Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Cena pšenice medziročne výrazne klesla

Cena pšenice medziročne výrazne klesla
insert_photoautor - Jozef Rebro vpravo.

Úrody pšenice v Európe sú vysoké a podľa včerajšej správy amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) rekordy dosahujú aj jej svetové zásoby. Tie sú dokonca o 100-miliónov ton vyššie, ako pred deviatimi rokmi a o 10 miliónov ton vyššie, ako vlani. Ich úroveň dosahuje 285-miliónov ton. Aktuálna situácia samozrejme vplýva aj na cenu najpestovanejšej obilniny u nás.

„Produkcia mäkkej pšenice v Európskej únii dosiahne 143-miliónov ton. V Európe sa síce hovorilo o roku 2019 ako o suchom roku, ale nie je to tak. Produkcia medziročne narastie o 12-miliónov ton. Druhý najvyšší objem výroby pšenice v histórii dosiahne napríklad Francúzsko. Susedné krajiny Slovenska dosahujú úrody na úrovni roka 2018. Celková produkcia pšenice bude v EÚ tretia najvyššia za posledných 10-rokov,“ hovorí Jozef Rebro, predseda revíznej komisie Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.

Ten na dnešnej tlačovej konferencii (13. augusta 2019) informoval aj o predpokladaných úrodách na Slovensku. Tie Zväz výrobcov krmív dopočítava na základe dostupných údajov a ich odhady sa už roky len veľmi mierne líšia od oficiálnych štatistík.

„Výmery osiate pšenicou medziročne vzrástli o asi jedno percento. Priemernú úrodu z hektára odhadujeme na 5,05 ton, čo znamená medziročný nárast o takmer 6-percent,“ hovorí Jozef Rebro.

Pokiaľ s úrodami môžu byť poľnohospodári relatívne spokojní, tak ceny sú proti vlaňajšku o poznanie nižšie. Cena k 20. júlu dosiahla na parížskej burže Euronext vlani 195 eur. Tento rok to bolo 172 eur za tonu a po včera (12.8.2019) zverejnenej správe USDA klesla na 167 eur za tonu.

„Ako prichádzajú informácie o vývoji žatvy v jednotlivých krajinách, cena pšenice začala klesať. Za posledné dva roky sa dostala na jednu z najnižších úrovní,“ informuje Jozef Rebro.

Aktuálne sa cena potravinárskej pšenice u nás, podľa Jozefa Rebra, pohybuje v závislosti od kvality od 145 do 170-eur za tonu. Pri tvrdej pšenici je cena, podľa menovaného odborníka, okolo 200-eur za tonu.

„Pšenice z aktuálnej slovenskej žatvy hodnotíme ako s výborným obsahom proteinov, alebo lepku. Pádové číslo je taktiež v poriadku. Problémom je hektolitrová váha, ktorú ovplyvnilo rýchle dozrievanie pšeníc v júni. Keby tie horúčavy neboli, výnosy sú výrazne vyššie, možno až rekordné,“ myslí si Jozef Rebro.

Slovensko vzhľadom na svoju štruktúru živočíšnej výroby a potravinárskeho priemyslu musí vyviezť 40-percent produkcie pšenice do zahraničie. V číselnom vyjadrení ide o 800 000 až 1-milión ton chlebovej obilniny.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Jozef Rebro vpravo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments