Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena repky je najnižšia od roku 2010, kukurice od januára 2012

Cena repky je najnižšia od roku 2010, kukurice od januára 2012
insert_photo6 x poľnoinfo.sk

V utorok (13. augusta) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

„Pokles výkupných cien pšeníc sa pomaly zastavuje,“ hovorí k aktuálnej správe Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory KBB. Jeho slová potvrdzuje vývoj cien potravinárskej pšenice triedy E, ktorá za ostatné dva týždne oslabila o niečo vyše päť eur. Pokles z minulých týždňov bol pritom oveľa dramatickejší. Aktuálne sa chlebová obilnina speňažuje za 152 eur za tonu.

Jedinou komoditou, ktorej cena podľa CBV za ostatné dva týždne vzrástla bola kŕmna pšenica. Jej hodnota sa zvýšila zo 138,5 eur za tonu na aktuálnych 141 eur za tonu.

Sladovnícky jačmeň sa stále drží nad psychologickou hranicou 200 eur za tonu a v súčasnosti ju dokonca prekračuje o 1,25 eur. Napriek tomu, že v nedávnej minulosti jeho ceny nepadali tak prudko, ako pri pšeniciach, za ostatné dva mesiace oslabil o približne 34 eur za tonu!

Aktuálne je cena kŕmne kukurice najnižšia od januára 2012 a dosahuje 155,6 eur za tonu. Ostatné dva týždne sa na jej cenách podpísali poklesom o 13 eur za tonu.

Nominálne ešte výraznejší prepad sme zaznamenali pri repke. Ceny od konca júla poklesli o takmer 20 eur za tonu a dosahujú 314 eur! Za nižšiu hodnotu sa táto olejnina naposledy speňažovala len počas žatvy v roku 2010.

Slnečnica za 320 eur za tonu je o 66 eur lacnejšia, ako pred dvoma týždňami.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 6 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments