Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Farmu ošípaných pri Palárikove nechcú

Farmu ošípaných pri Palárikove nechcú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V Palárikove aj okolitých obciach ľudia spisujú petíciu proti výstavbe farmy ošípaných. Zámer spoločnosti Agrovýkrm Senica, za ktorou stoja dánski investori, už odobrila Inšpekcia životného prostredia. Ľudia z rozhodnutia zostali prekvapení. Obávajú sa najmä znečistenia pôdy a spodnej vody, zápachu aj zvýšenej dopravy.

„Nevieme si predstaviť, ako tu budeme dýchať ten smrad. Myslíme si, že Inšpekcia životného prostredia nemala povoliť takúto prevádzku,“ uviedla starostka Palárikova Ľubica Karasová.

Proti výstavbe výkrmne sa stavia aj nitriansky samosprávny kraj.

„Je to ohromne nebezpečné, aby sme dovolili bodovú koncentráciu takéhoto chovu. Je to nebezpečné pre životné prostredie a hlavne pre spodné vody,“ uviedol Milan Belica, predseda nitrianskeho samosprávneho kraja.

Nová farma by mala vzniknúť v priestoroch bývalého družstva. Na rozlohe asi 6-hektárov by malo byť koncentrovaných vyše 7-tisíc ošípaných s hmotnosťou nad 30-kg, pričom vyše 5-tisíc z nich by mali predstavovať prasnice.

Pripravovaná farma má byť od Palárikova vzdialená asi 3 kilometre

„Samotná farma nie je novovybudovaná, ale ide o miesto, kde sa ošípané v minulosti už chovali. Celý projekt je pripravený v súlade s platnou legislatívou,“ uviedla spoločnosť pre agentúru SITA.

Na Slovenské pomery by malo ísť o jednu z najväčších výkrmní prasníc na Slovensku.

„V minulosti sme mali najväčšiu výkrmňu v Košickej Polianke, kde bolo asi 2500-prasníc. Dnes máme napríklad farmu Vištuk, medzi Trnavou a Sencom, kde je asi 5-tisíc prasníc. Zo svetového hľadiska je to progresívna kapacita, ale napríklad v USA sú farmy s počtom 50-tisíc, či dokonca viac kusov. Pokiaľ má takáto farma existovať, musí byť ekonomicky efektívna. A ak má byť ekonomicky efektívna, musí to byť veľkovýroba,“ uviedol Ondrej Debrecéni zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Moderné farmy a výkrmne sú vybavené technológiami, ktoré zápach z vnútorných priestoroch odvetrávajú. K ľuďom v okolitých obciach sa dostane najmä ak fúka vietor. Pripravovaná farma by mala byť od Palárikova vzdialená asi 3 kilometre. Hnojovica by sa na okolité polia dostať nemala.

„Asi pred piatimi rokmi nás spoločnosť oslovila a jednali s nami o možnosti spolupracovať s tým, že by na naše pozemky mohli aplikovať hnojovicu. Uzavreli sme rámcovú dohodu, avšak počas ďalších troch rokov, kým pripravovali výstavbu, som ich opakovane kontaktoval a žiadal o stretnutie k tejto téme. Ani raz som nedostal termín a preto sme po troch rokoch náš predbežný súhlas zrušili. Oni problém vyriešili tak, že stavať budú, a že si hnojovicu budú odnášať. Nevieme kam, ale pre nás sa tým tento problém skončil,“ uviedol Zoltán Černák, konateľ Poľno SME, ktoré hospodári na pozemkoch v okolí Palárikova aj Nových Zámkov.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí v oblasti chovu ošípaných viacero zahraničných spoločností. Dánske a holandské spoločnosti väčšinu svojej výroby na Slovensku aj realizujú a zvieratá z ich chovov sa porážajú na našich bitúnkoch.

„Z tohto pohľadu je vznik nových chovov vítaný, pretože budeme mať viac bravčoviny zo Slovenska. Dáni a Holanďania u nás v podstate vyprodukujú asi polovičku toho, čo spotrebujeme,“ dodal Ondrej Debrecéni.

Kedy a či farma pri Palárikove vznikne je otázkou budúcnosti. Ľudia v regióne popri vznikajúcej petícii chystajú aj prípadné protesty.

Autor článku: (JO)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
15 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
9. apríl 2019 20:14

Naše poľnohospodárstvo je zaspaté a ľudia si na to už zvykli. Aby sme zdvihli sebestačnosť nášho poľnohospodárstva budeme musieť zvýšiť aktivitu na dedinách 2 – 3 krát. To bude znamenať 2 – 3 krát viac prachu, hluku, smradu … To je jedno či malý a či veľký gazda, ten počet… Celý komentár »

R.Slocík
R.Slocík
9. apríl 2019 20:19

A čo chceme?Farmy na 10 prasnic?A potom kare na pulte za 3€?Zabudnime.Ani automobilky sem neprišli na to aby vyrobili pár sto kusov áut.Dnes sa da riesiť smrad-tzv.pracky vzduchu.Vo vyspelom a sebestacnom svete (dokonca som to videl aj v ČR) na to dokonca prispieva aj stat z rôznych envirofondov.Momentálne začína byť… Celý komentár »

Palárikovčanka
Palárikovčanka
9. apríl 2019 22:14
Odpoveď na  R.Slocík

Vážení páni Slocík, Mačaj… Prosím, najprv si zistite podrobnosti o plánovanej megafarme v Palárikove a potom súďte. Za socializmu na tejto farme bolo povolených chovať cca 200 prasníc plus zodpovedajúci počet kancov, prasničiek a odstavčiat (cca 9 tisíc kusov ročne) až do výkrmu a porážky v štyroch pavilónoch (už 15… Celý komentár »

R.Slocík
R.Slocík
9. apríl 2019 20:28

To som ešte zabudol p.Mačaj na hnojovicu.Ano mali by ju pýtať na polia a nie odmietať.Tu máme ešte veľmi ďaleko k tomu aby nám bola na príťaž.

