Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ má kladnú obchodnú bilanciu s agrokomoditami so svetom

EÚ má kladnú obchodnú bilanciu s agrokomoditami so svetom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V dnes zverejnenej správe Európskej komisie potvrdzuje spoločenstvo 28-štátov svoju pozíciu najväčšieho svetového vývozcu agropotravinárskych výrobkov. Vývoz z EÚ dosiahol hodnotu 138-miliárd eur.

Poľnohospodárske výrobky predstavujú podiel 7% z hodnoty celkového tovaru EÚ vyvezeného v roku 2018 a sú na štvrtom mieste za strojnými zariadeniami, ostatným priemyselným tovarom a produktmi chemického priemyslu.

Poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel a služby spolu poskytujú takmer 44-miliónov pracovných miest v EÚ. Reťazec výroby a spracovania potravín predstavuje v EÚ podiel na zamestnanosti vo výške 7,5% a celkovej pridanej hodnote vo výške 3,7%.

„Spoločná poľnohospodárska politika je čoraz viac zameraná na trh a významne prispela k úspechu EÚ v obchode s poľnohospodárskymi výrobkami. Dobré meno má EÚ pre bezpečné, udržateľne vyrábané, výživné a kvalitné výrobky. Komisia je tu na pomoc výrobcom pri plnom využívaní príležitostí na celom svete a vždy zabezpečuje, aby naše citlivejšie odvetvia boli vybavené dostatočnými zárukami,“ hovorí Phil Hogan, komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Kladná obchodná bilancia s agrokomoditami

Medzi päť najlepších destinácií pre poľnohospodársko-potravinárske výrobky z EÚ naďalej patria Spojené štáty, Čína, Švajčiarsko, Japonsko a Rusko, ktoré predstavujú 40% vývozu z EÚ.

Okrem rokovaní o obchodných dohodách, ktoré poľnohospodárom EÚ poskytujú ďalšie príležitosti, pomáha Európska komisia vývozcom v EÚ vstúpiť na nové trhy a využívať obchodné možnosti prostredníctvom propagačných aktivít vrátane misií na vysokej úrovni vedených komisárom Hoganom.

V rokoch 2018 a 2019 cestoval komisár Hogan v sprievode výrobcov z EÚ do Číny, Japonska a Spojených arabských emirátov.

Víno naďalej dominuje v koši vyvážaných výrobkov s liehovinami a likérmi na druhom mieste. Potom nasleduje dojčenská výživa a rôzne potravinové prípravky, čokoláda, cestoviny a pečivo.

Pokiaľ ide o dovoz, správa informuje, že EÚ je druhým najväčším dovozcom agropotravinárskych výrobkov v hodnote 116 miliárd EUR. To znamená, že kladná obchodná bilancia EÚ v tomto sektore predstavuje sumu 22 miliárd EUR.

Dovoz zo Spojených štátov bol najrýchlejšie rastúci v roku 2018, keď vzrástol o 10%, čo z tejto krajiny robí najvýznamnejšieho dodávateľa agropotravinárskych výrobkov do EÚ.

Autor článku: LL (Spracované z tlačovej správy EK)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
7. september 2019 3:20

Pán KOŽUCH Vám to vysvetli presne. Dodržiavanie pravidiel EU je základnou podmienkou n poberanie podpory z EU!!!!!! drž hubu a krok . ak sa ti ničo nepáči tak nič nepovec lebo oľutuješ. Ešte že máme takýto sk…..ý mechanizmus na oj……ie ľudí.Toto nedopadne dobre SÚDRUHOVIA!!!!!!!

jozef r
jozef r
12. september 2019 20:17
Odpoveď na  jm

Nuž pán Jánoš, ešte si k tomu prirátajte, že na čele Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory stojí „delegát“ zahraničného megaagrobiznismena, najväčšieho poberateľa agrodotácií v EÚ, ktorý zrejme nemá prílišný záujem na vytváraní priaznivých podmienok pre konkurenciu v podobe prosperujúceho slovenského pôdohospodárstva a už vôbec nie na rozvoji spracovateľského priemyslu na… Celý komentár »