Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Chovatelia ošípaných žijú mimoriadne časy. Mäsiari avizujú prudké zdražovanie

Chovatelia ošípaných žijú mimoriadne časy. Mäsiari avizujú prudké zdražovanie
insert_photoTASR

Pokiaľ ceny obilnín a olejnín začali v posledných týždňoch na svetových burzách klesať, tak ceny bravčového mäsa dosahujú nové rekordy. Slovenský zväz spracovateľov mäsa dnes portál poľnoinfo.sk informoval o výraznom náraste cien na nemeckej burze. Zaujímalo nás, či sa lepšie dýcha aj slovenským chovateľom ošípaných.

O 100 tisíc ošípaných menej

V závere januára dosahovala vyvolávacia cena jatočne upravených tiel ošípaných 2 eurá za kilogram. Súčasná hodnota je 2,28 eur za kilogram, čo je o 14 percent viac.

„Súčasný nárast cien bravčového mäsa na trhu je spôsobený výrazným poklesom stavu jatočných ošípaných na území EÚ, pričom trend klesajúceho počtu jatočných ošípaných je zaznamenaný aj na Slovenku,“ informuje nás Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.

Slovensko je vo veľkej miere závislé na dovoze bravčového mäsa. Naša sebestačnosť sa v posledných rokoch pohybuje na úrovni 20 až 30 percent. Dlhodobo ju negatívne ovplyvňujú nákupné ceny, problémy s odbytom a v posledných rokoch rozširujúci sa africký mor ošípaných.

Podľa údajov z Centrálneho registra hospodárskych zvierat bolo ku koncu decembra 2021 na Slovensku evidovaných 501 tisíc kusov všetkých ošípaných. Ku koncu februára 2023 sa počet ošípaných znížil na 396 tisíc kusov. Medziročný pokles tak presiahol 100 tisíc kusov.

Mimoriadne ceny

„Trh s bravčovým mäsom v súčasnej dobe čelí historicky najvyšším cenám bravčového mäsa za posledných desať rokov,“ hovorí Eva Forrai.

O historicky najvyšších cenách hovorí aj Peter Lelkes, dlhoročný predseda Poľnohospodárskeho družstva Sokolce v okrese Komárno.

„Aktuálna realizačná cena výkrmových ošípaných je na úrovni 1,80 eur za kilogram živej hmotnosti. Takéto ceny boli naposledy vlani na prelome augusta a septembra a odvtedy je cenový výkyv najviac vo výške 20 centov,“ pochvaľuje si Peter Lelkes.

Priame aj nepriame náklady rastú

Poľnohospodárom v posledných mesiacoch rastú aj náklady. Najviac za energie, hnojivá a mzdy.

„Naše náklady v súčasnosti ovplyvňujú najmä vysoké ceny elektrickej energie a plynu. Pôsobí to na celú výrobnú vertikálu od chovu ošípaných, po spracovanie vo vlastnej mäsovýrobe, až po predaj v našej predajni. Naopak, čo nám pozitívne ovplyvnilo ekonomiku výroby je aktuálny pokles cien pšenice a kukurice, ktoré sa ale na výsledných nákladoch nepodieľajú až v tak výraznej miere,“ informuje Ľuboš Podoba, predseda Poľnohospodárskeho družstva „Brezina“ v Pravoticiach (okres Bánovce nad Bebravou).

Do mäsovýroby v Pravoticiach momentálne zasahuje nový fenomén. Okrem prudkého nárastu cien obalových materiálov sa čoraz častejšie stretávajú s ich nízkou dostupnosťou.

Predseda zo Sokoliec v súvislosti s nákladmi hovorí aj o nepriamom vplyve novej agropolitiky, ktorá prináša povinnosť plnenia noriem GAEC či zavedenie dobrovoľných ekoschém.

 „U nás to ovplyvní výrobu na výmere 400 hektárov pôdy, čo bola krmovinová základňa pre živočíšnu výrobu. V minulosti sme boli naučení, že z každej piade zeme musíme mať úžitok. Teraz to už neplatí. Na Žitnom ostrove? Chápete to? Čo na to povedia tie púštne krajiny, ktoré nemajú iné možnosti, no my obmedzujeme výrobu“ pýta sa Peter Lelkes.

Predseda zo Sokoliec v zapätí upozorňuje na to, že ani jeden majiteľ pôdy alebo obecný úrad nebude akceptovať v nájomnom alebo v miestnych daniach, že časť výroby vypadáva v prospech environmentálnych opatrení. Náklady na dane a nájomné tak pravdepodobne zostanú, no výnosy z pôdy budú nižšie.

Rast cien mäsových výrobkov

Zvyšujúce náklady pomenúvajú v dnešnom stanovisku aj mäsiari. Avizujú, že musia upraviť ceny.

„Navýšenie odbytových cien bravčového mäsa sa u výrobcov prejaví už v priebehu marca a to približne na úrovni 15-18%. Predpokladáme, že zvýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov nemusí byť konečné,“ upozorňuje E. Forrai.

K medziročnej úprave cien mäsových výrobkov boli trhom prinútení aj poľnohospodári s vlastnou mäsovýrobou.

 „Z hľadiska udržania efektívnosti výroby sme museli medziročne zvýšiť cenu mäsových výrobkov v našej predajni od 10 do 15 percent,“ uzatvára Ľuboš Podoba.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments