Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Farmári v Nemecku požadujú odstrel 70 percent diviakov

Farmári v Nemecku požadujú odstrel 70 percent diviakov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V snahe predísť rozšíreniu afrického moru ošípaných z krajín stredovýchodnej Európy vrátane Českej republiky požaduje Zväz nemeckých poľnohospodárov (DBV), aby sa zastrelilo sedemdesiat percent všetkých diviakov v Nemecku.

Vydaniu denníka Rheinische Post (RP) to povedal podpredseda zväzu Werner Schwarz. Nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt “inteligentnú redukciu stavu diviakov” podporil. V Nemecku začali poľovníci aj poľnohospodári pred africkým morom varovať kvôli výskytu prípadov ochorení v Českej republike a Poľsku.

Podľa Schwarza je v súčasnej situácii potrebné, aby úrady povolili strieľať aj samice, ktoré čerstvo porodili, a ich prasiatka. Utrpenie, ktoré by zvieratá čakalo v prípade nakazenia africkým morom ošípaných, je podľa podpredsedu DBV menšie, než to, ktoré im spôsobí odstrel. V rozhovore poskytnutom denníku RP Schwarz takisto pripustil, že nemeckí farmári majú podiel viny na rozšírení diviakov, a to kvôli masovému pestovaniu kukurice, ktorá čiernej zveri poskytuje obživu i úkryt.

Nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt návrh zväzu farmárov podporil. “Inteligentná redukcia stavu diviakov zohráva ústrednú úlohu v prevencii,” povedal denníku RP s odkazom na mor ošípaných. O znížení stavu diviakov v poslednej dobe rozhodli niektoré spolkové krajiny, napríklad Bavorsko či Hamburg. Poľovníkom ponúkajú za zastrelené kusy aj finančnú odmenu.

Zväz poľnohospodárov chce v obave pred rozšírením afrického moru ošípaných z Českej republiky či Poľska zaviesť aj ďalšie preventívne opatrenia. Podrobne ich chce predstaviť v Berlíne. Policajti by podľa DBV mali na hraniciach kontrolovať za pomoci služobných psov, či nie sú dovážané rizikové potraviny. Ľudia, ktorí budú do Nemecka prichádzať na výpomoc pri zbere, by mali byť informovaní o nebezpečenstve šírenia moru ošípaných vo svojich rodných jazykoch a podpísať by mali príslušné poučenie. Chovatelia ošípaných by sa podľa poľnohospodárov mali postarať o čistenie a dezinfekciu kamiónov prevážajúcich zvieratá.

Africký mor ošípaných nie je pre človeka nebezpečný, ale diviaky a domáce ošípané zabíja. Vakcína proti vírusu nie je dostupná, jedinou ochranou je tak prevencia. Prvý prípad choroby v Česku potvrdili veterinári u dvoch divokých uhynutých zvierat nájdených vlani v júni na okraji Zlína, odvtedy sa choroba preukázala u viac ako 190 uhynutých zvierat.

Nemecké médiá už skôr informovali, že sa krajina na možné zavlečenie afrického moru ošípaných pripravuje. Popri Česku nákazu na konci minulého roka ohlásili tiež Poľsko a Ukrajina.

Českí veterinári preventívne kroky nemeckej strany chápu, riziko prenosu ľudským faktorom je možné. Hovorca Štátnej veterinárnej správy Petr Vorlíček ČTK v stredu povedal, že v ČR je choroba zatiaľ len na Zlínsku, a nebezpečenstvo prenosu do Nemecka je tak približne rovnako veľké ako napríklad z Poľska.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján Bukovčík
Ján Bukovčík
15. január 2018 10:25

Ešte nič v Nemecku nezistili,ale strieľať idú ! Mor ošipaných je iba zámienka na zvíšenie cien brav.mäsa,a ako aj zlikvidovať aké-také farmy na chov ošipaných.Už tu prichádzali “šialené kravy z Anglicka,hydina a teraz mor ošipaných”! Keď ystrieľajú diviačiu zver,a potom všetké “svine” ? Ano,sú lokality kde sú premnožené,alebo sa pohybujú… Celý komentár »