Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Agrodotácie v roku 2013: Deklaratívne podpory živočíšnej výrobe nepomôžu

Aktuálny rok je pre chovateľov hovädzieho dobytka previerkou trpezlivosti. Najvýraznejší pokles zaznamenala doplnková priama platba na VDJ, ktorá v roku 2012 podlieha modulácií. Veľmi miernou kompenzáciou je priama platba na dojnice, ktorá sa vypláca zo SAPS-u a štátna pomoc administrovaná Plemenárskymi službami, štátny podnik. Ani zložitý systém vyplácania dotácií pre chovateľov hovädzieho dobytka ale nezatieni fakt, že podpora tohto odvetvia je v aktuálnom roku výrazne nižšia, ako v minulosti.

Pre úplnosť informácií je potrebné uviesť, že rozpočet schvaľovala ešte predchádzajúca vláda. Keď sme sa vtedy tlačového odboru bývalého ministra Simona dva razy pýtali, ako budú v roku 2012 vyplácané doplnkové priame platby na VDJ, vždy sme zostali bez konkrétnej odpovede. Preto možno mnohých prvovýrobcov mlieka tento rok tak zaskočilo, keď mali doplnkové národné priame platby na VDJ „zmodulované na nulu“. Súčasné vedenie ministerstva sa snažilo kompenzovať prvovýrobcom výpadky vyplývajúce z následkov modulácie národných doplatkov k priamym platbám pomocou štátnej pomoci vyplatenej cez Plemenárske služby. Táto podpora dosiahla v aktuálnom roku 16 miliónov eur s DPH. Jedinou istotou, ktorá nezávisí od štátneho rozpočtu, ale je garantovaná európskymi prostriedkami je priama platba na dojnice, ktorá sa vypláca ako 3,5 percenta zo SAPS a tým je garantovaný jej každoročný nárast. Tento rok dosiahla priama platba 86,15 eur na dojnicu.

Vyboxovanie prostriedkov na rok 2013 a ich prerozdelenie bude v rukách súčasnej garnitúry ministerstva. Preto na Krajských informačných dňoch v Nitre bola práve podpora živočíšnej výroby top témou, ktorá ale zostala pre mnohých chovateľov nezodpovedaná.

„Deklaratívna podpora živočíšnej výroby odvetviu nepomôže. Neustále počujeme o jej podpore, ale reálne opatrenia zatiaľ neprišli a podľa návrhu rozpočtu na rok 2013 ani neprídu. Taktiež aj mimoriadne zasadnutie vlády v Nových Sadoch sa s odstupom času ukazuje ako zbytočný krok pripravený skôr pre média, ako pre pomoc poľnohospodárstvu,“ uviedol pre poľnoinfo.sk predseda družstva z južného Slovenska.

Ten v našej neoficiálnej debate poukázal najmä na fakt, ktorý potvrdil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

„Podpora cez červenú naftu, na ktorú je vyčlenených 10 miliónov eur, má byť rovnomerne rozdelená medzi rastlinnú a živočíšnu výrobu. Ide o požiadavku Bruselu,“ uviedol minister.

Štátna pomoc, okrem podpory na červenú naftu, dosiahne na budúci rok 7 miliónov eur. Pre porovnanie uvádzame, že tento rok to bolo 18 miliónov eur. Celkovo je návrh rozpočtu pre pôdohospodárstvo výrazne nižší ako v aktuálnom roku a zdá sa, že ani na priority, na ktoré sa pri jednaniach z ministerstvom financií vždy našli prostriedky, tento raz nebudú reálne.

„Na kapitolu pôdohospodárstvo je v roku 2013 vyčlenených 1,246 miliardy eur, čo je o 11 percent menej, ako v roku 2012. Z toho zo štátneho rozpočtu je na pôdohospodárstvo určených 117,8 milióna eur,“ uviedla Slávka Jánošíková, generálna riaditeľka sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu MPRV SR.  

Z uvedeného vyplýva, že chovatelia hovädzieho dobytka budú podľa zverejneného návrhu štátneho rozpočtu podporení cez priamu platbu na dojnice sumou 92 eur na dojnicu. Ako povedal Martin Barbarič, generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka MPRV SR, na túto oblasť ide o 1 milión eur viac, ako pred rokom. To znamená nárast podpory z tohtoročných 86,15 eur na budúcoročných približne 92 eur na dojnicu.

Absolútny výpadok ale nastane v doplnkových priamych platbách, ktoré sa vyplácali cez platbu na VDJ. Tú nám Brusel nedovolí vyplácať, keďže v roku 2013 sú dotácie medzi starými a novými členskými štátmi formálne vyrovnané. Do odvetvia živočíšnej výroby by sa ale mohli dostať prostriedky cez prechodnú štátnu pomoc. Ako povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek na tlačovej konferencii ku Krajským informačným dňom v Nitre, ide o možnosť, ktorú nám poskytol Brusel a vďaka ktorej by sme mohli poľnohospodárom poskytnúť podporu z národných zdrojov do maximálnej výšky 92 miliónov eur podľa možnosti štátneho rozpočtu.

„Akú časť budeme vedieť na túto prechodnú štátnu pomoc získať sa dozvieme až na konci prvého kvartálu budúceho roka. Prioritou vlády je stabilizácia výdavkov štátneho rozpočtu, preto musíme počkať, ako dopadne rok 2012. Považoval by som za úspech, keby sa nám podarilo na prechodnú štátnu pomoc získať 15 miliónov eur ,“ uviedol Ľubomír Jahnátek.
Ten ďalej doplnil, že existuje možnosť získať dodatočných 27,5 milióna eur a to cez reštrukturalizáciu zdrojov z Programu rozvoja vidieka na roky 2007-2013. Táto téma ale bude predmetom dlhých diskusií a je pravdepodobné, že o vyčlenení prostriedkov z nevyčerpaných opatrení PRV sa rozhodne až v druhej polovici budúceho roka.

Podľa vyjadrení čelných predstaviteľov rezortu na krajských informačných dňoch v Nitre je jasné, že podpory pre živočíšnu výrobu sú v roku 2013 viac ako neisté. Jedinou istou podporou zostáva priama platba na dojnicu vo výške 92 eur. Ak by sa v tomto návrhu nič nezmenilo a dojivosť by v budúcom roku zostala na úrovni aktuálneho roka, podpora na výrobu jedného kilogramu mlieka by dosiahla 1,5 centa. Tento rok to bolo podľa prepočtov Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka 2,2, respektíve 2,8 centa na kilogram (podľa toho, ako sa ktorého podniku dotkla modulácia) a v roku 2011 dosiahla podpora 3,2 centa na kilogram vyrobeného mlieka. V súčasnosti navrhovaná podpora pre rok 2013 je takmer trojnásobne nižšia, ako bola v roku 2009.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
28. november 2012 10:05

,,Bioenergetický potenciál půdy (Ep) je charakterizován jako energetický stav aktivních povrchů v rizosféře,, Akademik KUDRNA“ toto je jednoduchá definícia pre rovnovážny stav v poľnohospodárstve tj sedliackym rozumom povedané to čo z pôdy odčerpáme to musíme aj do pôdy vrátiť späť. Túto definíciu povedal a vedecky podložil dnes už 88 ročný… Celý komentár »