Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Chovateľov pinzgauského dobytka trápia nízke ceny mlieka

Chovateľov pinzgauského dobytka trápia nízke ceny mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Jednou z najviac diskutovaných tém v poradí už 22. celoslovenského chovateľského dňa pinzgauského dobytka v liptovskej obci Podtureň, ktorého súčasťou bola aj výstava tradičného horského plemena kráv a nákupný trh plemenných býčkov, bol problém extrémne nízkych nákupných cien mlieka.

“Dnešná výstava je zameraná na kombinované plemeno s mäsovou aj mliekovou úžitkovosťou. Všetci, ktorí okolo dobytka robíme, chceme mať prijateľné tržby, žiaľ, nákupná cena mlieka je nízka,” povedal predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku Ján Paciga.

Vážnym problémom sú podľa neho aj neustále sa zmenšujúce stáda pinzgauského dobytka v jeho tradičnom teritóriu na severnom Slovensku, kde sa chová už dlhé dve storočia.

“Stavy neustále klesajú a na náš trh sa čoraz viac dostávajú produkty dovážané zo zahraničia,” uviedol.

Augustín Dudek, vedúci útvaru živočíšnej výroby poľnohospodárskej spoločnosti Agria v Liptovskom Ondreji považuje extrémne nízke nákupné ceny mlieka za malú tragédiu. Vysvetlil, že náklady na jeho výrobu sa pohybujú na úrovni 40 centov za liter, mliekarenským spoločnostiam ho však predávajú za 29 centov.

“Prejavuje sa tu nekalá činnosť obchodných reťazcov, keď to isté mlieko, ktoré predáme za pár centov, kúpime na pulte v obchode za 76 až 78 centov. Už tretí rok po sebe to má svoje dôsledky – znižovanie stavu kráv, znižovanie úžitkovosti a šetrenie na nesprávnom mieste,” skonštatoval.

“Pinzgauský dobytok je predurčený do náročného terénu, najlepšie plemeno, aké na Slovensku máme. Je chodivý, odolný, nenáročný a tvrdý. Jeho nenahraditeľnosť tkvie v tom, že zachováva ekológiu krajiny, životné prostredie a kultúru,” spresnil Dudek.

Ako doplnil Ján Paciga, zachovanie tradície chovu pinzgauského dobytka je veľmi dôležité.

“K tradíciám by sme sa mali vracať a nie ich len tak zahodiť. V našom zväze preto pestujeme chovateľské nadšenie pre milovníkov tohto plemena, pre ktorých je to aj hobby,” dodal predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments