Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny komodít na Slovensku bez výraznejších zmien

Ceny komodít na Slovensku bez výraznejších zmien
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (2. októbra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

„Úrody slnečnice a kukurice sa potvrdzujú ako podpriemerné z dôsledku nevhodných klimatických podmienok v tomto roku. V cenách sa to odzrkadľuje miernym zvyšovaním ceny. Naďalej pretrváva akútny nedostatok kŕmneho obilia,“ povedal k aktuálnej správe Pavel Scholtz, predsedu Burzovej komory Komoditnej burzy v Bratislave.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E nezaznamenali výraznejšiu zmenu a dosahujú úrovne 234 eur za tonu. Do krátkodobej budúcnosti sa počíta s cenou na úrovni 237,6 eur za tonu a o tri mesiace s cenou na úrovni 242,8 eur za tonu.


Podobný vývoj je aj pri cenách kŕmnej pšenice, ktorú poľnohospodári speňažujú za 204 eur za tonu. Aj tu členovia Cenového burzového výboru predpokladajú nárast cien. O dva týždne by mali ceny dosiahnuť 206,6 eur za tonu a o tri mesiace 211,2 eur za tonu.


Kŕmna kukurica prvý raz od júla oslabila a to o takmer 3 eurá na súčasných 221,43 eur za tonu. O dva týždne sa ale počíta s jej navrátením na septembrovú úroveň. V závere roka by mala cena kŕmnej kukurice dosahovať 227,75 eur za tonu.


Mierne korigovali aj ceny repky. Súčasná cena je na úrovni 486,71 eur za tonu. O dva týždne sa počíta s prekročením hranice 490 eur za tonu a o tri mesiace o pokorení úrovne 500 eur za tonu.


Slnečnica po ostatnom skokovom posilnení výraznejšie neoslabila a jej cena je 467 eur za tonu. Do krátkodobej budúcnosti sa počíta s miernym posilnením ceny. Predpoklad decembrovej ceny je na úrovni 479,2 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments