Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Francúzski poľnohospodári: Zaobchádza sa s nami ako so zločincami

Francúzski poľnohospodári: Zaobchádza sa s nami ako so zločincami
insert_photoTASR/AP - Poľnohospodári jazdia na traktoroch počas protestu v Paríži 27. novembra 2019.

Stovky francúzskych poľnohospodárov vyrazili v stredu traktormi na cesty v metropolitnej oblasti Ile-de-France, aby upozornili na situáciu v agrosektore a domáhali sa vyšších platieb za svoju produkciu od obchodných reťazcov. Apelujú tiež, aby médiá i verejnosť skoncovali s očierňovaním – agribashingom -, ktorého sú údajne obeťami.

Dorazilo asi tisíc traktorov

Farmári najprv svojimi traktormi a strojmi spomalili premávku na obchvate okolo Paríža. Neskôr balíkmi sena zhodenými na vozovku prerušili dopravu na rušnej tepne Champs-Élysées, pričom sa domáhajú, aby ich zástupcov prijali v Elyzejskom paláci, ktorý je sídlom hlavy štátu.

Podľa agentúry Reuters do francúzskej metropoly dorazilo asi tisíc traktorov. Pomalou jazdou dopoludnia dočasne upchali okrem iného diaľnicu A1, ktorá spája hlavné mesto s prístavmi na severe Francúzska. Aj po 15:00 potom podľa denníka Le Figaro pokračovala “pokojná” blokáda mestského okruhu v lokalite Porte de Champerret. Protestujúci predtým ohlásili, že miesto neopustia, kým s nimi vláda nezačne dialóg.

“Macron, odpovedz nám! Zachráň farmárov,” žiadal jeden z transparentov v kolóne traktorov.

Ďalšie heslá z dnešného protestu uvádzali, že vláda prehliada potreby poľnohospodárov a vidieckeho obyvateľstva.

Minister na strane poľnohospodárov

Minister poľnohospodárstva Didier Guillaume v stredu ráno pre rozhlasovú stanicu Europe 1 vyhlásil, že “rozumie hnevu poľnohospodárov a podporuje ich akciu”. “Chápem, že toho majú už dosť,” uviedol a dodal, že štát poľnohospodárom pomáha v prechode k eko- a biovýrobe.

Francúzsky minister povedal, že s príjmami farmárom pomôže zákon z minulého roka, akonáhle sa naplno prejaví jeho účinok. Minister zároveň uviedol, že ľudia z miest a environmentalisti by nemali farmárov očierňovať.

Ako pripomenula francúzska agentúra AFP, táto protestná akcia sa koná v čase, keď obchodné reťazce a výrobcovia potravín začínajú každoročné rokovania o cenách.

Poľnohospodári tvrdia, že ich odvetviu hrozí zánik. Upozorňujú, že Francúzsko tým príde o potravinovú sebestačnosť. Kritizujú ochrancov zvierat, ktorí často bez povolenia kontrolujú podmienky chovu zvierat, škandalizujú chovateľov a odrádzajú zákazníkov od nákupu daných produktov. Niektoré z noriem uplatňovaných pri chove zvierat vo Francúzsku sú pritom jedny z najprísnejších.

Koniec glyfosátu vo Francúzsku už v roku 2021

Farmári sa búria napríklad proti obchodným dohodám Európskej únie s Kanadou a skupinou juhoamerických krajín MERCOSUR, ktoré podľa nich povedú k dovozu lacnejšieho tovaru nižšej kvality. Zároveň majú pocit, že sú neoprávnene terčom silnejúcej kritiky kvôli otázkam spojenými s používaním pesticídov či zaobchádzaním so zvieratami.

Podľa mnohých poľnohospodárov prezident Macron urýchlil zákaz používania glyfosátu. Francúzsko ide nad rámec súčasnej politiky Európskej únie a plánuje tento herbicíd úplne vyradiť do konca roka 2021.

Čelia kritike, že pesticídy ešte vôbec používajú

Poľnohospodári kritizujú aj vyhlášky o zákaze používania pesticídov – napríklad v blízkosti ľudských obydlí. Poukazujú na to, že sa im takto zmenšuje osiata plocha, čím prichádzajú o časť príjmov, pričom na dôvažok čelia kritike za to, že pesticídy ešte vôbec používajú.

“Sme novými obetnými baránkami. Akonáhle sa niečo pokazí, je to vina farmárov,” opísal svoje pocity líder odborového zväzu FNSEA Jean-Yves Bricourt. “Zaobchádza sa s nami ako so zločincami,” dodal.

Poľnohospodárske odbory, ktoré dnešný protest zvolali, očakávajú od vlády “rázne záväzky”, ktoré by pre poľnohospodárov znamenali návrat “slušných príjmov”.

Pripomínajú tiež, že táto situácia má za následok aj to, že prakticky každý deň sa objaví správa o samovražde poľnohospodára, ktorý sa ocitol v bezvýchodiskovej ekonomickej situácii. Mnohých ďalších postihol krach alebo podnikanie v agrosektore vzdali.

Podobný protest ako v Paríži sa v stredu konal aj v Lyone i ďalších mestách, dodal portál LCI.

Autor článku: TASR, ČTK a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/AP - Poľnohospodári jazdia na traktoroch počas protestu v Paríži 27. novembra 2019.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments