti komentovali. Tak sme sa dostali aj k predstaveniu knihy o potravinovej a nutričnej gramotnosti.

Potravinovú gramotnosť má zvýšiť nová publikácia

„Potravinová gramotnosť je súbor rôznych vedomostí  a zručností, ktoré spotrebitelia získali a získavajú počas života. Ide aj o nákupné rozhodovanie, správanie, skladovanie potravín až po kulinársku úpravu. A tam sa začína nutričná gramotnosť. Tá je spojená s tepelnou úpravou potravín. Zaraďujeme tam aj všetky poznatky o výžive, ktoré by mal mať spotrebiteľ k dispozícii a ktoré by mal ovládať,“ hovorí prof. Jozef Golian z Ústavu potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Charakteristika gramotnosti je východiskovou pozíciou tvorcov novej publikácie, ktorá sa zaoberá gramotnosťou spotrebiteľa a v úvodnej časti zahŕňa aj objem informácií, ktoré dáva výrobca potravín cez text na obale spotrebiteľovi. To je jeden z dôležitých ukazovateľov začiatku reťazca gramotnosti.

„Potravinová a nutričná gramotnosť je súčasťou celkovej gramotnosti. Je to viac ako mať poznatky o potravinách, živinách a obsahu látok v potravinách. Radí sa tam aj motivácia a ochota pretaviť znalosti do každodennej praxe, teda správne nakúpiť, skladovať, ale aj uvariť a správne sa stravovať,“ hovorí Peter Minárik z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Prepojiť vedomosti

Všetci hostia diskusie sa zhodli na tom, že úroveň gramotnosti spotrebiteľov nie je na vysokej úrovni. A nie je to tak len u nás, ale aj v okolitých krajinách. Riaditeľ výskumu a vývoja v potravinárskej spoločnosti Mc Carter, ktorá vyrába ovocné šťavy Ján Durec pripomenul, že tento problém ani nie je v tom, že by sa o týchto témach nehovorilo v školách.

„Skôr to nie je prezentované tak, aby to bolo prepojené s praxou. Veď máme v školách biológiu, chémiu, ale neučí sa prepájanie poznatkov dohromady. Žiakom sa to nesumarizuje v tom zmysle, že sa upozorní, že sa ich to týka a budú to potrebovať celý život,“ hovorí.

Pripomenuli aj správne čítanie etikety a správne vyberanie potravín.

„Spotrebiteľ ovláda základné informácie o označovaní potravín. Legislatívu tu máme už viac ako desať rokov. Základnými informáciami sú obsah bielkovín, tukov, energetickej hodnoty, nasýtených mastných kyselín a ďalšie. Mal by vedieť aj porovnávať tieto výrobky, pretože nie je šunka ako šunka, nie je džús ako džús, chlieb, syr a podobne,“ pripomína Jozef Golian a hovorí, že aj hotové výrobky, ktoré takpovediac rozrieďujú niektorú zložku suroviny, nemusia byť nekvalitné.

Základom je, aby bola o tom informácia na obale, a spotrebiteľ aby si bol vedomý, že takýto výrobok – napríklad s nižším obsahom tukov – nakupuje.

Charakteristiky jednotlivých výrobkov

„Ak hovoríme o džúsoch, pri ovocnej zložke sa rozprávame aj o tom, odkiaľ zložka prichádza, či prešla desiatkami operácií alebo je to čistá šťava. Najčastejšou technológiou je vyrábanie džúsu z koncentrátu, ktorý bol vyrobený zo zahustenej 100 % šťavy. Tu, samozrejme, spotrebiteľ ľahko zistí kvalitu podľa toho, či nápoj najviac reprezentuje ovocie, z ktorého je vyrobený,“ hovorí Ján Durec.

Z publika dostal aj otázku, či je číry džús nižšie koncentrovaný ako ten zakalený.

„To je atypický pohľad na jablkový džús. Vždy bolo vo vedomí spotrebiteľov rozdelené – ovocný mušt je zakalený a jablkový mušt je číry. Pritom nejde o rozdiel v kvalite. Skôr je v tom, že v čírom nápoji ide len o odstránenie dužiny z nápoja. Nemá to vplyv na obsah ovocnej zložky,“ hovorí J. Durec.

A práve v novej knihe sa dočítame, aké majú byť charakteristiky jednotlivých výrobkov.

„Dôležité je aj poznamenať, aké vlastnosti majú potraviny, keď ich kupujeme, skladujeme a spracovávame, ale aj aké vlastnosti majú po konzumácii. Pred konzumáciou je to záležitosť prvovýroby, potravinárstva, transportu a obchodu. Potom príde konzumácia, vstrebávanie a účinok vlastností výrobku v tele spotrebiteľa,“ hovorí Peter Minárik a pripomína, že aj vlastnosti, ktoré sa chápu ako nevhodné, sú v niektorých potravinách nevyhnutné.

Ide napríklad o obsah soli, alebo niektorých prídavných látok ako sú známe éčka.

„Dnes sa dá využiť aj nové zloženie potravín, nahradenie soli inými prídavnými látkami, týka sa to aj zníženia obsahu cukru, tuku a podobne,“ hovorí Jozef Golian.

Nutri-Score

„Postupne sa vyvíja sa nový systém Nutri-Score. Európska únia sa totiž zaviazala, že do konca roka 2022 prijme nový spôsob označovania výrobkov. Môže to byť Nutri-Score, prípadne variant,“ hovorí.

Nutri-Score je zrozumiteľné označenie výživovej hodnoty výrobkov a slúži na jednoduchú a rýchlu orientáciu spotrebiteľa pri výbere potravín. Výsledná zodpovedná hodnota Nutri-Score je vypočítaná podľa toho, či vo vybranej potravine prevažujú priaznivé alebo nepriaznivé výživové látky. Je to systém označovania potravín na prednej strane obalu založený na vedeckej metóde stanovenia výživovej hodnoty výrobkov.

Publikácia o potravinovej a nutričnej gramotnosti vznikala dlhší čas, keďže autori prvýkrát komplexne zmapovali túto tému.

„Na začiatku bolo stretnutie na diskusných okrúhlych stoloch Agrokomplexu v roku 2016. Hovorili sme o inej téme, ale generovalo to ďalšie diskusie. Rozhodli sme sa urobiť osvetu a pripraviť publikáciou o gramotnosti. To, že je kvalitná, svedčí aj ocenenie Zlatý kosák, ktorý sme dostali tento rok na Agrokomplexe. Kniha je zložená z troch častí. V prvej hovoríme o výžive, v druhej a tretej časti hovoríme o každom druhu potravín v 33 kapitolách – od mäsa, mlieka, mliečnych výrobkov, nápojov, zmrazovanie i označovanie potravín,“ pripomína Jozef Golian.

Autor článku: Martin Jurčo - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Ján Durec (vpravo), Jozef Golian (druhý sprava), Peter Minárik a moderátor Martin Jurčo (vľavo).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments