Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Európska únia Z ekonomiky

EÚ má kladnú obchodnú bilanciu s agrokomoditami so svetom

blank

V dnes zverejnenej správe Európskej komisie potvrdzuje spoločenstvo 28-štátov svoju pozíciu najväčšieho svetového vývozcu agropotravinárskych výrobkov. Vývoz z EÚ dosiahol hodnotu 138-miliárd eur.

Poľnohospodárske výrobky predstavujú podiel 7% z hodnoty celkového tovaru EÚ vyvezeného v roku 2018 a sú na štvrtom mieste za strojnými zariadeniami, ostatným priemyselným tovarom a produktmi chemického priemyslu.

Poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel a služby spolu poskytujú takmer 44-miliónov pracovných miest v EÚ. Reťazec výroby a spracovania potravín predstavuje v EÚ podiel na zamestnanosti vo výške 7,5% a celkovej pridanej hodnote vo výške 3,7%.

„Spoločná poľnohospodárska politika je čoraz viac zameraná na trh a významne prispela k úspechu EÚ v obchode s poľnohospodárskymi výrobkami. Dobré meno má EÚ pre bezpečné, udržateľne vyrábané, výživné a kvalitné výrobky. Komisia je tu na pomoc výrobcom pri plnom využívaní príležitostí na celom svete a vždy zabezpečuje, aby naše citlivejšie odvetvia boli vybavené dostatočnými zárukami,“ hovorí Phil Hogan, komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Kladná obchodná bilancia s agrokomoditami

Medzi päť najlepších destinácií pre poľnohospodársko-potravinárske výrobky z EÚ naďalej patria Spojené štáty, Čína, Švajčiarsko, Japonsko a Rusko, ktoré predstavujú 40% vývozu z EÚ.

Okrem rokovaní o obchodných dohodách, ktoré poľnohospodárom EÚ poskytujú ďalšie príležitosti, pomáha Európska komisia vývozcom v EÚ vstúpiť na nové trhy a využívať obchodné možnosti prostredníctvom propagačných aktivít vrátane misií na vysokej úrovni vedených komisárom Hoganom.

V rokoch 2018 a 2019 cestoval komisár Hogan v sprievode výrobcov z EÚ do Číny, Japonska a Spojených arabských emirátov.

Víno naďalej dominuje v koši vyvážaných výrobkov s liehovinami a likérmi na druhom mieste. Potom nasleduje dojčenská výživa a rôzne potravinové prípravky, čokoláda, cestoviny a pečivo.

Pokiaľ ide o dovoz, správa informuje, že EÚ je druhým najväčším dovozcom agropotravinárskych výrobkov v hodnote 116 miliárd EUR. To znamená, že kladná obchodná bilancia EÚ v tomto sektore predstavuje sumu 22 miliárd EUR.

Dovoz zo Spojených štátov bol najrýchlejšie rastúci v roku 2018, keď vzrástol o 10%, čo z tejto krajiny robí najvýznamnejšieho dodávateľa agropotravinárskych výrobkov do EÚ.

Autor článku: LL (Spracované z tlačovej správy EK)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1593 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. blank
  Spišák Anton
  6. septembra 2019

  Keď som si prečítal tento článok osmutnel som viac,ako inokedy. Som starý človek,absolvent VŠP v Nitre. Pracoval som v polnohospodárstve za velmi primitívnych podmienok,čo sa týkalo strojného vybavenia v rastlinnej a v živočíšnej výrobe. V krmovinárstve to bola bieda s porovnaním so západom. Pritom keď porovnáme podmienky dnes a vtedy,tak sa nám nechce veriť ako je to možné,že polnohospodárska výroba je rok čo rok nižšia a s nižším ekonomickým výsledkom. Tvoríme 1% z obyvatelstva únie a neviem,či sa najde jeden člen,ktorý má večší dovoz potravín na obyvatela ako je u nás.Včera som dostal knihu Neobývatelná zem.Sú ta fakty o vývoji klímy v nasledujúcich rokoch. Tie tvrdenia potvrdzujú skutočnosti. Grónsko s obrovskými ladovcami sa za jedno leto stalo bez ladovcov,čo sa roztopili,skalnatou krajinou,ako Tatry v lete. Sledujem ,ako sa okolité štáty na západ chystajú aj na nepriaznivejšie podmienky pri výrobe potravín,ale u nás sa rieši len problém,ako ustáť kotrolu čerpania dotácie z únie. Bolo by na čase urobiť u nás poriadok,ale neverím,že táto garnitúra,čo je pri moci je scopná také vykonať.

