Vyše 100 vystavovateľov sa predstavuje na medzinárodnom veľtrhu Agrosalón, ktorý sa v utorok začal na nitrianskom výstavisku. Okrem slovenských vystavovateľov sa na špecializovanej výstave poľnohospodárskej techniky prezentujú vystavovatelia z Českej republiky, Rakúska, Ruska, Maďarska, Turecka a Nemecka. Siedmy ročník Agrosalónu potrvá do 30. marca.
Pôdohospodárska platobná agentúra administruje poskytovanie podpôr financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a štátneho rozpočtu alebo z Európskeho námorného a rybárskeho fondu a štátneho rozpočtu, ktoré vychádzajú zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre programové obdobie 2014 – 2020 a z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, ktorý vytvára Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a je schvaľovaný Európskou komisiu.
Agroinštitút v Nitre spustil sériu školení zameraných na elektronické podávanie žiadostí o priame platby. Aj na základe otázok čitateľov portálu poľnoinfo.sk prinášame ďalšie informácie o školeniach a miestach ich konania. Poľnohospodárov zaujíma najmä to, prečo sa školenia neuskutočňujú aj v regiónoch Slovenska tak, aby za nimi nemuseli cestovať.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce obnoviť inštitút refundácie časti ročného poistného pre poľnohospodárov. Ten u nás v minulosti fungoval od roku 2000 do konca roku 2012. Odvtedy je možné žiadať o refundáciu len v súvislosti s vinohradmi. Po rozšírení tohto inštitútu na všetky plodiny volajú roľníci už dlho.
Pohľad na európske poľnohospodárstvo sa mení. Európska komisia v legislatívnom návrhu novej agrárnej politiky rozviazala ruky členským štátom, ktoré si budú z veľkej časti nastavovať systém doma. Končí sa doba ukazovania na Brusel, začína čas zodpovednosti domácich politikov, agrárnych funkcionárov a autorít. Sme na začiatku cesty, ktorá môže urobiť krok k potravinovej sebestačnosti a vidieckej zamestnanosti.
V dôsledku rozdrobenosti pozemkového vlastníctva v Slovenskej republike je predmetom vlastníctva väčšie množstvo malých výmer a spoluvlastnícky podiel je len obtiažne vymedziteľný. Nie je to žiadny nový objav, pred tým, ako sa pozemky v minulosti dostali do užívania družstiev a štátnych majetkov, aj štát z dôvodu rozdrobenosti vlastníctva radšej vyberal dane z pozemkov podľa individuálnej držby, nie podľa vlastníctva.
Slovenskí prvovýrobcovia dopestujú každý rok okolo 50-tisíc ton jabĺk. Je to len časť slovenskej spotreby, zvyšok sa dováža najmä z Poľska, Maďarka a Českej republiky. Producenti do roka 2019 vstupovali s prebytkami jabĺk, čo spôsobilo, že až do marca bola produkcia stratová. Až teraz začínajú produkovať mierny zisk.
Jozef Sedlák začal pracovať ako poľnohospodársky novinár v denníku Pravda v roku 1977, kde pôsobí dodnes. Ako hovorí, mal šťastie prežiť obdobie veľkých zmien a podať o nich správu, svedectvo. O pohľadoch na náš rezort sa s dlhoročným redaktorom a predsedom Klubu poľnohospodárskych novinárov rozprával Ján Huba, jeden z vydavateľov mesačníka Agromagazín.
Najkomentovanejšie za 7 dní