Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Agrorezort pripravuje ďalšiu výzvu na rozširovanie zavlažovanej plochy

Agrorezort pripravuje ďalšiu výzvu na rozširovanie zavlažovanej plochy

Agrorezort pripravuje ďalšiu výzvu na rozširovanie zavlažovanej plochy pre špeciálnu rastlinnú výrobu. Uviedol to pre TASR Daniel Hrežík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na vyjadrenia exministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Podľa Simona, predsedu mimoparlamentnej strany Maďarské fórum, MPRV vo výzve na podporu zavlažovania vylúčilo nových producentov ovocia a zeleniny.

„V súčasnosti MPRV SR pripravuje ďalšiu výzvu s podstatne vyššou alokáciou (asi 152,6 milióna eur) určenou na prechodné obdobie, v rámci ktorej budú oprávnené aj investície na rozširovanie zavlažovanej plochy pre špeciálnu rastlinnú výrobu. Predpokladaný termín vyhlásenia výzvy je v priebehu mája 2021 a žiadatelia budú mať dostatok času na prípravu aj komplikovanejších a väčších projektov,“ spresnil hovorca MPRV SR.

Hrežík vysvetlil, že výzva Programu rozvoja vidieka (PRV) SR na roky 2014 až 2020 na podopatrenie „Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov“ s alokáciou 21 miliónov eur je zameraná na menšie projekty (maximálne do 60.000 eur) v oblastiach živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výroby, ktoré je možné ľahšie a rýchlejšie implementovať.

Priblížil, že v prípade rozširovania závlah je podľa legislatívy EÚ týkajúca sa PRV potrebné vykonanie posúdenia vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA), čo je časovo zdĺhavejší proces.

„Vzhľadom na vyššie uvedené boli v oblasti zavlažovania zvolené investície do koncových zariadení s cieľom zvýšenia ich efektívnosti,“ poznamenal.

Základné nastavenie výzvy bolo podľa Hrežíka konzultované s Monitorovacím výborom PRV a taktiež bolo umožnené širokej odbornej verejnosti zapojiť sa do verejnej konzultácie prostredníctvom Národnej siete rozvoja vidieka, kde mali odborníci možnosť vyjadriť svoje relevantné odborné požiadavky.

„V rámci PRV v roku 2019 prebehla výzva na toto podopatrenie zameraná výhradne len na zlepšenie využívania závlah so samostatnou alokáciou 22 miliónov eur. V rámci tejto výzvy bolo predložených 78 žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Z toho bolo 62 žiadateľov úspešných a boli uzatvorené zmluvy vo výške 13.840.248 eur,“ dodal Hrežík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments