Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

AMO potvrdili aj v michalovskom okrese

AMO potvrdili aj v michalovskom okrese
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Africký mor ošípaných potvrdili veterinári už aj v michalovskom okrese. Rozbory vzoriek uhynutého diviaka, nájdené v poľovnom revíri Veľké Kapušany, potvrdili nákazu. Zviera našli robotníci pri ťažbe dreva ešte minulý týždeň. Keďže bolo v rozklade, mŕtve bolo už niekoľko dní. Počet ohnísk s potvrdeným ochorením AMO sa po novom rozšíril na 27.

„Za minulý týždeň boli tri pozitívne prípady afrického moru ošípaných u diviakov, ktoré boli uhynuté. Lokalizácia je v podstate stále rovnaká, teda juhovýchod trebišovského okresu. Len jeden revír zasahuje do michalovského okresu. Avšak je to len vymedzená infekčná oblasť, čiže zatiaľ sa dá povedať, že choroba je lokalizovaná,“ vyjadril sa riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

Časť michalovského okresu, v ktorej bol nakazený uhynutý diviak nájdený, bola zaradená do infekčnej zóny aj doposiaľ. Z hľadiska opatrení sa tak nateraz nič nemení.

„Africký mor ošípaných je vždy krízový stav, ale keď to máme od 24. júla len v danej oblasti, tak možno povedať, že je to dobré. Robíme všetky opatrenia, ktoré zamedzia šíreniu do ďalších okresov,“ dodal Bíreš.

Prípadov nákazy pritom môže byť v najbližšom období viac.

„Poľovníci veľmi intenzívne začali zbierať uhynuté zvieratá a tým pádom sa dá očakávať, že budeme mať ďalšie prípady, ale len uhynutých diviakov. Tiež sa tam intenzívne poľuje, ale z tých ulovených zvierat zatiaľ prípad nemáme,“ vysvetlil šéf ŠVPS SR.

Práve dôležitosť opatrení zo strany poľovníkov je podľa chovateľov ošípaných kľúčová.

„Ťažko je povedať, či štát mohol urobiť viac. Určite štát mohol urobiť aj viac, ale nás zaujíma to, aby nákaza bola postupne likvidovaná, a aby sa stav diviačej zveri znižoval. Denzita diviakov je vysoká a pokiaľ neurobíme poriadok, neznížime stavy diviačej zveri, tak hrozba bude trvať ďalej. Aj poľovné zväzy si musia uvedomiť, že by nám mali maximálne pomôcť zlikvidovať časť diviačej zveri, lebo bez toho sa nevieme pohnúť ďalej a budeme stále tŕpnuť, kedy sa vyskytne ďalší prípad, na nejakom inom mieste,“ vyjadril sa Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných.

Diviaky už 3 mesiace prežívajú v kukurici

V zasiahnutom regióne sa nachádza 360 drobnochovateľov a 6 väčších chovateľov ošípaných. Celkovo majú asi 7000 kusov zvierat.

„Pripravujeme stretnutie s chovateľmi z regiónu, aby sme robili tvrdé opatrenia na úrovni priemyselných fariem, pretože pokiaľ spadnú do infikovanej oblasti, budeme mať veľký problém presunu, či už odstavčiat, alebo aj jatočných ošípaných,“ uviedol Jozef Bíreš.

Chovatelia na východe Slovenska sa neustále cítia ohrození, hoci nákaza zatiaľ v ich bezprostrednej blízkosti nie je. Situáciu môže skomplikovať aj zber jesenných plodín.

„Diviaky už 3 mesiace prežívajú v kukurici, takže tu by mohli byť nájdené aj väčšie množstvá. Ale pokiaľ je to len v tej infekčnej oblasti, nič sa nedeje z hľadiska opatrení. Iné by bolo rozšírenie do ďalších oblastí,“ dodal Bíreš.

Od konca júla, kedy bolo ochorenie prvýkrát potvrdené na Slovensku, bolo u nás zatiaľ potvrdených 16 pozitívnych prípadov u diviakov a 11 pozitívnych prípadov u domácich ošípaných. Vo všetkých prípadoch išlo o drobnochovateľov.

 „Problémom môže byť krmivo, ktorým sa nákaza môže dostať k chovateľom. Navyše, diviaky budú teraz po skosení kukurice hľadať ďalšie miesta, kde by prebývali a budú si hľadať nové miesta. Pre nás by bolo dobré, ak by šli do lesov, ale ak si budú hľadať nové teritóriá v blízkosti chovov, bude to pre nás horšie,“ uzavrel Andrej Imrich.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments