Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Farmy.cz: Cena poľnohospodárskej pôdy v ČR vlani stúpla na 9700 eur za hektár

Farmy.cz: Cena poľnohospodárskej pôdy v ČR vlani stúpla na 9700 eur za hektár

Priemerná cena poľnohospodárskej pôdy v Českej republike vlani vzrástla o 1,3 percenta na 24,40 koruny (0,97 eur) za meter štvorcový. Vo výročnej správe to uviedla spoločnosť Farmy.cz, ktorá sa špecializuje na predaj fariem a poľnohospodárskych nehnuteľností.

Mierne oživenie cien bolo na konci roka, inak ceny stagnovali. Ceny pôdy vlani rástli pomalšie ako inflácia, ktorá predstavovala 2,8 percenta. Od roku 2004, odkedy spoločnosť ceny monitoruje, bol nárast prvýkrát pod infláciou.

„Poľnohospodárska pôda sa v roku 2019 obchodovala rovnako ako v roku 2018 najčastejšie za trhové ceny v rozmedzí 15-40 Kč/m2 (0,59 eur – 1,58 eur za m2). Najmä koncom roka boli dosahované aj prémiové ceny presahujúcej až 50 Kč/m2, (1,98 eur/m2)“ dodáva firma.

U prémiových pozemkov išlo o kvalitnú ornú pôdu napríklad v blízkosti väčších sídiel alebo o pôdu so závlahou.

Vlani rástol rozdiel medzi trhovou cenou ornej pôdy a trvalých trávnych porastov (TTP). Orná pôda bola o 38 percent drahšia. Medziročný nárast rozdielu tak predstavoval päť percentuálnych bodov.

„V roku 2019 došlo u ornej pôdy k rastu cien o dve percentá, u TTP došlo naopak k miernemu poklesu cien o 1,6 percenta,“ uvádza spoločnosť.

Znížil sa dopyt po pozemkoch do pol hektára, ktoré môžu byť v niektorých lokalitách problematicky predajné.

Vlani klesol dopyt vo všetkých skupinách investorov. Zo zahraničia prevažuje záujem z Nemecka, pôdu chcú tiež Holanďania a Belgičania.

„Títo kupujúci sú čiastočne motivovaní záujmom o hospodárenie na nakúpenej pôde a sčasti sú pozemky zakúpené aj ako investícia na prenájom. Významnejší záujem z krajín mimo EÚ sme nezaznamenali,“ uzavrela firma.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.