Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Agrokomisár: Rozvoj vidieka by mal byť financovaný viac z peňazí na kohéznu politiku

Agrokomisár: Rozvoj vidieka by mal byť financovaný viac z peňazí na kohéznu politiku
insert_photoTASR/AP - Poľský eurokomisár Janusz Wojciechowski

O budúcich parametroch Spoločnej poľnohospodárskej politiky rokovali v pondelok (16.12.2019) v Bruseli ministri poľnohospodárstva štátov Európskej únie s novým eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Januszom Wojciechowským. Debata sa okrem iného zamerala na finančné prostriedky pre poľnohospodárov v budúcom sedemročnom období, na ktorých výšku aj spôsob rozdeľovania majú členské krajiny rozdielne názory.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen minulú stredu predstavila klimatický plán nazvaný Európska zelená dohoda. Ten počíta okrem iného s prechodom k ekologicky zodpovednejšiemu poľnohospodárstvu. Zástupcovia niektorých členských štátov v pondelok pripomínali, že farmári a poľnohospodárske podniky budú mať s klimatickými opatreniami dodatočné náklady.

“Ambície a požiadavky na poľnohospodárov musia byť v rovnováhe s finančnou podporou,” povedal po rokovaní fínsky minister poľnohospodárstva Jari Leppä, ktorého krajina EÚ predsedá.

Viac peňazí áno, ale na rozvoj vidieka

Eurokomisár Wojciechowski vyhlásil, že plán dáva poľnohospodárom šancu prejsť k novému spôsobu hospodárenia, z ktorého môžu mať nové zisky. Štáty sa však podľa neho najprv musia zhodnúť na konečnej podobe viacročného rozpočtu, aby mali jasno vo výške zdrojov na taký prechod aj na rozpočet pre poľnohospodárstvo celkovo.

Fínsky návrh rozpočtu na obdobie rokov 2021 až 2027 síce počíta v porovnaní s pôvodným plánom Európskej komisie s vyšším pomerom peňazí pre Spoločnú poľnohospodársku politiku, ale to najmä pre oblasť rozvoja vidieka. To väčšina štátov vrátane Českej republiky kritizuje.

Podľa Wojciechowského by rozvoj vidieka mal byť viac financovaný z peňazí na kohéznu politiku a nie na úkor priamych poľnohospodárskych platieb.

“Vidiecke oblasti nedostávajú takú podporu z kohéznej politiky, akú by si zaslúžili,” vyhlásil poľský komisár.

ČR je za dobrovoľné stropovanie

Pozornosť v pondelok vzbudil tiež plán na povinné zastropovanie poľnohospodárskych dotácií podľa veľkosti firmy. To je určené na podporu malých fariem. Česká vláda a premiér Andrej Babiš s týmto návrhom nesúhlasia a pokúšajú sa presadiť, aby obmedzenie dotácií pre veľké firmy bolo len dobrovoľné.

Ministri sa dnes takisto zhodli na ďalších krokoch v boji proti podvodom s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami. Vyzvali členské štáty k lepšej prevencii aj k dostatočne vysokým trestom, ktoré by od podvodov odrádzali. Financie na “koordinované akcie súvisiace s potravinárskymi podvodmi” by mala podľa ministrov vyhradiť aj Európska komisia.

Štáty EÚ v pondelok tiež schválili nové obmedzenia pre lov niektorých druhov rýb v Stredozemnom a Čiernom mori. Znížili napríklad o desatinu počet dní, kedy sa môžu loviť konkrétne druhy rýb pri brehoch Francúzska, Talianska a Španielska.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Poľský eurokomisár Janusz Wojciechowski

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Rolnik
Rolnik
18. december 2019 7:12

A ze kto deli polnohospodarov na malych a velkych..? Babis a jeho megafarmy a to tak v CR ako aj SR. Normalneho polnopodniku s diverzifikovanou vyrobou sa stropovanie nedotkne. No ked niekomu ide len o prachy, tak bude robit vsetko pre to, aby ich ziskal..

jm
jm
18. december 2019 20:15

Však súdruhovi Babišovi by to malo byť jedno ,alebo nie? On chudák nemá nič spoločné s agropodnikaním okrem 30% dotácií pre ČR . Aký podiel z podpory poberajú jeho firmy v SR? Potom nie je sa čo čudovať že stropovanie by malo byť dobrovolné. S jedlom rastie chuť. Ale kedy… Celý komentár »