Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dedko traktorista, otec opravár kamiónov, syn agromechatronik

Dedko traktorista, otec opravár kamiónov, syn agromechatronik
insert_photoautorka

Počas týchto dní sa na školení v Nitre zoznamuje s najnovšou poľnohospodárskou technikou asi 1 800 ľudí. Po prvý raz sú medzi nimi nielen odborníci z praxe, ale aj budúca pracovná sila – študenti stredných odborných škôl, ktorí študujú v odboroch súvisiacich s obsluhou a údržbou traktorov a ďalších mechanizmov. Ide napríklad o budúcich poľnohospodárov – mechanizátorov či  agromechatronikov. Tí v súčasnosti v rámci experimentálneho študijného odboru vychádzajú len z troch škôl na Slovensku.

„Hlavnou myšlienkou je to, že v poľnohospodárstve chýba mladá krv. Nedostatok je aj študentov, ktorí by mali záujem zostať v sektore po skončení štúdia. Chceme tak prilákať mladých ľudí do poľnohospodárstva a ukázať im, že nová technológia či nový prístup dokážu byť atraktívne,“ skonštatoval Martin Kurčík, obchodný riaditeľ spoločnosti Agroservis.

Dôležité pre našu budúcnosť

Aj napriek mnohým negatívam, ktoré sú v súvislosti s prácou v sektore často spomínané, sa jej plánuje venovať Lukáš Horniak z Myjavy, ktorý aktuálne študuje v odbore agromechatronik na Strednej odbornej škole v Pruskom.

„V našej rodine je takáto tradícia. Dedko pracoval na družstve ako traktorista. Mal k strojom blízky vzťah a vedel si ich sám opraviť. Otec zas pracuje ako opravár kamiónov, takže ma priviedol aj k modernejším technológiám, diagnostike. Ja som sa to rozhodol skĺbiť a prihlásiť sa na takýto odbor. Vybral som si už v 8. ročníku na základnej škole a zostanem pri tom. Traktory ma zaujímajú a je to dôležité aj pre našu budúcnosť,“ vyjadril sa mladý študent.

S najnovšími mechanizmami sa mal možnosť zoznámiť práve na školení v Nitre.

„Vidím stroje v reálnej veľkosti, viem ich porovnať so staršími, na ktorých sa väčšinou učíme. Staršie traktory sú jednoduchšie na opravu ako novšie. Novšie sú krajšie, majú viac koní, vedia viac vecí,“ dodal študent.

autorka – Lukáš Horniak

Teória skĺbená s praxou

„V rámci poľnohospodárskej techniky sa dnes rozprávame o poľnohospodárstve 4.0, čoskoro už 5.0. To znamená prechod od automatizácie k autonómii. Aj podľa našich skúseností technológie používané na výučbu v školstve nedržia krok s realitou. Stroje, čo sú dnes na poliach sú často generačne aj diametrálne odlišné od toho, čo je súčasťou študijného a výučbového materiálu, ktorým školy disponujú,“ skonštatoval M. Kurčík.

Veľa pri výučbe však závisí aj od samotného pedagóga. Aj tí často navštevujú školenia o najnovších technológiách, z ktorých poznatky následne vedia sprostredkovať študentom.

„Máme na škole dva staršie traktory a jeden novší traktor, ktoré využívame pri výučbe. Veľa využívam internet, kde možno nájsť mnoho aktuálnych dokumentov, videí,“ dodal Ján Jánoška, pedagóg SOŠ v Pruskom.

Študenti sa takto v škole na hodinách zoznamujú aj s princípmi precízneho či regeneratívneho poľnohospodárstva.

„Niektoré prvky si môžeme vyskúšať na trenažéroch. Čo sa týka precízneho poľnohospodárstva, mal som možnosť vyskúšať si to na staršom traktore s novým systémom. Veľmi to uľahčuje prácu, len keď porovnám, ako mi dedko rozprával, aké skúsenosti potreboval pri práci s rozmetadlom. Robil výpočty aj odhady, potreboval mať skúsenosti. Kdežto nová technika – tam si to naťukáte a viete,“ dodal študent Lukáš.

Údržba strojov

Na odbornom podujatí v Nitre študentov zaujali aj iné témy.

„Hlavne čo sa týka starostlivosti o tieto stroje, akú potrebujú údržbu, to je pre mňa nová skúsenosť,“ uviedol František Samul z Kolačína.

autorka – František Samul

Študent odboru poľnohospodár – mechanizátor na SOŠ v Pruskom má roľníkov tiež v rodine. Aj u neho to bolo dôvodom, prečo sa vybral týmto smerom.

„Praxujem na družstve, tak mám možnosť dostať sa aj k novším zariadeniam a táto nová technika ma fascinuje. Aj keď nemáme so všetkým skúsenosti zo školy, dá sa to naučiť, napozerať na internete, zoznámiť sa s tým na takýchto podujatiach. Keď človek chce, dá sa to,“ dodal František.

Školenie bude na nitrianskom výstavisku pokračovať aj v najbližších dňoch. Tristo študentov zo štvrtka vystrieda v budúcom týždni vyše 1500 záujemcov z praxe.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

3 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments