Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Dvanásť kruhov pretvorilo pasienky na zeleninovú farmu

Dvanásť kruhov pretvorilo pasienky na zeleninovú farmu
insert_photoSOŠ agrotechnických a gastronomických služieb

Na východe Slovenska vznikla prvá školská farma, ktorá využíva systém agrokruhov. Projekt spustila Stredná odborná škola (SOŠ) agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku (okres Trebišov). V tomto roku pestujú cibuľu, zeler, papriku, paradajky, šalát, tekvicu hokaido, cuketu, hrášok, cviklu, fazuľu a sladkú kukuricu.

Výsev do kruhu odbúrava ťažkú techniku. Agrokruhy sú vlastne robotizovaným poľným pracoviskom, ktoré je založené na veľmi jednoduchom princípe: Existuje stredová časť s jedným ramenom o polomere 17 metrov, na ktorý sa pripevňujú rôzne poľnohospodárske komponenty ako rýľovací stroj, sejačka, hrobkovač či kyprič. Takže jediné zariadenie prekopáva pôdu, vysieva semená, vysádza sadenice, aj polieva. Zároveň toto zariadenie robí aj plečkovanie, teda obrábanie medzišpirálových priestorov. Po pôde nejazdia žiadne ťažké mechanizmy. Vďaka agrokruhom sa tiež znižuje náročnosť fyzickej práce,“ vysvetľuje riaditeľka školy Silvia Sakáčová.

Podstatou je striedanie plodín

Patentovaný systém škola prevzala od pestovateľa Jána Šlinského, ktorý má na tomto princípe vytvorenú farmu v Hrubom Šúre (okres Senec). Na pilotný projekt v Pribeníku vyčlenili dva hektáre a bývalé pasienky pretvorili na zeleninovú farmu.

Škola má k dispozícii štyri ramená, pričom jedno obhospodári tri kruhy.

„Spolu máme 12 agrokruhov, v ktorých je nastavený štvorročný osevný postup, takže plodiny sa budú v jednotlivých kruhoch striedať každé štyri roky. Podstatou tohto systému je striedanie plodín,“ vysvetľuje riaditeľka.

V Pribeníku v tomto roku pestujú cibuľu, zeler, papriku, paradajky, šalát, tekvicu hokaido, cuketu, hrášok, cviklu, fazuľu a sladkú kukuricu. O konkrétnych výnosoch však riaditeľka zatiaľ hovoriť nechce:

„U každej plodiny je to inak. Pôda v tomto roku nie je ešte taká úrodná, potrebovali sme ju osviežiť a prekopať. Postupne sa budú vlastnosti pôdy zlepšovať.“

cibuľa

Pomohol zriaďovateľ

Odberateľov na svoje produkty má však už škola v tejto chvíli zabezpečených. Pomohol zriaďovateľ školy, Košický samosprávny kraj (KSK). Na základe memoranda budú svojou zeleninovou produkciou zásobovať organizácie v pôsobnosti KSK. Predseda samosprávneho kraja Rastislav Trnka považuje systém agrokruhov za malú „revolúciu“ v pestovaní zeleniny. Aj preto samosprávny kraj podporil túto prvú modelovú školskú farmu na pestovanie zeleniny na Slovensku.

„Takto je možné získať čerstvé a zdravé potraviny vypestované doma. Projekt realizujeme na župnej strednej škole, ktorá je zameraná na poľnohospodárske odvetvie, pričom do celého procesu sú zapojení aj naši študenti. Prvé plodiny boli zasadené v jari, ak bude ustálené počasie, v tejto sezóne by sme mali vypestovať zeleninu v hmotnosti 12 ton. V budúcnosti rátame s tým, že tieto bio produkty poputujú do jedální župných zariadení, či už do škôl alebo zariadení sociálnych služieb,“ skonštatoval Rastislav Trnka.

Župa pomohla škole aj s vybavením. Potrebné technické komponenty pre školskú farmu vyrobila ďalšia škola v pôsobnosti KSK – Stredná priemyselná škola strojnícka v Košiciach.

Cieľom je bio kvalita

Cieľom SOŠ v Pribeníku je produkovať plodiny v bio kvalite. Na prípravu má dvojročné konverzné obdobie.

„Na farme nepoužívame žiadnu chémiu, polievame obyčajnou čistou vodou zo studne a burinu odstraňujeme iba mechanicky, v ojedinelých prípadoch ručne,“ približuje proces hospodárenia riaditeľka školy.

Vzorky pôdy a plodín, budú dvakrát ročne kontrolovať inšpektori, ktorí sledujú, či neboli použité nepovolené prípravky. Po ukončení konverzného obdobia budú už mať plodiny zo školskej farmy označenie bio kvality. Dovtedy ešte plánujú v priestore medzi kruhmi, ktoré sa nedotýkajú, vysadiť rastliny na elimináciu škodcov.

„Rôzne bylinky, ktoré odpudzujú hmyz, prípadne plazivých škodcov,“ konkretizuje Silvia Sakáčová.

Vychovávajú poľnohospodárov

„Na Slovensku ide o jedinečný a unikátny projekt. Nie každá škola má na to vytvorené podmienky, preto sme chceli túto možnosť využiť. Našou úlohou je výchova mladých poľnohospodárov a zeleninárov, pretože vekový priemer pracovníkov v poľnohospodárstve je vysoký. Tento rezort potrebuje mladých ľudí a nové postupy. Chceme znížiť účinky ťažkých mechanizmov na pôdu a najdôležitejšie je pre nás produkovanie ekologicky bezchybných plodín,“ uzavrela riaditeľka SOŠ agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku.

Stredná odborná škola poľnohospodárskeho zamerania funguje od roku 1962, navštevuje ju viac ako 260 študentov a má tri poľnohospodárske odbory. Škola hospodári na 10 hektároch klasickej ornej pôdy a zabezpečuje aj živočíšnu výrobu – chov hovädzieho dobytka a ošípaných.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SOŠ agrotechnických a gastronomických služieb

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments