Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

ČR: Farma v uzavretej oblasti zastavila mliekareň a čaká na kŕmenie

ČR: Farma v uzavretej oblasti zastavila mliekareň a čaká na kŕmenie
insert_photohttp://www.doubravskydvur.cz/album/dny-otevrenych-vrat/ - Dni otvorených dverí na farme pri Novom Dvore u Litovle.

Komplikácie s dodávkou krmiva pre hovädzí dobytok aj s odbytom mliečnych výrobkov spôsobilo roľníkom Šárke a Václavovi Osičkovým z Nového Dvora u Litovle v okrese Olomouc nečakané uzavretie oblasti, ktoré v pondelok skoro ráno nariadili hygienici kvôli rastúcemu počtu nákazených ľudí novým typom koronavírusu.

Farma musela pozastaviť prevádzku vlastnej mliekarne a teraz sa snaží zabezpečiť dodávky krmiva, ktoré vozia od dodávateľov z mimo uzavretej oblasti.

Problémy dostať sa na farmu mali aj zamestnanci

„Mliekareň sme zastavili, pretože výrobky dodávame do olomouckého Globusu a do Prahy. Nezohnali sme vodiča, ktorý by to mohol od nás vyviezť,“ povedal dnes ČTK Osička.

Farma Nový Dvůr chová 300 dojníc a denne vyprodukuje niekoľko tisíc litrov mlieka.

„Našťastie máme s mliekarenským podnikom takú zmluvu, že od nás odoberie aj mlieko, ktoré teraz nespracujeme,“ uviedol Osička.

Na farmu v pondelok po uzatvorení oblasti nemohla doraziť časť zo zhruba dvoch desiatok pracovníkov. Podľa Osičku je problém zohnať informácie, čo sa vlastne stalo a ako farmári môžu v uzavretej oblasti ďalej postupovať.

Dostane sa na farmu kamión s krmivom?

Policajné hliadky na príjazdových komunikáciách v pondelok do uzavretej oblasti nepustili ani kamión s krmivom pre hospodárske zvieratá.

„Dnes plánujeme druhý pokus,“ podotkol Osička, podľa ktorého má farma zatiaľ ešte nejaké zásoby krmiva.

Podľa Osičku sú ale problémy so zabezpečením chodu farmy po uzatvorení oblasti až podružné. Ľudia, ktorí žijú a podnikajú v Litovli, Uničove a okolitých obciach, podľa Osičku stále len ťažko získavajú informácie, aký dopad má opatrenie na ich každodenné životy.

Hygienici uzavreli 21 obcí na Olomoucku

„Nejako sme si poradili. Podojili sme, nakŕmili zvieratá a farma ďalej funguje. Vo vzťahu k tomu, čo sa dialo inde, mi naše problémy prídu úsmevné,“ dodal farmár.

Hygienici v pondelok skoro ráno uzavreli 21 obcí na Olomoucku vrátane Uničova, Červenku a Litovle, aby tam zabránili ďalšiemu šíreniu koronavírusu. V územnom obvode Litovel bolo popoludní evidovaných 13 nakazených ľudí. V územnom obvode Uničov ich bolo 18, v celom Olomouckom kraji 38. Uzavretú oblasť okolo Uničova a Litovle stráži zhruba 160 policajtov.

V Českej republike sa chorobou nakazilo podľa údajov ministerstva zdravotníctva 383 ľudí, traja sa vyliečili.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: http://www.doubravskydvur.cz/album/dny-otevrenych-vrat/ - Dni otvorených dverí na farme pri Novom Dvore u Litovle.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments