Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Do Topoľčian sa dostali staré odrody ovocných stromov

Do Topoľčian sa dostali staré odrody ovocných stromov
insert_photoautorka

V Topoľčanoch vysadili prvý verejný sad starých odrôd. Vyrástol na verejnej ploche blízko hrádze na okraji mesta, len na skok od panelákov. Ide o prvý projekt verejného sadu starých odrôd, doteraz vznikali len v areáloch základných a stredných škôl, jedným sa môže pochváliť tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

„Topoľčiansky jedlý park tvorí v súčasnosti 40 drevín, s potenciálom ďalšieho rozširovania. Kostru tvoria väčšie stromy a kry. Vysadili sme jablone, hrušky, oskoruše, slivky aj iné druhy, pričom sortiment tvoria prevažne staré odrody,“ vysvetlil Bruno Jakubec, autor projektu z Technickej univerzity vo Zvolene.

Sad má slúžiť obyvateľom mesta. Aj preto je celkom verejný.

„To je pomerne jedinečné, že takýto jedlý sad je verejný. Väčšinou sú sady oplotené, patria nejakej skupine alebo komerčnému využitiu. Tento sad je však neoplotený a ktokoľvek bude mať záujem, môže zužitkovať jeho úrodu,“ uviedol aj František Cimerman z organizácie Živica, ktorá projekty sadov starých odrôd rozbehla na Slovensku už pred niekoľkými rokmi.

Zacielenie na staré odrody je pri sadoch zámerné.

„V minulosti boli rozšírené, pretože ľudia spracúvali úrodu rôznymi spôsobmi. Dnes to také bežné nie je, čiže postupne tieto odrody zanikali a z krajiny sa vytrácali. Ovocné sady práve s týmito odrodami začali pustnúť. Týmto projektom sa snažíme pestrosť odrôd do krajiny prinavrátiť,“ dodal Cimerman.

Staré odrody v minulosti bežne rástli aj na dedinách či pri poľných cestách. Dobré využitie mali napríklad pri domácom muštovaní, ktoré je dnes tiež výnimočnejšie, ako v minulosti.

„Celý projekt má dve významové roviny – pestrosť génov, ktoré môžeme využívať napríklad aj pri ďalšom šľachtení, a chuť, ktorá najviac zaujíma samotných spotrebiteľov. Starých odrôd je veľký počet a majú veľmi rôznorodé a špecifické chute. Niektoré sú sladké, iné korenisté, niektoré jablká napríklad chutia ako banán. Takže v tomto veľkom množstve odrôd je skrytých veľa chutí a veľa vlastností, ktoré vďaka týmto sadom môžeme využívať,“ dodal Bruno Jakubec.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments