Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Čo bude s monoblokmi?

Čo bude s monoblokmi?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Potreba predeliť rozsiahle lány polí a monokultúr a snaha zmenšiť ich a doplniť krajinnými prvkami ako sú remízky či vetrolamy, je čoraz hlasnejšou rétorikou aj laickej verejnosti. Medzi poľnohospodármi sa už neoficiálne rozpráva o tom, že po novom by jednu plodinu mali pestovatelia vysievať len na obmedzenej výmere – 30, prípadne 50 hektárov. Ministerstvo úvahy, ešte pred zmenou na pozícii ministra, potvrdilo.

„Pre programové obdobie 2013 – 2027 Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predpokladá zavedenie podpory na obmedzenie veľkosti užívanej výmery osiatej jednou plodinou v rámci tzv. eko-schém. Cieľom intervencie je s ohľadom na kvalitu pôdy a ochranu biodiverzity reflektovať na aktuálny stav, ktorý v mnohých prípadoch zahŕňa hospodárenie na parcelách o výmerách značného rozsahu,“ uviedlo tlačové oddelenie MPRV SR.

V monokultúrach vedieme

Na problém rozsiahlych monokultúr poukazujú aj analýzy. Inštitút environmentálnej politiky vlani konštatoval, že Slovensko má najväčšie pôdne bloky v Európskej únii. Priemerná veľkosť monokultúrnych polí u nás dosahuje až 12 hektárov.

„Treba si uvedomiť, že ide o pozostatok bývalého režimu a kolektivizácie, za ktorú my nemôžeme,“ uviedol vlani na margo analýzy predseda SPPK Emil Macho.

Poľnohospodári sa podľa neho zmenám nebránia, avšak treba ich zavádzať postupne aj s prispením štátu.

„Ak bude takáto povinnosť u nás, tak sa treba zaoberať aj viacerými otázkami – bude maximálna veľkosť pozemku povinnosťou zo zákona, teda pre každého vlastníka pôdy,  alebo “iba” podmienkou spôsobilosti pre poskytovanie priamych platieb? Ako bude znieť podmienka, ako budú nastavené jej parametre a odkedy by bola podmienka účinná, aby mali poľnohospodári dostatok času na prípravu?“ uvádza nedoriešené problémy hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

SPF bude ešte prísnejší

Podľa rezortu budú takzvané eko-schémy, ktoré budú podmienené predelením monokultúr, dobrovoľné.

„Žiadatelia o priame platby budú mať možnosť sa do nich zapojiť. V tejto súvislosti sú diskutované viaceré alternatívy implementácie predmetnej intervencie, resp. jej rozdelenie na viacero postupov, ktoré budú žiadateľovi na výber, nad rámec povinnej kondicionality. Jeden z navrhovaných postupov by mal zahŕňať aj rozdelenie užívanej výmery plodiny ochranným pásom osiatym oprávnenými druhmi plodín. Pokiaľ ide o maximálne užívané výmery, MPRV pracuje s viacerými alternatívami,“ dodalo tlačové oddelenie MPRV SR.

Rezort má pritom aj ďalšie plány.

„MPRV SR uvažuje aj o podstatne nižšej výmere bloku pri prenájme pôdy od Slovenského pozemkového fondu než 30 resp. 50 hektárov. Agrorezort bude poľnohospodárov motivovať tým spôsobom, že pôdu SPF prednostne prenajme tomu farmárovi, ktorý sa rozhodne aplikovať v praxi tieto opatrenia. Ak ich nebude vykonávať, pôdu mu SPF jednoducho neprenajme. MPRV SR má podnety najmä od malých farmárov, ktorí sú ochotní tieto kritériá plniť, resp. už teraz ich plnia,“ uviedol rezort.

Názory sú rôzne

Združenie mladých farmárov, ktoré združuje najmä menšie agrosubjekty potvrdilo, že by s obmedzením monokultúr nemalo problém.

„Združenie mladých farmárov na Slovensku sa stotožňuje s maximálnou výmerou 30 hektárov na jednu plodinu. Farmári budú určite potrebovať krátke prechodné obdobie, ale v novej spoločnej poľnohospodárskej politike sme toho názoru, aby to bola maximálna možná oprávnená výmera jednej plodiny. To znamená, žiadna doplnková sadzba, ale základná požiadavka na získanie podpôr na konkrétnu plochu,“ vyjadril sa predseda Milan Jurky.

Podľa neho prípadné uprednostňovanie farmárov s menšími pôdnymi blokmi zo strany SPF má zatiaľ viacero otázok.

„Zachytili sme informáciu, že fond bude uprednostňovať toho, kto bude uplatňovať krajinné prvky, avšak detaily ani bližšie informácie nemáme. Nevieme, akým spôsobom budú môcť farmári realizovať krajinné prvky, vodozádržné opatrenia, ako aj ďalšie benefity, ktoré naša krajina potrebuje, keďže pôda, na ktorej farmári hospodária, je nevysporiadaná. Tým pádom farmári nebudú môcť investovať na cudzích pozemkoch. Je to výborná myšlienka, avšak nemáme informáciu, ako to ministerstvo chce kontrolovať, ako to budú môcť farmári realizovať. Budeme určite potrebovať ďalšie detaily,“ dodal Jurky.

Zo strany väčších poľnohospodárov výrazne pozitívna odozva nezaznieva.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nesúhlasí so spôsobom, akým chce Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR obmedziť výmery pestovania jednej plodiny. Napríklad v Českej republike sa poľnohospodári na tieto zmeny pripravovali rok. Nesúhlasíme s tým, aby sa zmena udiala bez možnosti zapojiť sa do diskusie a poukázania na pozitíva a negatíva navrhovanej zmeny,“ dodala Jana Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Realista
Realista
10. jún 2021 7:41

Len aby sa nezabudlo…..A koľko za to poľnohospodárom zaplatia ?
Možno, že by stačilo oslobodenie od dane z nehnuteľnosti a nájmu SPF….