Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Domáce pálenie dostane na čas červenú

Domáce pálenie dostane na čas červenú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Domáce pálenie alkoholu umožnila po dlhšom čase predchádzajúca vláda len pred necelými dvomi rokmi. Už teraz sa však chystá jeho zrušenie. Podľa návrhu novely z dielne ministerstva financií bude zakázané od budúceho roka.

„Momentálne európska legislatíva neumožňuje domáce pálenie alkoholu, aj preto sme boli z Európskej komisie informovaní o automatickom spustení takzvaného infrigementu na Slovenskú republiku,“ uviedol minister financií Eduard Heger.

V praxi to znamená, že eurokomisia pre nesúlad národnej legislatívy s európskou spustila voči Slovensku konanie, výsledkom ktorého by mohla byť aj pokuta.

„Aj preto sme pristúpili k tomu, že  túto možnosť domáceho pálenia alkoholu musíme zrušiť,“ dodal minister.

Domáce pálenie v súčasnosti upravuje zákon pomerne prísne. Stanovuje podmienky, v rámci ktorých môže fyzická osoba vypáliť len určité množstvo alkoholu, pričom jeho výrobu musí vopred nahlásiť colnému úradu. Celý proces je od začiatku dosť byrokratický. V praxi veľký záujem nevzbudil.

„Úrady evidujú 28 súkromných výrobcov destilátu. V roku 2019 nahlásilo súkromnú výrobu destilátu 12 výrobcov, ktorí uviedli, že vyrobili celkovo takmer 225 a pol litra destilátu. V roku 2020 zatiaľ výrobu ohlásilo 7 súkromných výrobcov, pričom spolu nahlásili výrobu asi 73 litrov destilátu. K tomuto množstvu vyrobeného destilátu je potrebné uviesť, že ide o množstvo, ktoré uviedli súkromní výrobcovia vo svojej evidencii, nie o odmerané množstvo kontrolným liehovým meradlom, ktoré by mohol colný úrad overiť,“ vysvetlila hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Problémy s kontrolami

Práve problémy s kontrolou domáceho pálenia v praxi sú ďalším kameňom úrazu, pre ktorý v súčasnosti platný zákon aktuálne vedenie ministerstva označuje za zlý.

„Návrh na zrušenie súkromnej výroby destilátov vychádza na jednej strane z nepomeru priamych nákladov na správu dane vo vzťahu k výnosom na spotrebnej dani, ale na druhej strane aj z nekontrolovateľnej výroby, nakoľko zariadenia nemajú meradlo, pričom paušálna ročná spotrebná daň vo výške 135,- eur je stanovená na ročnú výrobu  25 litrov alkoholu, pričom dodržanie tohto množstva nie je možné preveriť,“ dodala Ivana Skokanová.

Oficiálne pálenice pritom potvrdili, že umožnenie domáceho pálenia alkoholu výpadok ich tržieb nespôsobilo.

„Od zmien v zákone sa nedá povedať, že by záujem o naše služby poklesol,“ konštatoval Tomáš Holota z pálenice v Močenku.

Dôvodom môže byť aj to, že pre prísne pravidlá pri oficiálnom domácom pálení si ľudia naďalej pália alkohol načierno. Už pri prijímaní zákona v minulosti na to upozorňovali viaceré organizácie.

„Problematika domácich páleníc silne mediálne aj politicky dominovala v roku 2018, kedy sa skupina poslancov NRSR rozhodla legislatívne umožniť súkromné pálenie alkoholu. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora tento návrh výrazne kritizovala.  Legalizácia súkromného pálenia, ktorá je postavená mimo zákon už niekoľko storočí, môže totiž mať negatívny dopad na verejné financie, môže vážne ohroziť verejné zdravie a životné prostredie a pre liehovarnícky priemysel a pestovateľské pálenice na Slovensku bude mať likvidačné dôsledky,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Do popredia podľa komory vystupuje aj zdravotné či bezpečnostné hľadisko. Prípadov úrazov či výbuchov pri domácom pálení bolo na Slovensku v minulosti viac.

Zákaz len na čas

Hoci domáce pálenie sa v budúcom roku podľa všetkého zruší, zákaz bude len dočasný.

„Uvedomujeme si, že sú aj ľudia, ktorí si zariadenie na domácu výrobu zakúpili. Odkaz pre nich je, aby si ho ponechali. Európska komisia totiž už v tomto čase pripravuje smernicu, ktorá by mala od 1.1.2022 vstúpiť do platnosti a bude domáce pálenie povoľovať. My preto chceme pripraviť nový zákon, lepší zákon, pretože ten doterajší nebol dobre napísaný, a týmto novým zákonom chceme pre tých, ktorí budú mať záujem, vytvoriť priestor, aby mohli zákonne fungovať a mať domáce pálenie,“ dodal minister financií Eduard Heger.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments