Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

GAEC môže rozvrátiť naše poľnohospodárstvo. Minister sľubuje, že to nepripustí

GAEC môže rozvrátiť naše poľnohospodárstvo. Minister sľubuje, že to nepripustí
insert_photoautor - Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan s komisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Januszom Wojciechowskim (v strede).

Ak sa poľnohospodári nevzdajú pestovania jarín ako sú jarný sladovnícky jačmeň, kukurica, slnečnica, cukrová repa, zemiaky alebo zelenina, hrozí im, že nebudú schopní čerpať základné európske podpory na plochu. Situácia je mimoriadne vážna a hospodárov na pôde zaskočila najmä kvôli tomu, že o aktuálnom návrhu sa hovorí až v týchto dňoch. Problém priniesli detaily Dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok (GAEC), ktorých splnenie je nevyhnutné pre čerpanie základnej platby BISS.

Pokryté polia plodinami – cez zimu

Podmienka GAEC číslo 6 hovorí o tom, že od 1. novembra do 1. marca má byť zabezpečené pokrytie ornej pôdy najmenej na úrovni 80 percent. Pri vegetačnom pokrytí trvalých plodín hovoríme o päťdesiatich percentách.

Touto podmienkou je výrazne preferované pestovanie ozimných plodín ako ozimná pšenica či často kritizovaná repka. Spôsob, ako by poľnohospodári mohli túto podmienku splniť je aj výsadba medziplodín v uvedenom čase či ponechanie pozberových zvyškov na poliach.

V každom prípade ide o jasnú preferenciu bezorbových technológií vzhľadom na to, že orať by bolo možných maximálne 20 percent plôch. Jarné plodiny by tak poľnohospodári museli siať bezorbovými sejačkami do strniska, pozberových zvyškov či rastlinného mulču, ktoré zabezpečujú pokrytie pôdy a tým splnenie podmienok GAEC 6.

V maile, ktorý má portál poľnoinfo.sk k dispozícii a vznikol na ministerstve pôdohospodárstva pred niekoľkými dňami sa píše, že počas rokovania s Európskou komisiou predložili zástupcovia MPRV SR návrh na 60 percentné pokrytie ornej pôdy. Zamestnanec MPRV adresátov informuje, že Európska komisia tento návrh neakceptovala a požaduje 80 percent. Ďalej uvádza, že ide o červenú čiaru, za ktorú nie je Brusel ochotný ísť.

V ČR by mali byť polia pokryté do októbra

Česká republika má v GAEC 6 stanovené výrazne priaznivejšie podmienky pre poľnohospodárov, ako máme navrhnuté my.

„Žiadateľ zabezpečí po stanovené citlivé obdobie pokryv na minimálne 80 % štandardnej ornej pôdy,“ informuje český dokument, ktorý má poľnoinfo.sk k dispozícii.

Postupy ako to dosiahnuť –  založením ozimín, ponechaním strniska, podmietkou či sejbou medziplodín sú podobné ako na Slovensku. Zásadný rozdiel je v tom, kedy má poľnohospodár k takejto ochrane pred eróziou pristúpiť.

„Citlivé obdobie je obdobie po zbere hlavnej plodiny do obdobia do 31. októbra,“ informuje český dokument ku GAEC 6.

Otázka tak znie, či Slovensko zvládlo rokovania s Európskou komisiou. Od predstavenia legislatívneho návrhu novej spoločnej poľnohospodárskej politiky v júni 2018 sa hovorí o tom, že členské štáty si samé stanovujú svoje podmienky vzhľadom na poznanie národných špecifík. Komisia stanovuje rámce.

„Obavy sú obrovské. Ak to v navrhnutej podobe prejde, hovoríme o výraznom narušení nášho poľnohospodárstva. V ohrození likvidácie sú ale aj sladovne, cukrovary a podniky spracovávajúce kukuricu v Leopoldove a v Boleráze. Výrazne ohrozená je aj produkcia zeleniny a zemiakov,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Jozef Šumichrast, člen predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Minister rokoval s Wojciechowskim

Diskusia vzbudzuje vášne, o čom sa presvedčil aj Marek Krošlák zo Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb z ministerstva pôdohospodárstva. Na dnešnom rokovaní regionálnych poľnohospodárskych komôr v Dudinciach bol pod paľbou otázok a výčitiek poľnohospodárov z celého Slovenska.

V rovnakom čase ako rokovali poľnohospodári v okrese Levice sa uskutočnilo stretnutie v Pezinku. Zvolal ho k iným témam slovenský minister Samuel Vlčan a prítomný bol aj európsky komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski

„Na ministerstve pôdohospodárstva intenzívne riešime problém a formulácie kondicionality stanovené v GAEC 6. Na túto tému som hovoril aj dnes ráno s eurokomisárom Wojciechowskim. Snažíme sa nájsť technické riešenie tohto problému, pretože všetky ostatné časti Strategického plánu SPP boli na technickej úrovni uzavreté, čo mi potvrdil aj pán komisár,“ odpovedá minister na otázky portálu poľnoinfo.sk.

Samuel Vlčan v rozhovore po tlačovej konferencii upozorňuje, že ak by bola vyriešená kondicionalita v GAEC 6, budúci týždeň by ministerstvo požiadalo o finálne schválenie strategického plánu.

„Je nemožné, aby predovšetkým menší producenti, ktorí pestujú cukrovú repu alebo kukuricu plnili podmienky tak, ako sú formulované dnes v požiadavkách na ekologizáciu výroby. Verím, že sa nám podarí nájsť dobré riešenie,“ hovorí minister.

Na otázku portálu poľnoinfo.sk, prečo nejdeme napríklad českou cestou minister odpovedá: „nebudeme vymýšľať koleso a budeme sa inšpirovať podmienkami, ktoré už Komisia odobrila iným členským krajinám. Ide o precedensy a tie ponúkneme EK ako kompromisné riešenie.“

„Verím, že sa nám podarí dohodnúť a nebudeme musieť otvoriť ďalšie kolo rokovaní, čo by schvaľovanie posunulo zrejme až o 6 týždňov. Ak by to bolo potrebné, pristúpime aj k takémuto kroku,“ sľubuje minister.

Rozhovor autora článku s ministrom pôdohospodárstva o GAEC (7. októbra 2022)

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan s komisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Januszom Wojciechowskim (v strede).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments