Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

AMO na Slovensko zrejme nepriniesol diviak

AMO na Slovensko zrejme nepriniesol diviak
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Africký mor ošípaných sa na Slovensko zrejme nedostal prostredníctvom diviaka tak, ako odborníci v minulosti očakávali. V obci Strážne v trebišovskom okrese situáciu už od utorka prešetrujú veterinári.

„Chovateľ sa nachádza 470-metrov od maďarských hraníc. Choval štyri ošípané, klinické príznaky prejavila len jedna z nich. Všetky boli včera usmrtené a samotné ohnisko nákazy bolo po dezinfekcii u chovateľa zlikvidované,“ vysvetlil riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

Išlo pritom o súkromného chovateľa, ktorý nemal ošípané ani riadne registrované.

„Naše prísne a precízne opatrenia nám pomáhali aj napriek náročnej situácii v okolitých štátoch udržať africký mor ošípaných mimo Slovenska. Žiaľ, porušovanie pravidiel a nerešpektovanie zákonných povinností,  je nezodpovedné tak voči zvieratám, ako aj neohľaduplné k ďalším občanom. V tomto prípade bude pykať predovšetkým celá obec a všetci chovatelia v nej. Niektoré dopady sa dotknú celého Slovenska. Chcem preto ešte raz a naposledy vyzvať všetkých, ktorí chovajú ošípané a ešte to nenahlásili svojej Regionálnej a potravinovej správe, aby tak okamžite spravili. Nielen kvôli sebe, ale aj kvôli svojim priateľom a susedom v obci,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva.

Pôvod nákazy zostáva zatiaľ otázny, na mieste ho prešetrujú odborníci.

 „Nevieme zatiaľ jednoznačne potvrdiť, ako sa nákaza medzi ošípané dostala. Je to klasický rodinný dom, ktorý je ohradený, čiže priamy kontakt s diviakom možno vylúčiť. Pokiaľ by tam diviak hral rolu, tak iba sekundárne kontaminovaným krmivom, slamou alebo zeleným krmivom. Stále pokračuje epizotologické vyšetrenie. Úloha diviaka sa vylučuje aj preto, že za prvý polrok bolo v tomto prostredí ulovených 700 diviakov, ani jeden nebol pozitívny, rovnako ako nájdené uhynuté. Čiže tá súvislosť medzi diviakmi nie je, hľadá sa súvislosť medzi domácimi ošípanými,“ dodal Bíreš.

V obci chová ošípané viacero chovateľov. Problémy sa prejavili aj v iných chovoch.

„Pokiaľ viem, v niekoľkých domácnostiach sa stalo, že uhynuli asi štyri zvieratá, o viacerých informácie nemám. Choré neboli, chovatelia vraveli, že jeden deň nebolo na nich nič vidieť a na druhý deň už nežili,“ uviedol starosta obce Strážne Július Horváth.

Štátna veterinárna a potravinová správa potvrdila, že problémových chovov je v obci viac.

40-percent na Slovensku dochovaných ošípaných sa poráža v zahraničí

„Podobné príznaky pretrvávajú ešte u niektorých chovateľov, takže expertná skupina stanovila, že ošípané, ktoré chovajú v obci, budú usmrtené vzhľadom na to, že riziko stále trvá. Vyčlenili sme pásmo ochrany 3 km od ohniska, do ktorého spadá len obec Strážne. Taktiež sme vyčlenili tzv. zónu dohľadu 10 km od ohniska, kam spadá asi 10 obcí. Všetkých chovateľov v tejto zóne dohľadáme a ošípané klinicky vyšetríme, aby sme zistili, či sa choroba nevyskytla u ďalších chovateľov,“ uviedol Bíreš.

Podľa neho zrejme samotný chovateľ, u ktorého sa nákaza objavila, podcenil stanovené opatrenia. V prípade registrovaných chovov, ktoré musia byť zlikvidované, štát vyplatí kompenzácie.

Zväz chovateľov ošípaných označil situáciu za nepríjemnú. Potvrdil však, že veľkochovy sú chránené dobre.

„Najdôležitejšie bude, aby sa nákaza neposunula do iných regiónov, nehovoriac o západnom Slovensku, kde je prakticky 80 percent všetkých chovaných ošípaných. Sme presvedčení, že veľkochovy sú dobre zabezpečené. Myslím si, že väčšie riziko bude u chovateľov s menšími stavmi prasníc, ako sú družstvá alebo farmári, ktorí majú 15-20-30 ošípaných. Najviac sa však bojíme situácie ohľadom vývozu do zahraničia. Na Slovensku vyprodukujeme asi 700-tisíc ošípaných, ale zhruba 40-percent sa poráža v zahraničí, najmä v Maďarsku. Aj tam majú africký mor, majú tam tzv. regionalizáciu, tak dúfajme, že táto situácia nás negatívne nepostihne tým, že by poklesla cena. Pretože to by bol koniec chovu ošípaných na Slovensku,“ vyjadril sa predseda Zväzu Andrej Imrich.

V minulosti, pri výskyte klasického moru ošípaných, poklesli u nás stavy o 50-percent.

Slovensko potvrdenú nákazu nahlásilo Európskej komisii aj Medzinárodnému úradu pre zdravie v Paríži. Zaradili sme sa tak medzi desiatku krajín, ktoré s nákazou aktuálne v Európe bojujú.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
27. júl 2019 19:06

Ach aké my máme prísne opatrenia. Ale voči komu? Tým, ktorí sú registrovaní a berú dotácie. A ostatných ignorujeme. Však ,veterinári? Veď sa stačí pozrieť na Bazoš a vidíme stovky inzerátov na predaj neregistrovaných zvierat – HD, ovce, kozy aj ošípané. Odstavčatá sa bez problémov kupujú na trhoch a u… Celý komentár »