Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Vzrástli zásoby, aj odhady produkcie v USA

Obchodovanie počas minulého týždňa bolo v očakávaní dát exportu plodín z USA a novembrového WASDE reportu. Exporty ukázali nižší dopyt po americkej úrode aj z dôvodu relatívne silného dolára a z reportu WASDE vyplynulo, že zásoby budú vyššie ako sa predpokladalo v októbri.

Dôvodom je, že produkcia sóje v USA by mala dosiahnuť 2.971 mld. bušelov, čo je o 3.9% viac, ako sa očakávalo v októbri. Očakávalo sa, že produkcia stúpne na 2.892 mld. bušelov.  Zvýšil sa aj odhad zásob na 140 mil. bušelov, pričom v októbri sa očakávalo 130 mil. bušelov.

Produkcia kukurice by mala byť na úrovni 10,725 mld. bušelov, čo je mierne viac, ako sa očakávalo v októbri. Toto nie je dobrá správa pre budúci vývoj cien, pretože pri vyššej produkcii a menej rastúcej spotrebe boli koncové zásoby revidované na 647 mil. bušelov (október: 619 mil. bušelov, očakávania v októbri na november: 625 mil. bušelov).

Pri pšenici sú zásoby na úrovni 704 mil. bušelov (okóber: 654 mil. bušelov, očakávania v októbri na november: 654 mil. bušelov). 

Cenová reakcia na tieto zverejnenia bola pokles sóje o 1.7 percenta a očakáva sa nové cenové dno oproti októbru. Kukurica v prvej reakcii klesla, ale následne bol pokles skúpený, čo spôsobilo, že sa nerozhodlo o ďalšom vývoji.  Pšenica mierne klesá, má však ale za sebou prekonanie októbrových vrcholov z dôvodu poškodenia úrody suchami v USA a dažďami v Európe, ktoré komplikujú sejbu. Už druhý týždeň sa začína sledovať stav úrody pšenice v USA a chystáme sa podrobnejšie sledovať exporty obilnín, ktoré budú indikovať dopyt po amerických zásobách a určovať ceny.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments