Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Chuť medu vo víne

Chuť medu vo víne
insert_photoFacebook Vinárske závody Topoľčianky - Strapce Frankovky modrej čakajúcej na ľadový zber v Topoľčiankach.

Vinári konečne spracúvajú aj slamové víno. Po jesennej oberačke usušené strapce hrozna putujú do lisu.

„Tri mesiace sa muselo hrozno sušiť zavesené na špagátoch. Pravidelne sme ho kontrolovali, pri tom sme zisťovali úbytok váhy na konkrétnych vytipovaných strapcoch a to nám pomáhalo rozhodnúť sa, kedy je správna doba na lisovanie. Kontroluje sa vždy aj kvalita strapcov, či ich nenapadla pleseň a ak áno, takéto strapce sú potom odstránené,“ vysvetlil vinársky technik Jozef Záhorský z vinárstva v Topoľčiankach.

Vinárstvo zo zlatomoravského okresu patrí k hŕstke, ktoré sa výrobe slamového vína stále venujú. Chcú pri tom zotrvať aj v budúcnosti, rovnako ako pri výrobe ľadového vína. Jeho zberu v tomto roku počasie nepraje a podobne to bolo aj v minulých rokoch. Oberačka koncom januára sa síce vyskytla aj v minulosti, čakanie na poriadne mrazy je však z roka na rok náročnejšie.

„Čo si pamätám, myslím, že sa vždy podarilo dorobiť ľadové víno buď v danom roku alebo potom v januári. V Topoľčiankach máme našťastie dobré klimatické podmienky na výrobu ľadového vína. Skôr sa nám stalo, že keď sme nechali hrozno na ľadové víno v našich ďalších viniciach napríklad na juhu Slovenska, tam sa lokálne stalo, že sa to nepodarilo. Ale Topoľčianky sú jedna zo severnejších oblastí. Aj napriek problémom s počasím, nedá sa hovoriť o tom, že by sme výrazne cítili globálne klimatické zmeny. Skôr sú problémom výkyvy počasia – týždeň je teplo, ďalší týždeň mínusové teploty. Ale zatiaľ je to do takej miery, že by sme to mali zvládnuť,“ uviedol Samuel Waldner.

Ľadové víno je pre vinárov na spracovanie jednoduchšie a menej prácne, ako slamové víno. Hoci bežní spotrebitelia chuť medzi nimi spravidla nerozpoznajú, rozdiely tam sú. Rovnako sú aj v spracovaní hrozna.

„Pri slamovom víne sa s každým strapcom manipuluje dvakrát. Treba ho odstrihnúť vo vinohrade, vyvešať na špagáty na povalu, a po troch mesiacoch zase zvešať a presypať do lisu. Naproti tomu pri ľadovom víne je hrozno stále na koreni a stačí jedna oberačka a hrozno sa lisuje. Rovnako na slamové víno potrebujete mať vytvorené podmienky, potrebujete priestor na sušenie, ktorý je priestranný a dobre vetrateľný, takže aj v tomto je to náročnejšie“ dodal Jozef Záhorský.

Pri výrobe ľadového aj slamového vína plánujú vinári z Topoľčianok aj napriek prácnosti a problémom s počasím zotrvať aj v ďalších rokoch.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Vinárske závody Topoľčianky - Strapce Frankovky modrej čakajúcej na ľadový zber v Topoľčiankach.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
26. január 2020 22:14

Topolcianky tu, Topolcianky na Markize…
Hlavne, ze patria medzi top dovozcov a falsovatelov vina a mustov zo zahranicia. A aj vdaka nim je nase vinohradnictvo a vinarstvo tam, kde to uz stratilo dobre meno. Takto sa robi marketing.