Palárikovčanka
Palárikovčanka
9. apríl 2019 22:51
Odpoveď na  R.Slocík

Páni, asi ozaj musím zdôrazniť: Ne je hnojovica ako hnojovica. Hnojovica podľa najlepších BAT techník nesmie byť zmiešaná so žiadnymi odpadovými a splaškovými vodami. Technológia na plánovanej megafarme nemá oddelené nádrže na hnojovicu a odpadové či splaškové vody z prevádzky. Myslíte si, že naši poľnohospodári sú padnutí na hlavu, ak… Celý komentár »

R.Slocík
R.Slocík
10. apríl 2019 7:55

Nediskutujem preto aby som obhajoval konkrétny projekt a konkrétneho investora aj keď si stále myslím, že sa dá nájsť dohoda a spôsob. Chovu ošípaných sa venujem 18 rokov a nepovažujem sa za „tiežodborníka“. Ak si niekto myslí, že to čo kupujeme v obchodných reťazcoch, ktoré nemajú záujem o slovenské mäso… Celý komentár »

Palárikovčanka
Palárikovčanka
10. apríl 2019 17:43

Dobrý deň, pán Slocík. Mrzí ma, ak ste stiahli na seba môj termín „tiežodborníka“, najmä ak čítam Vaše ďalšie komentáre. Som veľmi rada, že v mnohom zdieľate môj názor, i keď som podľa Vás zaujatá. Nehanbím sa povedať, že som sedliakom od kosti, som prirastená k rodnej dedine a k… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
10. apríl 2019 18:15

Nedá sa nič robiť keď sa investor nedohodne s obyvateľmi obce, nebude stavať, alebo postaví a bude riskovať problémy. Verím tomu, že Vám občanom ponúknu riešenie, ktoré im stavbu a následnú prevádzku umožní. Avšak ako napísal pán Slocík naozaj potrebujeme nárast kapacít v chove ošípaných. Prosím pochopte, že pre niektorých… Celý komentár »

abrakadabra
abrakadabra
10. apríl 2019 22:04

Z pohľadu diskusie je treba povedať bodaj by bolo viac takých fariem, ktoré chcú rozvíjať chov ošípaných. Ešte navyše v takých obciach ako Palárikovo, kde miestne družstvo sa venuje takmer monokultúre obilnín a je to hanbou pre rozmanitosť slovenského poľnohospodárstva. Každý z nás farmárov vie aké sú náročné legislatívne podmienky… Celý komentár »

jm
jm
11. apríl 2019 2:54

Prečo je v dnešnej dobe takýto problém? Vieme že v minulosti sa chovalo vo veľkovýrobe niekoľko násobne viac zvierat či je to bravčové ,hovädzie ,hydina a podobne ako je to dnes. ŽV bola v každej dedine. Ale nebola koncentrovaná na jednom mieste. Nehovorím o tom že v každej dedine a… Celý komentár »

Alizee
Alizee
12. apríl 2019 8:38
Odpoveď na  jm

Abrakadabra, nastahujte sa tam, rovno vedľa, potom píšte. A hlavne najprv porozmýšľajte

R.Slocík
R.Slocík
11. apríl 2019 11:27

Vážená p. Palárikovčanka. Vážim si Vaše názory a pohľad na vývoj poľnohospodárstva a naozaj by sa iba o samotných ošípaných dali napísať siahodlhé komentáre. Ja pokiaľ chcem produkovať tak sa musím svoje podnikanie riešiť hlavne pragmaticky a ekonomicky. Enviromentálne mantinely mi určuje legislatíva, ktorú musím rešpektovať. Vo „vašom“ prípade som… Celý komentár »

Monika
Monika
11. apríl 2019 13:02

Dánsky investor…. Už zase cudzincom to bude patrit?ako voda a všetko ostatné…. Ceny nám určujú cudzinci za všetko!!! My Slováci sme taky chudáci, že už nemáme na nič…Nebyť zahraničných investorov mohli sme mať všetko lacnejšie. Takto si pri platíme lebo deň investor tie peniažky bude chcieť späť. Cele zle!!!

Starý Gazda
Starý Gazda
12. apríl 2019 22:28

Mila pani o polnohospodarstve za sociku neviete nič družstva mali 10 nasobne nižšiu produktivitu prace ako vEU ich vyroba bola nekonkurenčna peniaze po 89 roku išli nie do vyroby ale na dlhy a do vačkov vedenia Ked chceme vyrabat za predajne ceny musi byt podnik vybaveny modernov technologijou skoncentralizaciou zvierat… Celý komentár »

realista
realista
14. apríl 2019 17:29

re. „Starý Gazda“ – „za socíku“ družstvá mali porovnateľnú ak nie vyššiu produktivitu práce ako EHS – s ostatným možno súhlasiť, ale to nie je výsledok zmeny spoločenského poriadku, ale svetovej globalizácie, ktorá Slovensko a jeho poľnohospodárstvo samozrejme neobišla…