Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Brnenský Zetor vlani predal 3-tisíc traktorov

Brnenský Zetor vlani predal 3-tisíc traktorov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Brniansky Zetor Tractors vlani predal okolo 3-tisíc traktorov, teda zhruba o stovku viac, než predpokladal. Firma je ôsmy rok po sebe v zisku. Podľa predbežných výsledkov zarobila pred zdanením 110 miliónov korún (4,3 milióna eur), čo je rovnaké číslo ako za rok 2016.

Tiež tržby sa pohybujú na rovnakej úrovni okolo troch miliárd korún (118 miliónov eur). ČTK to na veľtrhu Techagro v Brne povedal obchodný a finančný riaditeľ Zetoru Lukáš Krejčíř.

Podľa Krejčířa sa trh rozhýbal koncom minulého roka. Odbor prechádza zložitým obdobím, pretože rok 2016 bol najhorší od krízy 2008.

„Rok 2017 naznačil v poslednom kvartáli mierne oživenie. Dúfame, že to bol odraz od dna,“ uviedol Krejčíř s tým, že tento rok firma očakáva podobné čísla u predajov aj zisku. Tržby by mali byť mierne vyššie vďaka inováciám. Firma obhájila pozíciu najväčšieho predajcu v ČR a na Slovensku. K jej hlavným trhom ďalej patrí Pobaltie a štáty juhovýchodnej Európy. Tam smeruje aj niektoré novinky.

Aktuálne uvádza na trh dva nové menšie stroje Hortus a Utilix. Majú výkon od 40 do 70 koní a sú tak v segmente, ktorý v traktorovom obore patrí k najstabilnejším. Nové traktory pre Zetor vyrába juhokórejská spoločnosť spoločností TYM. K tomu Krejčíř povedal, že tento postup je v odbore bežný a o vlastnej výrobe tohto radu firma ani v budúcnosti neuvažuje. Nové traktory už predáva v Amerike. V Európe to bude až tento rok kvôli zmenám v legislatíve.

„Prvé traktory už sú z Kórey na ceste a mali by ísť k zákazníkovi v nasledujúcich týždňoch. Dodávať ich budeme hlavne na trhy, kde sme najsilnejší,“ uviedol Krejčíř. Ročne chce Zetor predať asi 300 traktorov tejto veľkosti.

Stroje o výkonoch od 40 do 70 koní vďaka svojej univerzálnosti nájdu uplatnenie nielen v poľnohospodárstve a na farmách, ale aj v komunálnych službách, u pestovateľov, v záhradníctvach alebo u hobby farmárov. Stroje sa k zákazníkom dostanú v druhom štvrťroku tohto roka.

„Stroje v tomto výkonovom segmente predstavujú až 20 percent celkových európskych predajov, z toho dôvodu ZETOR uvádza na trh hneď dva nové modely traktorov celkovo v štyroch špecifikáciách: UTILIX HT 45, UTILIX HT 55, HORTUS CL 65 a HORTUS HS 65,“ uviedol Marián Lipovský, výkonný riaditeľ ZETOR TRACTORS a.s.

Zetor spúšťa i novú generáciu modelového radu PROXIMA. Rovnako ako ostatné modelové rady majú aj tieto stroje nové bezpečnostné prvky počnúc brzdnými systémami a končiac novou prístrojovou doskou. U traktorov Major inovuje dizajn.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments