Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Alchýmia chovu jarabíc je na konci. Sú na slobode

Alchýmia chovu jarabíc je na konci. Sú na slobode
insert_photoautorka

Ešte v apríli priviezli poľnohospodári z Mojmíroviec pri Nitre na Slovensko asi tisícku jarabičích kuriatok. Po mesiacoch starostlivosti ich v týchto dňoch vypúšťajú na slobodu. Ide o projekt postupného zazverovania regiónu malou zverou, ktorej počty v uplynulých desaťročiach výrazne klesli.

„Táto myšlienka vznikla pred desiatimi rokmi. Ako poľnohospodári sa svojimi technológiami a chemizáciou zúčastňujeme na útlme malej zveri. Toto je náš desiatok – za to, že hospodárime, máme úrodu. Je to taký náš ekologický dlh, ktorý splácame,“ uviedol predseda PD Mojmírovce Peter Schultz.

Prežili stovky

Jarabice patria v rámci chovu k náročnejším druhom. Navyše, samičky si samé vyberajú svojich partnerov. Ak sa im nepozdáva, k rozmnoženiu len tak ľahko nedôjde. Z tisícky kuriatok, ktoré na jar priviezli a chovali v stredisku v Poľnom Kesove, sa podarilo prežiť väčšine.

„Máme asi 25 až 30 percentný výpadok, čo však považujeme za normálne. Jarabice sme rozdelili do dvoch skupín. Prvé išli do prírody osemtýždňové, teda sme ich vypustili v letnom priaznivejšom období. Tieto dospelé idú teraz, v jesennom období,“ dodal Schultz.

Niekoľko kusov zostáva v chove, aby sa aj na budúci rok mohol rozšíriť.

Dáma polí

Jarabicu chovatelia nazývajú aj dámou našich polí. Je pomerne vyberavá aj pri vypustení do prírody.

„My ju niekde vypustíme, ale ona sama sa rozhodne, či tam zostane, alebo odíde niekam inam, hoci by sme ju radi mali tu, v našom okolí,“ vysvetlil Ján Vrba, predseda poľovníckeho združenia Breza Poľný Kesov, ktoré sa na chove a vypúšťaní tiež podieľa.

Pre vypúšťanie si zvolili lokalitu Harajka v Poľnom Kesove.

„Je to miesto s asi 9 hektárovou výmerou. V minulosti sme jarabice nechávali, aby išli svojvoľne, teraz to robíme trošku inak. Postupne ich privykáme podmienkam. Tento priestor je výborný, má len jednu chybičku. Všade okolo sú stromy, na ktorých číhajú dravce a tie môžu jarabice pozorovať a uchytiť. Ale my to berieme tak, že to je život a aj tá jarabica si musí zvyknúť na to, že môže o ten svoj prísť,“ skonštatoval Vrba.

Pomáhajú do poslednej chvíle

Práve dravce tento rok v chove narobili najväčšie škody. Jarabiciam sa preto poľovníci spolu s poľnohospodármi snažia aj v prvých dňoch čo najviac pomôcť.

„Jarabice najskôr zostávajú v revíre jeden – dva dni, chodia sem na také víkendové pobyty. Dávame na ne pozor a najmä v noci im umiestňujeme na klietky tranzistory, aby zvuky odplašili dravce. Po pár dňoch otvoríme dvierka, a oni postupne vyletujú. V klietkach zostáva krmivo, teda granule, ale aj voda, a oni sa k tomu vracajú. Okolie klietky polievame cukrovou vodou, aby sme im privábili hmyz, čo je bielkovinová potrava pre jarabice,“ vysvetlil poľnohospodár Schultz.

Jarabice neraz z lokality vypúšťania odchádzajú aj niekoľko kilometrov ďalej. Poľnohospodári sa im snažia vychádzať v ústrety aj nižšou mierou chemizácie. Tú totiž tieto vtáky neznesú.

„Celý tento proces nám dáva nádej, že by to v prírode už mohlo byť ohľadom malej zveri lepšie. Učíme sa na vlastných chybách. Tomu, čo sa nám jeden rok nepodarilo, sa snažíme ďalší rok vyhnúť. Ale vždy je to o tej jarabici, o tom, aká je vyspelá, akým spôsobom sa dokáže vyrovnať s prekážkami, ktoré ju v bežnom živote čakajú,“ dodal Vrba.

Jarabice kedysi patrili medzi bežné druhy našich polí. Na Slovensku ich žili asi dva milióny jedincov. Dnes sa ich počet ráta na asi 30 tisíc jedincov v celej krajine. Okrem jarabíc poľnohospodári spolu s poľovníkmi vychovávajú a vypúšťajú do prírody aj bažanty a zajace.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments