Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Aj citrónom sa u nás môže dariť

Aj citrónom sa u nás môže dariť
insert_photoautorka

Hoci klasické citrusy sa v našich podmienkach dopestovať nedajú, obdobe citrónov sa aktuálne tešia v okolí Šale. Práve tam v mnohých záhradách končí úrodná sezóna ázijskej obdoby citrónov. Drobnejšie plody pripomínajúce loptičky dorástli vo veľkom aj tento rok na stromoch citrónovníkovca trojlistého, ktorý pestujú v regióne najmä záhradkári. Oficiálne sady zatiaľ chýbajú.

„K stromu som sa dostal ešte ako člen citrusárskeho krúžku, ktorý v Bratislave založili kedysi Česi. Vymieňali sme si tam informácie, ako aj genofondy rôznych rastlín. Tam som sa dostal k poncirusu trifoliata a pred 37 rokmi som ho aj vysadil,“ vysvetlil pestovateľ František Celeng.

Jeho strom v záhradkárskej oblasti v Kráľovej nad Váhom je najstarší v regióne. Keďže sa pomerne ľahko rozmnožuje, od pôvodného pestovateľa sa už dostal do širokého okolia.

„Rozmnožujem ho a rozdávam. Tu do okolia som rozdal aj takých tisíc stromčekov, nie je problém, ak má záujem aj niekto z iného regiónu a príde si poň. Mnoho ľudí tu v okolí poncirus má a úspešne pestuje. Ale môj je najstarší,“ chváli sa pestovateľ.

Strom vyrastie aj z kôstky, na ktoré sú samotné plody veľmi bohaté. V každom ich je aj viac ako desať, stačí ich pritom zasadiť – podľa pestovateľa pokojne aj počas januára.

Aj 50 kilogramov plodov z jedného stromu

„Citrónovník trojlistý, na rozdiel od bežných citrusov, aké poznáme z obchodu, nemá problém s mrazmi. Vydrží aj do mínus 30 stupňov, nemá problém a rastie ďalej,“ dodáva František Celeng.

Úroda je pritom každoročne bohatá bez väčšej práce.

„Každý rok pozbieram z jedného stromu tak 30 kilogramov, niekedy aj viac. Najviac som mal 50 kilogramov. Tento rok sú pre sucho plody o niečo menšie, ale za to sú chuťovo bohatšie, lepšie, majú výraznejšiu arómu. Takže ani sucho mu vlastne neuškodilo. Strom pritom nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť. Je dobré, ak je v závetrí. Ale nepotrebuje hnojenie a nemá u nás ani žiadneho škodcu, takže sa mu darí a plody sú vlastne bio,“ konštatuje pestovateľ.

Plody citrónovníkovca možno zamraziť, sušiť alebo odšťaviť. Obsahujú veľa vitamínu C.

„Sú dobré do čaju, kam sa ponoria celé, nakrojené na polovičky, aj so šupkou. Po vylúhovaní sa šťava z nich vytlačí. V Číne ich používajú aj do rôznych ikebán a na ozdoby, keďže po vysušení a narezaní majú pekný vzhľad,“ dodáva František Celeng.

U nás poncirus trifoliata možno nájsť predovšetkým v záhradách, mnohí ho pestujú najmä ako okrasnú drevinu, hoci prináša aj bohatú úrodu. Na rozdiel od klasických citrusov má trojpočetné listy, od čoho je odvodený jeho názov. Keďže nie je stálozelený tak, ako stromy citrónovníka, vydrží aj mínusové teploty a dá sa preto pestovať bežne aj na Slovensku.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments