Časť ČR trápi sucho. Plodinám nemusí stačiť ani normálne počasie
Zásoba pôdnej vlahy je tento rok na strednej a južnej Morave a aj v severozápadných Čechách výrazne nižšia ako vlani. V niektorých miestach týchto oblastí už panuje podľa bioklimatológov najvyšší stupeň poľnohospodárskeho sucha, ktoré sa označuje ako extrémne.
„Aj v prípade normálneho priebehu jarného a letného počasia sa dá očakávať slabšia úroda. V prípade opakovania minuloročného charakteru počasia budú v týchto oblastiach výnosy plodín citeľne znížené,“ povedal ČTK jeden z tvorcov projektu InterSucho Miroslav Trnka.
Projekt niekoľkých vedeckých inštitúcií zabezpečuje už niekoľko rokov pre poľnohospodárov informácie o stave a predpovedi poľnohospodárskeho sucha.
„Ak zasejú poľnohospodári v postihnutých oblastiach, vsádzajú na to, že počas vegetácie nastane výdatnejší dážď ako v minulosti. Vzhľadom k tomu, že nevidíme v predpovedi ďalej ako na desaťdňový horizont, nemôžeme s určitosťou povedať, či sucho bude trvať. Výpočty na základe päťdesiatročnej štatistiky ale predpokladajú, že nepriaznivá situácia vydrží až do začiatku júna,“ uviedol Trnka.
Jednoducho povedané, v pôde je tak malá zásoba vody, že ani normálny priebeh jarného počasia nebude v postihnutých oblastiach plne stačiť vegetácii k normálnemu rastu. V pôde nie je prakticky žiadna vodná rezerva.
„Pritom v tomto období na konci zimy, by mala byť naplnenosť pôdneho profilu na 80 až 90-percentách,“ povedal Trnka.
Vlani sa sucho v Českej republike výrazne prejavilo až v júni a v júli, tento rok môže prísť skôr.
Situáciu už podľa Trnku vnímajú negatívne aj spravodajcovia, čo sú majitelia sadov a viníc, teda trvalých kultúr. Okrem spomínaných oblastí postupne vysychá aj Polabie. Situácia sa kontinuálne zhoršuje posledné štyri týždne, čo je vidieť na animácii na hlavnej stránke projektu InterSucho.
Podľa ďalšieho tvorcu projektu Pavla Zahradníčka je to tým, že február bol nadpriemerne teplý a veľmi pravdepodobne zrážkovo podpriemerný.
„Dáta však zatiaľ nemáme vyhodnotené,“ dodal Zahradníček.
Ostatné oblasti, kde teraz sucho nie je, mali výhodu v tom, že predovšetkým v januári mali dostatok snehových zrážok.
„Sneh roztopil a vytvoril v pôde zásobu. Ale aj tu by som bol opatrný, pretože je ešte len začiatok marca a vegetačná sezóna tento rok asi začne skôr a vody nemusí byť toľko,“ uviedol Trnka.
V porovnaní so situáciou pred rokom možno povedať, že sucho zasiahlo iné oblasti. Vlani mali problémy južné Čechy, zatiaľ čo na Morave bolo vody pomerne dosť. Navyše vlani prišli marcové zrážky, ktoré sucho oddialili.