Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Africký mor ošípaných sa na Zlínsku rozšíril

Africký mor ošípaných sa na Zlínsku rozšíril
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Africký mor ošípaných sa na Zlínsku rozšíril mimo vysoko rizikovej oblasti ohraničenej elektrickými a pachovými ohradníkmi. ČTK to dnes povedal riaditeľ krajskej veterinárnej správy František Mahdalík. Veterinári podľa neho chorobu potvrdili u siedmich uhynutých diviakov nájdených mimo ohraničenej zóny.

“Vyšetrenie najprv 29. 12. 2017 potvrdilo nákazu u šiestich kusov diviakov rôznych vekových kategórií a pohlavia nájdených v katastrálnom území Lípa a dnes tiež u lanštiaka nájdeného v katastrálnom území Kudlov. Nájdené uhynuté kusy sa nachádzali približne 1,5 až 2,5 kilometra za ohradníkmi,” povedal ČTK Petr Majer z tlačového oddelenia Štátnej veterinárnej správy (SVS).

“Išlo o staršie úhyny, ošípané boli v čase nálezu mŕtve minimálne týždeň. Všetky nálezy sú stále v takzvanej červenej zóne. Z hľadiska veterinárnych opatrení sa teda zatiaľ nič nemení,” uviedol Mahdalík.

Do červenej zóny spadá okrem rizikovej oblasti ohraničenej ohradníkmi aj niekoľko okolitých poľovných revírov. Podľa Majera veterinárni lekári situáciu sledujú, nie je vylúčené, že sa môžu opatrenia upraviť.

Podľa Mahdalíka je pravdepodobné, že objavené diviaky prebiehali do vysoko rizikovej oblasti zvonku. Vnútri ohradníkov sa potom pravdepodobne nakazili. Dohromady malo ísť o skupinu desiatich diviakov. Sedem z nich uhynulo, tri zastrelili 23. decembra poľovníci. Ani u jedného z ulovených diviakov pritom testy chorobu nepotvrdili.

Cez víkend poľovníci podľa Mahdalíka doplnia účinnú látku v pachových ohradníkoch. Tá vydrží aktívna zhruba dva mesiace, poľovníci ju ale znovu aplikujú každé štyri týždne.

Na odstrele diviakov sa od polovice októbra podieľali aj policajní ostreľovači. Svoj zásah ukončili 21. decembra, zastrelili celkom 141 diviakov. V piatok budú policajti s veterinármi diskutovať, či sa ostreľovači na Zlínsko vrátia. V ohnisku nákazy sa podľa odhadu veterinárov stále pohybuje do 20 kusov diviakov.

Podľa Majera bol africký mor na Zlínsku zatiaľ potvrdený u 191 uhynutých ošípaných, až na sedem diviakov pochádzali všetky zvieratá z oblasti vnútri ohradníkov. V červenej zóne napadnutej oblasti bolo ulovených alebo sa chytilo do pasce celkom 553 diviakov, u 15 z nich vyšetrenie potvrdilo mor ošípaných.

Africký mor ošípaných nie je nebezpečný pre človeka, okrem diviakov však zabíja aj domáce ošípané. Prvý prípad choroby v Česku potvrdili veterinári u dvoch divokých uhynutých zvierat nájdených vlani v júni na okraji Zlína.

V súvislosti s africkým morom ošípaných slovenské ministerstvo pôdohospodárstva dnes infomovalo, že v regiónoch v blízkosti ČR a Ukrajiny realizuje Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR mimoriadne opatrenia. 

Autor článku: ČTK a TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
4. január 2018 13:45

Už aby to prešlo na Slovensko lebo tak laxný prístup ako je u nás je málokde. Poľovnícka oligarchia sa smeje do očí roľníkom, ktorým diviaky ničia celé úrody a pani ministreka si v žiari novinárskych reflekorov umýva ruky ako rimský Pilát v Jeruzaleme. Chov ošípaných sa tak decimuje, že ten… Celý komentár »