Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Do praxe vstúpili nové pravidlá sezónnych prác

Do praxe vstúpili nové pravidlá sezónnych prác
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári sa dočkali – od nového roka vstúpili do praxe nové pravidlá v súvislosti so sezónnymi prácami v agrosektore. V poľnohospodárstve, ako aj v cestovnom ruchu, po novom budú brigádnici pracovať o čosi výhodnejšie, ako doteraz.

„Od 1. januára 2023 môžu zamestnávatelia využívať osobitný poddruh dohody pri sezónnej práci podľa osobitného režimu,“ potvrdilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Nový režim by mal do praxe priniesť výhodnejší zárobok pre samotných sezónnych pracovníkov, ktorí si pri podobných prácach v uplynulých rokoch podstatne výhodnejšie zarábali za hranicami.

„U sezónneho zamestnanca, t. j. zamestnanca s uzatvorenou dohodou o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, sa výnimka z platenia poistného na starobné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti bude v podobe odvodovej odpočítateľnej položky uplatňovať priamo zo zákona,“ uvádza rezort.

V praxi to znamená, že ak zamestnávateľ so zamestnancom uzatvorí dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, automaticky sa k nej bude uplatňovať odvodová odpočítateľná položka.

„Táto je v roku 2023 v sume 605,50 eur. Ak z tejto dohody zamestnanec dosiahne mesačný príjem v sume rovnej alebo nižšej ako je 605,50 eur, ani on a ani jeho zamestnávateľ neplatí poistné na starobné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti. Ak z tejto dohody dosiahne mesačný príjem v sume vyššej ako je 605,50 eur, zamestnanec a zamestnávateľ zaplatia poistné na starobné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z rozdielu medzi týmto dosiahnutým mesačným príjmom a sumou 605,50 eur,“ uvádza podrobnosti ministerstvo práce.

Obmedzenia

Výhody však nemôžu brigádnici poberať neobmedzene, ale len na určitý čas.

„Limit pre vykonávanie takýchto prác je 520 hodín ročne s maximálnym trvaním 8 mesiacov. Táto úprava umožňuje flexibilnejšie rozvrhnutie pracovného času, napríklad aj zamestnávanie v rozsahu plného pracovného pomeru po dobu takmer 4 mesiacov. Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce dáva možnosť privyrobenia si zamestnancov v rámci sezónneho zamestnávania vo vybraných sektoroch a ich zárobok v čistom môže byť vyšší vzhľadom na iné odvody.“

Výhody sa tiež viažu len na konkrétne druhy prác v rastlinnej výrobe, v rámci agrosektoru ešte v potravinárstve a lesnom hospodárstve. Sezónne práce sú definované ako práce, ktoré závisia od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku. Konkrétne má ísť o tieto oblasti:

V poľnohospodárstve pri pestovaní, zbere, triedení a skladovaní:

  • vybraných druhov ovocia, najmä jahôd, liesky obyčajnej, bazy čiernej, egrešov, malín, ríbezlí, ruže jabĺčkovej, broskýň, čerešní, marhúľ, nektáriniek, ringlôt, sliviek, jabĺk, hrušiek a višní,
  • viniča,
  • vybraných druhov zeleniny, najmä šalátu, špenátu, cibule, cesnaku, póru, kapusty, kelu, karfiolu, kalerábu, ružičkového kelu, cvikly, mrkvy, reďkvi a reďkovky, petržlenu, špargle, baklažánu, cukety, dyne, kukurice cukrovej, melónu, papriky, tekvice okrem tekvice určenej pre produkciu semien na konzum a lisovanie, uhorky nakladačky, uhorky šalátovej a rajčiakov,
  • zemiakov,
  • chmeľu,
  • osivovej kukurice určenej na kastráciu,
  • rastlinného množiteľského materiálu uvedeného v predchádzajúcich bodoch

V potravinárstve pri spracovaní poľnohospodárskych produktov, pri ktorých výhody platia aj v poľnohospodárskom odvetví.

V lesnom hospodárstve pri

  • produkcii lesného reprodukčného materiálu,
  • zakladaní, obnove a výchove lesa s cieľom zabezpečiť trvalé plnenie funkcií lesa

Aj nezamestnaní

Do sezónnych prác sa môžu za zvýhodnených podmienok od nového roka zapojiť aj nezamestnaní – a to bez toho, že by prišli o svoje dávky. Rezort práce potvrdil, že pôjde o menší časový rozsah, ako pri ostatných brigádnikoch.

„Nezamestnané osoby budú môcť aj naďalej v čase vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie vykonávať prácu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru – najviac v trvaní tohto vzťahu v úhrne 40 dní v kalendárnom roku s maximálnou mesačnou odmenou v sume životného minima.“

Kritika aj očakávania

Na zavedenie inštitútu sezónnej práce sa čakalo pomerne dlho. V minulosti prijaté riešenie, v rámci ktorého mohli sezónne brigádovať za zvýhodnených podmienok len nezamestnaní, a to tiež v oklieštenom čase, záujem z ich strany nevyvolal a sady ani zeleninové polia a vinice brigádnikmi zo Slovenska nepraskali vo švíkoch. Rozšírenie zvýhodneného sezónneho pracovania tak poľnohospodári uvítali, avšak aj s istými otáznikmi – najmä vo vzťahu k časovému obdobiu, na ktoré majú výhody platiť.

„Máme skúsenosť, keď sme mali projekt na zamestnávanie nezamestnaných, bola tam niekoľkomiliónová výzva, očakávalo sa, že sa prihlásia tisícky ľudí, a prihlásilo sa ich toľko, že by sme ich spočítali na dvoch rukách. V tomto smere neočakávam posun ani teraz. Ale čo sa týka ďalších sezónnych prác, my sa musíme zrovnať s inými krajinami. To, čo sme zatiaľ schválili – 520 hodín, je nedostatočné. Potrebovali by sme aspoň dvojnásobok, pretože sa razantne zmenila doba aj čo sa týka vojny a iných kríz.  Všetky štáty pozývajú ľudí na sezónne práce, a zdroj, ktorý sme mali najmä z Ukrajiny, sa míňa,“ skonštatoval predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga, ktorý sa v otázke sezónnych prác dlhodobo angažuje.

Rezort však nechce od stanoveného hodinového limitu nateraz upustiť.

„Stanovený rozsah sezónnej práce, teda 520 hodín na rok, zodpovedá rozsahu štvrtinového pracovného úväzku. Tento limit bol nastavený v súlade s normami Medzinárodnej organizácie práce a EÚ – smernice v oblasti pracovného práva vyžadujú povinnosti, ktoré sa nevzťahujú na zamestnancov na dohody. Ak by sa stanovil vyšší rozsah, zamestnanec by podľa európskeho práva nedisponoval dostatočnou ochranou a právami v porovnaní so zamestnancami v pracovnom pomere – ako je platená dovolenka, platené prekážky v práci na vyšetrenie, príspevok na stravovanie, a iné, v porovnaní so zamestnancami v pracovnom pomere by bol takýto pracovník diskriminovaný,“ odôvodnil rezort.

Nakoľko sa nové pravidlá v sadoch či na poliach prejavia, sa ukáže už o pár mesiacov. Zásadný posun k lepšiemu nateraz poľnohospodári vo všeobecnosti neočakávajú.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments