Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

10 a dosť. Viac peňazí pre prvovýrobcov mlieka nebude

10 a dosť. Viac peňazí pre prvovýrobcov mlieka nebude
insert_photoTASR - TASR - Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) prichádza na 75. schôdzu vlády SR 12. apríla 2022 v Bratislave.

Straty v sektore prvovýroby mlieka nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Chovatelia sa s nimi stretávajú neustále a roky ich vykrývajú najmä rastlinnou výrobou. Koncom roka sa Zväz prvovýrobcov mlieka obrátil na rezort pôdohospodárstva s požiadavkou na štátnu pomoc vo výške 35 miliónov eur. Hoci ministerstvo pomoc v ani nie tretinovej sume prisľúbilo, chovatelia zatiaľ nedostali ani euro.

Pomoc je o to potrebnejšia, že vojenský konflikt na Ukrajine dolieha aj na samotných chovateľov. Rast vstupných nákladov, ktorý pociťovali už aj vlani, sa v uplynulých týždňoch znásobil.

„Vstupy do výroby mlieka nám z týždňa na týždeň stúpajú, ide najmä o bielkovinové krmivá, energie či naftu. Tieto nákladové položky nám výrazne ovplyvňujú výrobu každého jedného litra mlieka,“ skonštatoval Milan Halmeš, predseda Poľnohospodárskeho družstva Žemberovce (okres Levice).

Náklady na výrobu litra mlieka dosahujú už okolo 47 centov, teda o 10 centov viac, ako pred rokom. Výkupné ceny ani ceny na pultoch pritom tak výrazne a rýchlo nerastú.

„Podstata problému v sektore prvovýroby mlieka spočíva v tom, že výrobné náklady rastú výrazne vyšším tempom, ako príjmy prvovýrobcov. Nákupná cena mlieka sa síce medziročne zvýšila o necelých 20 percent, ale energie sa zvýšili v niektorých prípadoch až o 200 percent. Podnikom to spôsobuje vysoké straty a núti ich rušiť chovy dojníc, čo samozrejme ohrozuje produkciu mlieka, ako základnej potraviny pre výživu ľudí,“ uviedla Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Viac ako 10 nebude

Hoci požiadavky prvovýrobcov mlieka na pomoc vo výške 35 miliónov eur sa odvíjajú od reálnych prepočtov, podľa samotného agrorezortu nie je možné ich naplniť. Podľa ministra Samuela Vlčana majú chovatelia, tak ako aj iní poľnohospodári aj spracovatelia, aktuálne možnosť čerpať prostriedky z eurofondov, určené na investície, a to v objeme vyše 300 miliónov eur. Mladí a začínajúci farmári navyše môžu čerpať z ďalších výziev s alokáciou 35 miliónov eur.

„Pri tomto balíku peňazí dodávame ešte priamu pomoc z takzvaného tretieho piliera, to je priamo zo štátneho rozpočtu, z ktorého dostanú výrobcovia mlieka 10 miliónov eur,“ potvrdil po utorkovom rokovaní vlády agrominister.

Viac podľa neho chovatelia mliekového dobytka očakávať nemôžu.

„Ja by som im rád dal aj tých 35 miliónov eur, ktoré si nakalkulovali, ale štátny rozpočet nie je bezodný. Pracujem len s prostriedkami, ktoré boli alokované do kapitoly ministerstva pôdohospodárstva v zákone o štátnom rozpočte. A z týchto zdrojov dnes vieme alokovať 10 miliónov eur,“ uzavrel debatu k tejto téme Samuel Vlčan.

Podľa listu vytvoreného na ministerstve pôdohospodárstva, ktorý obdržali niektorí poľnohospodári 8. apríla, by sa pomoci vo výške 10 miliónov eur mali chovatelia dočkať cez Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum do konca mája tohto roka.

Nedostatočné financovanie a prehlbujúce sa straty v sektore prvovýroby mlieka dlhodobo vedú k poklesu stavov zvierat. Napríklad vlani sa počet dojníc znížil o 5 tisíc kusov, v tomto roku skončilo tiež niekoľko chovov a v marci sme tak na Slovensku chovali už len 114 544 dojníc. Problémy v súvislosti s tým očakávajú už aj spracovatelia mlieka, ktorí tak prichádzajú o základnú surovinu pre svoju výrobu.

Pokles počtu dojníc je na Slovensku kontinuálny od roku 1990. Rovnaký trend zaznamenávajú aj iné odvetvia živočíšnej výroby. Faktom zostáva aj to, že tam, kde zvieratá z hospodárenia zmizli, sa viac do neho už nevrátili.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - TASR - Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) prichádza na 75. schôdzu vlády SR 12. apríla 2022 v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sedliak
Sedliak
17. apríl 2022 18:12

ČO UŽ … !!! Nevzdelanie v obore a totálna neznalosť, neschopnosť a povrchnosť sa krásnymi rečami nahradiť nedajú … a ani generačný interval hovädzieho dobytka sa skrátiť nedá (tri kravy za tri mesiace teľa nevynosia) … je len na škodu veci, že ani len mliekari a spotrebitelia si surové kravské… Celý komentár »