Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Absolútny víťaz TOP AGRO: Ich zemiaky sa dostali do všetkých reťazcov

Absolútny víťaz TOP AGRO: Ich zemiaky sa dostali do všetkých reťazcov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Marek a Juraj Máčajovci

Ak si myslíte, že na Slovensku niet farmára, ktorý by bol minimálne šiestou generáciou roľníkov, nesúcich štafetu rodinného hospodárenia na pôde, aj keď s prestávkami, mýlite sa. V Kráľovej pri Senci sa v roku 1809 narodil prvý gazda Mačaj a pred 140 rokmi postavil kamenný kríž na začiatku role, aby každý vedel, kto na nej gazduje.

Tú roľu ako prvú vybral z družstva otec predsedu predstavenstva spoločnosti Agromačaj a.s. Ing. Juraja Mačaja. Mladý muž s láskou k roľníčeniu v génoch, dnes spolu so svojou rodinou, najmä bratom Marekom a sestrou Luciou, stojí na najvyššom stupienku 23. ročníka súťaže manažmentov v rezorte pôdohospodárstva.

Mačajovcov poznajú Slováci ako pestovateľov zemiakov a zeleniny. Nielenže majú takmer celú výmeru pod závlahou, ale pokusne sa pustili aj do iných spôsobov zavlažovania. Napríklad pri pestovaní cibule odskúšali v tomto roku kvapkovú závlahu na 40 hektároch a na jednom pri pestovaní mrkvy.

„Na zemiakoch kvapkovú závlahu už používame, zdá sa však, že aj pri zelenine je to vhodný spôsob zavlažovania. Rastlinka dostáva vodu každý deň a nie iba raz za 4 dni ako pri bežných závlahových systémoch,” vraví Juraj Mačaj.

Mačajovci sú aj tvoriví farmári. K pôde pristupujú odborne, pestujú s fortieľom a prehľadom. Záleží im na tom, aby pridaná hodnota ich hospodárenia zostala doma. Výmeru zemiakov postupne zvyšujú a nechcú zostať pri súčasných 800 hektároch. O rok by to mala byť rovná tisícka. Prostredníctvom odbytového združenia Zeleninárska zásobujú zemiakmi skoro polovicu Slovákov.

„Práve vďaka odbytovému združeniu sme sa dostali do všetkých obchodných reťazcov na Slovensku,” vraví Ing. Juraj Mačaj.

Z roka na rok nielen zvyšujú plochy zemiakov, mrkvy, kapusty či cesnaku alebo cibule, ale postupne investujú aj do skladovacích, triediacich či spracovateľských kapacít. Pestujú aj tradičné plodiny, cukrovú repu, osivovú kukuricu, obilniny, sóju, či mak. Mačajovci prísne dodržiavajú osevný postup aj predplodinovú sejbu, preto pri raste plochy zemiakov hľadajú cesty ako rozšíriť výmeru vhodnú na pestovanie tejto plodiny. Množstvo úrody však potrebujú aj uskladniť. V roku 2017 rozšírili v Kostolnej pri Dunaji baliace a expedičné priestory na zemiaky a zeleninu a v roku 2018 stavajú nový sklad na 7 500 ton. Tretí rok produkujú kvasenú kapustu v hlohoveckej spoločnosti ANDACO s.r.o., kde ich skupina vlastní polovičný podiel. Ich produkty denne putujú k zákazníkom nielen na Slovensku ale aj v Čechách a Maďarsku.

„Našim cieľom je gazdovať na ploche, ktorá sa dá obísť za deň. Pribúdajú polia, ale nie vo väčšej vzdialenosti ako 20 km od centra pomyslenej kružnice. V súčasnosti je to v 15 katastrálnych územiach,” informuje inžinier Mačaj.

Mačajovci už roky patria k popredným poľnohospodárom na Slovensku. A hoci vlaňajšie poveternostné podmienky podstatne ukrojili z úrody všetkých plodín, na ekonomike rodinnej spoločnosti to nebolo výrazne cítiť. Aj preto, že investovali do technológií, ktoré umožnili eliminovať isté väčšie straty. Inžinier Mačaj má po ruke príklad, ktorý hovorí za všetko:

„Predtým sme dostávali zemiaky z poľa do skladu tak, že prešli až 3-4 zberovými fázami. Z kombajnu padali do veľkoobjemovej vlečky, odtiaľ do príjmového zásobníka, vytriedili sa a napokon padali – plnili sa do debien. Teda 3-4 krát sa obúchali. Veľa bolo mechanicky poškodených. Teraz sa z kombajnu dostávajú priamo do debien.”

V Anglicku kúpili už 6 špeciálnych vlečiek. Vďaka nim sa dopadová plocha do debien zjemňuje. Na každú vlečku sa zmestí 12 debien po tone zemiakov, a tak sa zemiaky priamo z kombajnu dostávajú do debny, v ktorej sa uskladňujú

„Mechanické poškodenie zemiakov sa podstatne znížilo. Kým predtým sa až štvrtina poškodila, dnes je to len 6-7percent. A hoci sa nám vlani urodilo o desatinu zemiakov menej ako rok predtým, predali sme iba o 2 percentá zemiakov menej ako predošlý rok. Využitie tohto systému nám vlastne za rok vrátilo nové investície vložené do zberu zemiakov,” vysvetlil Juraj Mačaj.

Autor článku: Soňa Ludvighová - podpredsedníčka KPN
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Marek a Juraj Máčajovci

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments