Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Do maloobchodného predaja sa bez odbytovej organizácie dostanete len ťažko

Do maloobchodného predaja sa bez odbytovej organizácie dostanete len ťažko
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Mesiace zavreté reštaurácie a školské jedálne spôsobujú problémy nielen ich prevádzkovateľom či producentom potravín, ale aj slovenským pestovateľom.

„Čo sa týka odbytu zeleniny a zemiakov, stagnuje, a je to najmä pre zatvorené reštaurácie a hotely, prípadne jedálne. Samozrejme, na druhej strane trochu stúpol odbyt na úrovni obchodných reťazcov, cez ktoré môžu dodávať pestovatelia fungujúci v odbytových organizáciách. Všeobecne je však situácia zlá, nakoľko spracovateľov zeleniny a zemiakov na Slovensku v podstate takmer nemáme, a tým klesá aj odbyt,“ vyjadril sa Oliver Šiatkovský. predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Malí aj veľkí

Na problémový odbyt a tisícky ton slovenských plodov na skladoch poukázal aj predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo.

„Naši farmári majú na skladoch množstvá zemiakov, ktoré sa vzhľadom na zavreté reštaurácie a jedálne stávajú nepotrebnými, nadbytočnými. Veľké množstvo dokonca uvažuje o tom, že zemiaky na jar zaorie do zeme. Prichádzame preto s výzvou v spolupráci s reťazcom COOP Jednota, aby sa producenti zemiakov zapojili do informačno-predajnej kampane na podporu predaja zásob, ktoré majú na skladoch najmä malí, strední a rodinní farmári,“ uviedol Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Faktom však je, že ani do maloobchodného predaja slovenského reťazca sa zemiaky, ako aj iné plodiny, nedostanú bez odbytových organizácií.

„Ich založenie je nevyhnutnou súčasťou. Pretože my nie sme v stave prijímať na predajniach alebo v našich skladoch po 10-20 ton zemiakov rôznej kvality a odrody. Touto cestou by som chcel vyzvať aj malých, stredných a rodinných farmárov, aby založili odbytové strediská a takto zjednodušia našu prípadnú spoluprácu,“ povedal Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednota.

Problémy s odbytom nemajú len malopestovatelia. Pociťujú ich aj väčší producenti. Napríklad Agromart Trakovice každoročne vypestuje asi 14 tisíc ton zemiakov. Zatiaľ čo po iné roky má v tomto období na skladoch už len asi 3 tisíc ton, teraz je to 7 tisíc ton.

„Tržby máme znížené asi o 60 percent oproti iným rokom. Nejde len o zemiaky ako také, ale napríklad aj o zemiakovú múčku, ktorú vyrábame, alebo bielené zemiaky pre reštaurácie. Aj predaj takéhoto sortimentu sa znížil. Napríklad o múčku majú menší záujem aj pekári, pretože aj oni majú nižší odbyt,“ uviedol Ján Bitter z Agromartu.

Pomôžu odbytovky?

V minulosti na Slovensku vzniklo s podporou viacero odbytových združení, mnohé po skončení pomoci zanikli. Dnes ich funguje už len pár.

„V novom programovacom období  Spoločnej poľnohospodárskej politiky od roku 2023 navrhujeme zemiaky zaradiť medzi sektory, ktoré si budú vytvárať organizácie výrobcov. Jednou z hlavných úloh takýchto zoskupení je podpora predaja produkcie svojich členov. Pri vzniku organizácií výrobcov v sektore zemiakov určite využijeme skúsenosti zeleninárov, keďže tieto sektory sú si blízke a zeleninárske organizácie výrobcov v SR úspešne fungujú. Pestovateľom zemiakov však nič nebráni spájať sa do odbytových združení aj teraz,“ vyjadril sa Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR.

Zakladanie odbytových združení však aj podľa samotných pestovateľov nie je také jednoduché a nejde zo dňa na deň.

„Založiť odbytovku z množstva malých pestovateľov je obrovský problém. Odbytovky, ktoré u nás fungujú, majú väčšinou päť až sedem členov, niektoré možno viac. Ale dať dohromady veľa malých pestovateľov a spraviť to tak, aby odbytovka mala vlastný skladovací systém, vlastné balenia a podobne, to nie je zo dňa na deň,“ vysvetlil Oliver Šiatkovský.

Zakladanie odbytových združení pritom nie je jedným krokom, ktorý by sektor potreboval.

Zlepšiť odbyt a spracovanie

„Odbytovky majú svoj význam, ale v tejto súvislosti by nám pomohol aj register pestovateľov zeleniny, o ktorom už roky hovoríme a stále ho nemáme. Vďaka nemu by sme vedeli zmapovať celkový stav zeleniny a zemiakov na Slovensku. Je veľa zeleninárov, ktorí predávali napríklad na tržniciach a my vôbec nevieme, o aké množstvá išlo a aké množstvá majú aktuálne na skladoch a nevedia ich predať. Na druhej strane treba podporiť aj spracovateľský priemysel, lebo ten nám tu dlhodobo chýba,“ dodal Šiatkovský.

Pestovatelia dlhodobo podporujú myšlienku zvýšenia sebestačnosti v zelenine či zemiakoch a volajú po konkrétnych krokoch v praxi. Upozorňujú však, že ak sa nezlepší odbyt a spracovanie, vypestované plody si cestu k slovenskému spotrebiteľovi nájdu len ťažko. V tomto kontexte by bolo zvýšenie sebestačnosti viac-menej zbytočné. Agrorezort avizuje, že bude podporovať aj spracovateľský sektor.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
brutto
brutto
25. február 2021 13:27

ono samotne odbytové organizácie nie je problém vytvoriť a prevádzkovať, problém je v tom že nie je vôľa alebo chuť to urobiť a prečo je to tak to je už iný príbeh…..