Daňová správa zistila u dodávateľov potravín daňový únik 11,78 mil.
Daňová správa (DS) SR zistila počas kontroly obchodníkov s potravinami daňový únik vo výške 11,78 milióna eur. „Celá nezákonná činnosť skupiny spočívala v neoprávnenom uplatnení nadmerných odpočtov resp. znižovaní daňových povinností na DPH na základe faktúr z fiktívnych dodávok cukru, syru a vajec. Tento tovar mal byť dodávaný do ČR, Maďarska a Poľska,“ uviedol dnes v Bratislave na tlačovej konferencii Daňového riaditeľstva (DR) SR jeho generálny riaditeľ Igor Šulaj.
Pri kontrole boli zistené fiktívne dodávky cukru v objeme 40.014 ton, čo predstavuje asi štvrtinu jeho celkovej ročnej spotreby v SR. V prípade vajíčok išlo o tretinu ich ročnej spotreby v krajine, spolu takmer 373,46 milióna kusov. Fiktívne dodávky syru eidam predstavovali vyše 1 milión kilogramov, teda desatinu ročnej spotreby.
„Pri tomto množstve cukru a vajec by na každého obyvateľa SR pripadalo takmer 18 báboviek,“ dodal Šulaj.
V prvej fáze vykonali kontrolóri v 6 spoločnostiach spolu 10 kontrol a v druhej fáze v 15 spoločnostiach 28 kontrol. Išlo o subjekty v Trnavskom, Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Košickom kraji.
„Vykonávanie kontrol komplikovala skutočnosť, že v niektorých prípadoch bol trvalý pobyt konateľov v polozrúcaných chatkách v záhradkárskych osadách. A to napriek tomu, že išlo o osoby, ktoré pôda účtovných výkazov obchodujú v niekoľko miliónových sumách eur,“ zdôraznil Šulaj.
Kontroly sa uskutočnili v skorých ranných hodinách v spolupráci s Policajným zborom (PZ) SR.
Pri odhaľovaní podvodu DS spolupracovala aj s českou daňovou správou, ktorá vykonávala súbežné kontroly v odberateľských spoločnostiach.
„Dokonca sme zistili, že konateľ českej spoločnosti bol v čase, keď deklaroval prepravu, vo väzbe,“ upozornil riaditeľ.
V prípade odhaleného úniku bolo podaných 12 podnetov na trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu podvodu.
„Predbežným opatrením sa spoločnostiam zakázalo nakladanie s ich obchodným podielom, aby sa zabránilo zmene spoločníkov na biele kone a vytunelovaniu obchodného majetku spoločností,“ uzavrel Šulaj.