  Odpovedať
  1. blank
   Jaroslav Jánoš
   12. septembra 2019

   Súhlasím s Vami.
   Stav v akom sa nachádza slovenské poľnohospodárstvo odzrkadľuje výkonnosť sebestačnosti dopestovania vlastných potravín. Ešte nedávno bola sebestačnosť na úrovni 37% s tým že v súčastnosti sa to pohybuje okolo 35%. Čiže stále klesá.
   Je to alarmujúci stav o to viac, že sa okolo poľnohospodárstva motajú finančné skupiny a doslova vyciciavajú sektor pôdohospodárstva. Podľa Inštitútu poľnohospodárskej politiky 94% z rozpočtu eurodotácií poberá 20% najväčších poľnohospodárskych podnikov. Čiže hlavne finančné skupiny, ktoré postupne ovládajú obchodné podiely starých JRD transformovaných na s. r. o., ktoré sú ekonomicky v zlom stave. Finančníci preberú ich obchodné podiely, ľudí prepustia, vlastné potreby poriešia službármi, …
   V Košiciach operuje ESIN, ktorý je majetkovo aj rodinne napojený na JaT, konkrétne Patrik Tkáč ( JaT) a Kukučka (ESIN) sú bratranci.
   Esin prevzal cca 8 000 ha po Hudákovcoch. Hospodárske dvory zlikvidovali, zostali 2 z 8, železo z dvorov do šrotu, ľudí prepustili, služby nakúpili od Poliakov, ktorí pôdu pripravili, zasiali, obrobili, úrodu pozbierali, … ESINu prišli dotácie cca 2 milióny €. Pre ESIN čistá ryža. Bez toho aby sa museli nejako trápiť. O parcelách, na ktoré poberajú eurodotácie s tým, že roky na tieto nevstúpili, zarastené ťažkou burinou – doslova zamorená pôda na 50 rokov, ani nehovoriac. Subvenčné podvody pod gesciou Andreja Danka – Matečnej – Kožucha. Za normálnych okolností by všetci, vrátane konateľov Esinu, by hnili v base.
   Toto je stav, doslova genocída poľnohospodárstva na Slovensku pod gesciou politických špičiek v kolaborácií s finančnými skupinami. Vina padá na hlavy všetkých riadiacich ministrov od roku 1989.

 2. blank
  jm
  7. septembra 2019

  Pán KOŽUCH Vám to vysvetli presne. Dodržiavanie pravidiel EU je základnou podmienkou n poberanie podpory z EU!!!!!! drž hubu a krok . ak sa ti ničo nepáči tak nič nepovec lebo oľutuješ. Ešte že máme takýto sk…..ý mechanizmus na oj……ie ľudí.Toto nedopadne dobre SÚDRUHOVIA!!!!!!!

  Odpovedať
  1. blank
   jozef r
   12. septembra 2019

   Nuž pán Jánoš, ešte si k tomu prirátajte, že na čele Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory stojí „delegát“ zahraničného megaagrobiznismena, najväčšieho poberateľa agrodotácií v EÚ, ktorý zrejme nemá prílišný záujem na vytváraní priaznivých podmienok pre konkurenciu v podobe prosperujúceho slovenského pôdohospodárstva a už vôbec nie na rozvoji spracovateľského priemyslu na Slovensku.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.