Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

AKS chystá protest proti praktikám EÚ

Agrárna komora Slovenska so sídlom v Dunajskej Strede a Potravinárska komora Slovenska plánujú na 12. decembra v Bratislave protestný pochod od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka k Úradu vlády.

„Myslíme si, že ešte stále nie je neskoro. Máme jednu z posledných možností povedať rázne nie diskriminačnej a nespravodlivej politike Európskej únie (EÚ) voči slovenským farmárom a potravinárom,“ zdôraznila predsedníčka s tým, že v Bruseli pred rokmi sľubovali, že najneskôr od roku 2014 sa dotačné podmienky medzi krajinami EÚ vyrovnajú. Podľa predsedníčky tento sľub je už neplatný.

„Dnes sa dozvedáme, že na vyrovnané dotácie máme čakať ešte minimálne ďalších sedem rokov. Nestačí, že sme od vstupu do EÚ prišli o potravinovú sebestačnosť a viac ako 120.000 pracovných miest v agrosektore,“ podčiarkla.

Dodala, že EÚ taktiež nestačí, že farmári museli zlikvidovať 80.000 dojníc, vyše polovicu ošípaných a tretinu hydiny.

„Musíme dovážať viac ako 50 % potravín a platíme za to o 540 miliónov eur viac,“ konštatovala. „Rozhodli sme, že už nebudeme ticho a nebudeme sa nečinne pozerať na postupnú likvidáciu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva.“

AKS a PKS sa obrátia na vládu, poslancov, europoslancov a vyjednávačov, aby začali ich záujmy obhajovať nekompromisne a do dôsledkov.

„Chceme uplatniť oprávnené požiadavky našich poľnohospodárov a potravinárov, ale aj záujmy všetkých občanov Slovenska,“ zdôraznila.

Ako objasnila, návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2014 – 2020, ktorý aj naďalej počíta s nižšími priamymi platbami pre slovenských poľnohospodárov, je dôkazom toho, že farmári Slovenska sú oklamaní.

„Sľuby neplatia. Je to zlý žart. To už naozaj politikom zo starých členských štátov EÚ a ich potravinárskym lobistickým skupinám nestačí, že od vstupu do EÚ na Slovensku stav ošípaných klesol na polovicu, na menej ako 600.000 kusov,“ priblížila a pripomenula, že aby toho nebolo málo, okrem nedorovnaných priamych platieb Brusel navrhuje zaviesť takzvaný „capping“ čiže krátenie priamych platieb a stropovanie výšky dotácie podľa veľkosti farmy. Takto sa má obmedziť maximálna výška dotácie pre väčšie farmy.

„Pýtame sa: prečo? Prístup EÚ je nespravodlivý a nedá sa ničím ospravedlniť. Má len jedno logické zdôvodnenie. Pre západnú Európu a jej veľké potravinové koncerny sme zaujímaví iba ako trh. A na ten sa najľahšie dostanú tak, že zlikvidujú naše poľnohospodárstvo. A to aj systematicky robia,“ tvrdila Patasiová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik z HN
agrarnik z HN
7. december 2012 10:21

Chlebové odvetvie a celý agrokomplex sa dostal čiste len do proklamačnej pozície. Čo to znamená v praxi ? Reči sa hovoria a chlieb sa je ako hovorili múdri sedliaci. Už vyše 20 rokov sa hovorí, že sa musí staré kostrbaté socialistické poľnohospodárstvo transformovať a reštrukturalizovať. Výsledok ? Prechod od absolutnej… Celý komentár »