Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Dali prednosť alejám, dnes preto nemyslia na biopásy

Dali prednosť alejám, dnes preto nemyslia na biopásy
insert_photoautorka

Poľnohospodári postupne chystajú osevné plány na ďalšiu sezónu. Ak chcú čerpať dodatočné podpory z ekoschém, zasiahne do ich hospodárenia nová povinnosť – rozdeľovať veľké lány biopásmi. V susednej Českej republike opatrenie zaviedli už pred pár rokmi, u nás vstúpi do platnosti od januára 2023.

Už aj dnes sa však nájdu lokality, kde poľnohospodári predeľujú polia z vlastnej vôle. Patrí k nim aj oblasť Branova neďaleko Nových Zámkov. Polia s nasadenými plodinami predeľujú aleje stromov. S ich výsadbou začali tamojší pestovatelia už pred asi ôsmimi rokmi.

„V našom katastri máme 13 parciel, dnes ani jedna z nich nie je väčšia ako 50 hektárov. Aleje sú vysadené na hranici vlastníkov jednotlivých parciel. To, kam dáme alej, sme vytýčili za pomoci geodeta, aby ani v budúcnosti nedošlo k sporu medzi vlastníkmi,“ potvrdil tamojší poľnohospodár Stanislav Becík.

V branovskom katastri sú teda polia obklopené celkovo pätnástimi alejami, ktoré tvorí asi 1 400 stromov. Sú medzi nimi najmä lipy, jarabiny, topole, agáty, orechy, duby, hraby či liesky. Každá alej má svoje meno – aj podľa toho, kto sa o ňu stará.

Nájdu sa medzi nimi alej Bartkova, Obecná, Gregorova, Cirkevná či Gazdovská. Aleje dnes veľa námahy nevyžadujú. Občas je nutné ich poliať alebo dosadiť stromy, ktoré z rôznych dôvodov vypadnú. Väčšina z nich však má už svoj vek a odoláva aj výkyvom počasia či zveri. V okolí alejí je navyše nasadených množstvo bylín a tráv, ktoré spolu so stromami tvoria zelený pás.

„Predtým sme mali aj parcelu, ktorá mala 120 hektárov. Teraz sú z nej tri parcely a na každej pestujeme niečo iné. A treba povedať, že aj s veľkými poľnohospodárskymi strojmi nemáme problém obrobiť parcelu, ktorá má do 50 hektárov,“ dodáva Stanislav Becík.

Povinnosti sa blížia

Podobným spôsobom by v budúcnosti mali byť predelené parcely na celom Slovensku. Ide o jedno zo zelených opatrení, ktorého sa nateraz nechce vzdať ani ministerstvo pôdohospodárstva. Pred pár dňami MPRV zverejnilo na svojej webovej stránke podrobné informácie k ekoschémam.

„Tieto zmeny, čo sa týka veľkosti výmer na 50 hektárov, resp. 20 hektárov v chránených územiach, platia od budúceho roka,“ vyjadril sa nedávno agrominister Samuel Vlčan.

Európska komisia v uplynulých mesiacoch síce potvrdila, že v rámci situácie s vojnovým konfliktom a potravinovou bezpečnosťou chce svoje zelené smerovanie v poľnohospodárstve udržať, prejavila zároveň vôľu niektoré už prijaté opatrenia zmierniť alebo dočasne pozastaviť.

Prvým krokom bola výnimka a možnosť osievať aj polia, ktoré mali povinne ležať úhorom – a to v tomto aj budúcom roku. V súčasnosti sa zas na európskej úrovni uvažuje o odložení povinnosti striedania plodín, ktorá má v celej Únii platiť od budúceho roka.

Predeľovanie parciel zelenými pásmi v celej Európskej únii povinné nie je, ide skôr o iniciatívu niektorých štátov. Slovensko sa k nej pripojilo z dôvodu zníženia nadpriemernej veľkosti našich polí, ktoré majú históriu v období kolektivizácie.

 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments