Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Bohatá ponuka oslovila domáceho spotrebiteľa

Bohatá ponuka oslovila domáceho spotrebiteľa
insert_photo2 x foto autor

Oblasť pod čičvianskym hradom v okrese Vranov nad Topľou pôsobí ako veľká ovocná záhrada. Tamojší hospodári v obci Sedliská už roky ponúkajú spotrebiteľom rôzne druhy kvalitného ovocia.

„Pred rokmi sme väčšinu produkcie predávali v kamiónoch mraziarňam a konzervárňam. Dnes našu pozíciu nahradili poľskí a čínski pestovatelia,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Pavol Vagaský, konateľ spoločnosti Agromix v Sedliskách.

Tamojší hospodári sa ale opreli o silu domáceho spotrebiteľa a stali sa okrem pestovateľov aj obchodníkmi.

„Všeobecne platí, že kupujú najmä oči. Kvalitné, pekne vyfarbené, zaujímavo zabalené ovocie je to, čo láka. Ak sme toto chceli zvládnuť, museli sme všetky naše sily orientovať na ovocinárstvo,“ povedal Pavol Vagaský.

Nie všetko ovocie ale získa priazeň zákazníka. To, ktoré je síce kvalitné, ale často s chybičkou na kráse končí v ovocných šťavách. A ktoré chutia na východe najviac?

„Najväčší záujem je o jablkovo-ríbezľovú, alebo jablkovo-cviklovú. Spotrebitelia ale majú radi aj čisté jabĺčko,“ zamýšľa sa Pavol Vagaský.

Vo forme ovocných štiav finalizujú 40 percent produkcie. Sady v Sedliskách dosahujú výmeru trinástich hektároch. Najviac, približne päť hektárov, je určených pre jablone. Nechýbajú ale ani marhule, slivky, broskyne a višne. Na ďalšej výmere sú plantáže drobného ovocia – ríbezle, egreše, jahody alebo maliny.

Okrem spotrebiteľov, ktorých oslovujú cez dve vlastné predajne a ďalšie špecializované obchody, produkciu z toho regiónu poznajú aj školáci. Viac ako 12 tisíc detí z okresov Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, alebo Stropkov zásobujú ovocím a šťavami v rámci programu „Školské ovocie“.

„Vždy ma trápilo, že to najlepšie ovocie dozrievalo cez prázdniny. V dôsledku klimatických zmien, časť ovocia dozrieva už v závere školského roka,“ hovorí Pavol Vagaský a upozorňuje, že termín dozrievania jahôd sa posunul o približne mesiac.

Všeobecný nárast priemerných teplôt ale spôsobuje aj problémy. Stále dlhšie obdobia bez zrážok zvládajú len vďaka zavlažovaniu z neďalekej rieky Ondava. Citeľný je aj infekčný tlak, ktorý núti výraznejšie a dôkladnejšie aplikovať chemickú ochranu. Napriek tomu vedia, že „štandardy“ napríklad talianskych pestovateľov nedosahujú. Počet postrekov je oproti oblastiam na Apeninskej čižme len tretinový.

Vnímanie spotrebiteľa je aj hnacou silou ďalších investícií. Práve zákazník si čoraz častejšie žiada slovenské a kvalitné ovocie. Z toho vyplývajú plány rozšíriť plantáže drobného ovocia a vybudovať sklad s riadenou atmosférou.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 2 x foto autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments